Tietääkö joku mitä tarkoittaa kun oikeaan yläkulmaan tulee joskus kolme pientä punaista palkkia sekä kellonaika?
HdThunder Hd6500
Digidagibone
8267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Selfbookin mukaan tuo tarkoittaa sähköisiä häiriöitä verkossa.
Esiintyykö aloittajalla ongelmia television katsomisessa? Nuo punaiset palkit tarkoittavat signaali virheitä ja kuvan pikselöitymisessä ja äänentoistossa saattaa esiintyä myös ongelmia.
Minulla tulee omaan Hdthunderiin joskus ihan samanlaisia punaisia palkkeja ja kellonaika sekä myös sellainen ruudukko jossa nuo molemmat ovat kiinnitettynä. Se liittyy jotenkin sähköisiin ongelmiin sillä useasti kun jääkaapin kompressori lähtee käyntiin niin tuota ilmenee.
Ei liity sähköisiin ongelmiin vaan liittyy signaalin heikkouteen, mulla tuota samaa ongelmaa HD4500 V2-mallissa ilmeni kun signaali oli heikko, ilmeisesti antennivahvari on surkea. No, korvasin sen toisella antennivahvistimella ja heti poistui tuo ongelma!
Mikä teillä on ollut signaalin voimakkuus?
Minulla+signaali+näyttää+kokoajan+80-90%+joten+ei+se+mistään+heikosta+signaalista+voi+kyllä+johtua.+Lähes+aina+kun+jääkaapin+kompressori+lähtee+päällä+niin+tulee+nuo+palkit+eli+sen+on+pakko+jotenkin+liittyä+virheelliseen+signaaliin.++Joskus+esiintyy+myös+pikselöitymistä+sekä+ääni+ongelmia,+mutta+silti+signaalin+voimakkuus+pysyy+aina+vähintään+80%
Samoin+minullakin+signaali+80-90%.++Eli+ei+johdu+signaalin+heikkoudesta.+En+ole+huomannut+että+tulisi+muita+häiriöitä.+++Pitääkin+alkaa+seuraamaan+jääkaapin+ja+pakastimen+päälle+lähtöjä+jos+johtuisikin+niistä.
Onko aloittajalla mahdollisuutta kokeilla televisiota ilman digiboxia? Jos on niin oletko kokeillut ja esiintyykö silloin kuvassa/äänessä jotain häiriöitä?