Tämä Android 9,0 on pirun hankala käyttää. Asetukset ovat missä sattuu. Teksti on liian pientä. Tietoruudut puuttuvat. Ei tämä hyvä ainakaan ole Lumiaan verrattuna.
Tuleeko Windows Phone milloin takaisin?
Seppo.L
19138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei koska ihmiset eivät tykkää sen käyttöliittymästä
Ei, vaikka ihmiset pitäisivätkin sen käyttöliittymästä, sillä Microsoft on luovuttanut.
Windows phone ei ole saavuttanut riittävää suositota, jotta se kiinnostaisi ohjelmistokehittäjiä tarpeeksi. Nykyään on valitettavasti vain kaksi vaihtoehtoa, joko Ios tai Android.
Eipä taida tulla, vaikka olikin miellyttävä käyttää. Ihmiset eivät yleensä halua opetella mitään uutta, joten suosio jäi liian vähäiseksi. Kyllähän se Androidiin siirtyminen tuntui melkoiselta hypyltä takaisin menneisyyteen. Sehän on melkein samanlainen kuin joku Nokian Symbian belle oli N8:ssa ennen Lumiaa. Toki se Lumiaan siirtyminenkin oli aluksi aika "kivuliasta" ja siksipä kai siihen ei sitten riittävän moni ryhtynytkään.
Windows Phonehan oli ensimmäisissä Lumioissa todella kökkö, mutta Nokian avustuksella siitä kehittyi hyvä, miltei loistava, kun mukaan alettiin ymppäämään "nokialaisuuksia". Versio 8.1 oli mielestäni paras. Kymppi-päivitys oli raskaamman oloinen ja kulutti akkua enemmän. Ilmeisesti Microsoft oli jo siinä vaiheessa heittänyt hanskat nurkkaan.
Voihan siihen Androidiin asentaa leikkipaikka käyttöliittymän jos kerran tykkää leikkiä niillä. Tämä on vieläpä ilmainen:D
Saako ne palikat elämään, vai möllöttävätkö yhtä mitättöminä kuin Androidin vakioikonit?
Kehitys on mennyt kyllä koko ajan taakse päin. Ennen kaiken näki yhdellä silmäyksellä, mutta Androidilla näyttöä pitää olla koko ajan hinkkaamassa.
99%+mobililaitteiden+ostajista+näkee+asian+toisin:)+Markkinoille+on+turha+tulla+tällaisella+virityksellä+ja+kuten+muistamme+tietokoneen+Windowsille+kävi+samoin.+Windows+8.1+jälkeen+hävisi+palikkakäyttöliittymä+koska+jengi+ei+siitä+pitänyt.++Niin+epäkäytännöllinen+kaikessa+suhteessa..
Palikatkin+oli+ihan+ok,+mutta+ne+herättivät+kyllä+minullakin+aika+vahvoja+vastenmielisiä+ennakkoluuloja,+joista+ilmeisesti+se+99%+ei+päässyt,+eikä+ollut+edes+kiinnostunutkaan+pääsemään+yli.+Ne+palikathan+oli+vain+siinä+alkunäytössä,+ei+syvemmällä+sovellusten+käyttöliittymissä,+mutta+taisivat+olla+aika+tehokkaat+kiinnostuksen+tappajat+Windows+phonessa.+Liian+erilaista+kuin+vanhat+tutut+ikonien+tökkimiset+sun+muut.
Windowsin informatiiviset ja suuret palikat on tarkoitettu kosketusnäytöille. Desktop Windows on ollut aina ikonipohjainen. Valitettavasti Iphone ja Android eivät ole vielä onnistuneet tekemään kosketusnäytölle optimoitua käyttöliittymää. Niissä on ainoastaan siirretty desktop-GUI pienelle ruudulle, kuten myös kömpelöt widgetit, jotka olivat tuttuja Windows 7:ssa.
Toivottavasti Android kehittyisi käytettävyyden osalta edes Symbiania paremmaksi.
Eiköhän se kehity, kunhan lähetätte tarpeeksi moitteita ja perusteita.
Voi olla että noihin Windowsin tiileihin on Microsoftilla yksinoikeus. No katsotaan jos sieltä putkahtaisi jossain vaiheessa x86-yhteensopiva Surface Phone.
Eivät ne soveltuneet kosketusnäytöillekään kuten voidaan huomata ..
Paremmin soveltuvat joka tapauksessa kuin pienet ikonit, joissa ei esitetä edes mitään informaatiota. 1980-luvun tietokoneissa käytettiin vastaavaa käyttöliittymää mitä vuoden 2019 Androideissa.
Palikkanäkymä soveltuisi loistavasti windowssin työpöydälle, nykyisessä Windowssissa sellainen löytyy pelkästään käynistä-valikon takaa. Kasin toteutus oli kehno.
Testasin vasta ikivanhaa Windos-Phoneani, ja täytyy kyllä myöntää, että se on helppokäyttöinen nykyisiin Androideihin verrattuna. Nykyajan jättilaitteita on erittäin hankala käyttää nykyisillä käyttöliittymillä, Windows-phone soveltui paremmin isonäyttöisille puhelimille.
Hankala se on käyttää ja ei todellakaan sovellu Windowsiin senhän jo Windowsin käyttäjätkin paheksui ja tässä on tulos!
Itse etsin käytettyä Windows-puhelinta, jossa Nano-SIM. Pidän käyttöliittymän selkeydestä, helppoudesta ja vakaasta toiminnasta. Olen verrannut. Androidista on hyvin paljon kokemusta, ostin Android-tabletin 2014 kesällä (edelleen käytössä päivittäin) ja on myös ollut kolme työsuhdepuhelinta 2016 alkaen.
Käytössäni on työsuhdepuhelimen lisäksi edelleen Lumia 625, jonka sain viisi vuotta sitten (alkuvuonna 2014). On hyvä ja toimiva puhelin edelleenkin, akku kestää eikä ole tietoturvaongelmia, joita on Androidien kanssa uutisten mukaan vähän väliä. Ei ongelmia siitäkään huolimatta, että lehdissä on välillä isot otsikot että nyt pitää lopettaa käyttö Microsoftin poistaessa tukeaan ja lopettaessaan tietoturvapäivitykset. Kyllä ne puhelimet toimivat edelleen!
Monet pitävät vanhojen käytetttyjen Windows-puhelimiensa hintaa liian kovana. Jos kohta käy niin, että eniten käyttämääni ja tarvitsemaani sovellusta ei saisi enää sovelluskaupasta, niin sen jälkeen en maksaisi puhelimesta mitään. Jos ehdin saada puhelimen ja asentaa sovelluksen, niin sitten ei väliä ja saavat poistaa sen kaupastakin. :)
Lumia 950:n saa käytettynä 50-100 eurolla. Uutenakin saattaa saada vielä pilkkahintaan. Ainakin Elisan liikkeissä on toisinaan jämäluureja halvalla. Ei ole pitkä aika kun ainakin 950XL-mallia kaupattiin alle parilla sataa.
Eipä näitä kannattaa enää ostella paitsi ehkä omaan"museoon".
Kyllä minä olen tyytyväinen lumian tiilen käyttäjä ja käytän niinkauan kun toimii. Parempi tuo infoava tiili on kuin nämä kuuklen pienet kyltit. Se vaan sattui menemään niin että ms hävisi systeemisodan kun tuli myöhässä valmiille markkinoille.
Vaikka joku 8.1:stä kehui niin sen selain on ihan jätettä. Vielä enemmän jätettä oli 900:en 7.8:in selain. Täysi raakile.
Muuten lumian 8.1 ollut loistava kun en lataile sovelluksia muutenkaan.