Olen lukenut kirjoituksia molemmilta puolilta ja molemmathan ovat kiistatta väärän seurakuntaopin itselleen luoneet. Kukaan ei kai voi tuota tosiasiaa kumota? Yrittäjiä kummassakin leisistä on jonkin verran mutta asiallisilla argumenteilla ei yhtään?. Ja että voisi todistaa että toinen on väärässä ja me oikeassa, se kai lienee mahdottomuus? Inttämisestä heillä se on.
Joku luonnon laki kai tähänkin on pannut sellaisen seikan, että isommassa porukassa haitat ovat vähäisempiä, lihallisen vapauden takia.. Ja kun katsoo VL:n palstaa, siellä elävä Jumalansana hetkittäin pilkottaa. Täällä sitä ei havaitse kuin Esikoisten kirjoitusten sivulauseissa.
Esikoislestadiolaisuus ja Vanhoillislestadiolaisuus, kumpi parempi tai pahenpi
8
<50
Vastaukset
- AamenMaanantai
Suuressa porukassa on jonkin verran vähemmän uskovaisia valvomasdsa Jumalan sanaa, jottei meno mene vallan harhaoppiseksi. Pienten seurakuntien ongelma on siinä, ettei kukaan puoliulkopuolinen pidä kuria ja valvo Jumalan sanan toteutumista.
- SanaOnJumala
Just päinvastoin. Jumalan sana on se jossa syntisten valvoa pitää. Isä Poika ja Pyhä Henki on Sana.
Suuressa porukassa on se vika, että jos menee
pieleen, se kertakaikkiaan menee sitten , eli iso-
porukka menee yhtälailla ja ryminällä .
-
- Pahvin
Ps. Patasjoella on myrsky kaatanut puita
- KaikOvatVäärässä
Jos joku ihminen tai ihmisten muodostama yhdistys luulee olevanmsa oikeassa, se on varma todistus siitä, että hän/liike on väärässä.
- TätäOonAinaImehelly
Eronahan on se, että vanhoillislestadiolaisuudessa paljon on mukana korkeasti koulutettuja teologeja
höynäytettyjen joukossa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site535897Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030