Securitas oli pitkään johtava turvallisuuspalveluiden tuottaja Pohjoismaissa, ja omasi myös melko ison markkinaraon muualla maailmalla. Securitakselta löytyi aikanaan melkein kaikki, mitä turvallisuuspalveluilta haluttiin.
Securitas turvatekniikka tarjosi tekniikan asennuspalvelut, niiden kehitystä ja huoltoa.
Securitas arvokuljetus taas vastasi yritysten arvolähetysten kuljettamisesta ja pankkien/kauppojen rahahuollosta. Tämän lisäksi Securitas Direct tarjosi kuluttajille heidän tarpeisiinsa hälytysjärjestelmä ratkaisuja yms.
2000-luvun puolessa välissä Securitas päätyi kuitenkin irtauttamaan nämä kolme alaa itsestään irti ja lopulta myymään ne pois kokonaan. Nyt on Loomis AB, Verisure ja Stanley Security, jotka ovat itsenäisiä yrityksiä, joilla ei ole enää mitään tekemistä Securitaksen kanssa.
Miksi näin kävi ja mitkä olivat syyt, jotka johtivat tähän?
Onko Securitaksen asema heikentynyt huomattavasti näistä ajoista?
Keskustelu aiheesta olisi toivottavaa ja lisäksi aikalaisten kokemukset olisi mukava kuulla.
Aihe on mielenkiintoinen, kun ajattelee että yrityksellä on ollut aikoinaan ns. "monopoliasema", mutta nykyään se joutuu kilpailemaan alasta monien muiden yritysten kanssa. Monella paikkakunnalla Suomessa Securitas ei ole enää se "suurin ja kaunein", vaan muut kilpailijat kuten Avarn Security ovat vieneet heidän asiakkaansa.
Securitaksen nousu & tuho
7
1942
Vastaukset
- AlpoKurkinen
Taitaa olla Securitacsen ja Verisuren mainos trolli ???
- sivullinen
Varmaankin samasta syystä kun G4S joutui myymään turvatekniikkaosastonsa. Ei vaan riittänyt johtajilla ammattitaitoa pyörittää monimutkaisempia hommia.
Johtajat kun ovat vartijakoulutuksen saaneita niin tekniikka on ihmeellistä.
Kohteen kanssa kun tekee vartiointi sopimuksen niin laskun voi lähettää kerran kuukaudessa. Tekniikkapuolella voi kestää jopa vuoden ennenkuin raha kilahtaa kirstuun. Tällainen ei sovi ainakaan pörssiyhtiölle missä tuloa pitää olla jatkuvasti ja mielellään nousevaan tahtiin.
Johtaja joka on tottunut siihen että rahaa tulee tasaisesti sekoaa kun muutaman kuukauteen tilit näyttää miinusta. Johtaja hätäpäässään myy koko osaton pois. Kas kummaa, poismyydyt osastot tuottaa voittoa uusille omistajille jotka osaavat ja ymmärtävät toiminnan päälle. - äläpuremunananasta
Secu ei joutunut myymään yksiköitä vaan myi ne ihan vapaaehtoisesti. Silloin oli bisnesmaailmassa vallalla uskomus että isojen firmojen menestyksen tae on keskittyminen ydinliiketoimintoihin ja kaikki rönsyt piti myydä. Myynnistä sai firma hyvin rahaa ja johtoporras muhkeat bonukset. Arvatenkin nykyiset pomot eivät ole ihan yhtä iloisia silloisista ratkaisuista.
Seculla ei ollut silloin eikä ole vieläkään ole "monopoliasemaa". Silloin oli enemmän keskikokoisia kilpailijoita. Nyt on enää Avarni ja paljon pikku firmoja. Keskikokoiset ovat kadonneet markkinoilta. - P.Lokka
FPS takaisin!
Securitaksen tuhosivat entiset armeijan kapiaiset johtamistyylillään joka ei nykymaailmaan istunut.
- Anonyymi
Herrat Mikkonen & Oksanen tuota puljua ovat pitkään Suomessa johtaneet ja kumpainenkin ovat kadettiveljiä. Puhumattakaan entisestä tykistöupseeri Linnasta joka toivon mukaan on ollut eläkkeellä ja pitkään.
Mitään periaattellista estettä sille ei ole, että Securitaksen sijaan maailman suurimmaksi turvallisuusalan yritykseksi olisi noussut suomalainen firma ei ole ole olemassa. Paitsi tietenkin se, että Suomessa turvallisuusala on kuin preusslainen kasarmi vuonna 1904, miehistön osana on vain pitää turpa kiinni lavalla ja pienempien pomojen pitää ylistää ylempien suunnitelmia vaikka päästäisivät millaisia aivopieruja tahansa ja vielä kehua noiden pierujen hajua sekä vääristellä tietenkin raportteja, että vaikuttaisi siltä, että älyttömät suunnitelmat ja organisaatioleikit olisivat toimivia sekä hyödyllisiä.
Aikoinaan hommasin Seculla jopa uusia asiakkaita, mutta toimistolta sitten oltiin kiukkuisia kuin hoidin lisää työtä konttorirotille ja tietenkään mitään provikkaa ei tavalliselle työntekijälle annettu uusien asiakkaiden hommaamisesta, vaan ne palkkiot rohmusivat ensimmäinen toimihenkilö (upseeri) kerros organisaatiossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321644- 391562
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601306- 681285
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2041071- 691044
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2631044- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää17897Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106868