Securitaksen nousu & tuho

KolmePalloa

Securitas oli pitkään johtava turvallisuuspalveluiden tuottaja Pohjoismaissa, ja omasi myös melko ison markkinaraon muualla maailmalla. Securitakselta löytyi aikanaan melkein kaikki, mitä turvallisuuspalveluilta haluttiin.

Securitas turvatekniikka tarjosi tekniikan asennuspalvelut, niiden kehitystä ja huoltoa.
Securitas arvokuljetus taas vastasi yritysten arvolähetysten kuljettamisesta ja pankkien/kauppojen rahahuollosta. Tämän lisäksi Securitas Direct tarjosi kuluttajille heidän tarpeisiinsa hälytysjärjestelmä ratkaisuja yms.

2000-luvun puolessa välissä Securitas päätyi kuitenkin irtauttamaan nämä kolme alaa itsestään irti ja lopulta myymään ne pois kokonaan. Nyt on Loomis AB, Verisure ja Stanley Security, jotka ovat itsenäisiä yrityksiä, joilla ei ole enää mitään tekemistä Securitaksen kanssa.

Miksi näin kävi ja mitkä olivat syyt, jotka johtivat tähän?
Onko Securitaksen asema heikentynyt huomattavasti näistä ajoista?

Keskustelu aiheesta olisi toivottavaa ja lisäksi aikalaisten kokemukset olisi mukava kuulla.

Aihe on mielenkiintoinen, kun ajattelee että yrityksellä on ollut aikoinaan ns. "monopoliasema", mutta nykyään se joutuu kilpailemaan alasta monien muiden yritysten kanssa. Monella paikkakunnalla Suomessa Securitas ei ole enää se "suurin ja kaunein", vaan muut kilpailijat kuten Avarn Security ovat vieneet heidän asiakkaansa.

7

2032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlpoKurkinen

      Taitaa olla Securitacsen ja Verisuren mainos trolli ???

    • sivullinen

      Varmaankin samasta syystä kun G4S joutui myymään turvatekniikkaosastonsa. Ei vaan riittänyt johtajilla ammattitaitoa pyörittää monimutkaisempia hommia.
      Johtajat kun ovat vartijakoulutuksen saaneita niin tekniikka on ihmeellistä.
      Kohteen kanssa kun tekee vartiointi sopimuksen niin laskun voi lähettää kerran kuukaudessa. Tekniikkapuolella voi kestää jopa vuoden ennenkuin raha kilahtaa kirstuun. Tällainen ei sovi ainakaan pörssiyhtiölle missä tuloa pitää olla jatkuvasti ja mielellään nousevaan tahtiin.
      Johtaja joka on tottunut siihen että rahaa tulee tasaisesti sekoaa kun muutaman kuukauteen tilit näyttää miinusta. Johtaja hätäpäässään myy koko osaton pois. Kas kummaa, poismyydyt osastot tuottaa voittoa uusille omistajille jotka osaavat ja ymmärtävät toiminnan päälle.

    • äläpuremunananasta

      Secu ei joutunut myymään yksiköitä vaan myi ne ihan vapaaehtoisesti. Silloin oli bisnesmaailmassa vallalla uskomus että isojen firmojen menestyksen tae on keskittyminen ydinliiketoimintoihin ja kaikki rönsyt piti myydä. Myynnistä sai firma hyvin rahaa ja johtoporras muhkeat bonukset. Arvatenkin nykyiset pomot eivät ole ihan yhtä iloisia silloisista ratkaisuista.

      Seculla ei ollut silloin eikä ole vieläkään ole "monopoliasemaa". Silloin oli enemmän keskikokoisia kilpailijoita. Nyt on enää Avarni ja paljon pikku firmoja. Keskikokoiset ovat kadonneet markkinoilta.

      • Tietääkseni kilpailuvirasto eriytti Securitaksen toimintoja?


    • P.Lokka

      FPS takaisin!

    • Securitaksen tuhosivat entiset armeijan kapiaiset johtamistyylillään joka ei nykymaailmaan istunut.

      • Anonyymi

        Herrat Mikkonen & Oksanen tuota puljua ovat pitkään Suomessa johtaneet ja kumpainenkin ovat kadettiveljiä. Puhumattakaan entisestä tykistöupseeri Linnasta joka toivon mukaan on ollut eläkkeellä ja pitkään.

        Mitään periaattellista estettä sille ei ole, että Securitaksen sijaan maailman suurimmaksi turvallisuusalan yritykseksi olisi noussut suomalainen firma ei ole ole olemassa. Paitsi tietenkin se, että Suomessa turvallisuusala on kuin preusslainen kasarmi vuonna 1904, miehistön osana on vain pitää turpa kiinni lavalla ja pienempien pomojen pitää ylistää ylempien suunnitelmia vaikka päästäisivät millaisia aivopieruja tahansa ja vielä kehua noiden pierujen hajua sekä vääristellä tietenkin raportteja, että vaikuttaisi siltä, että älyttömät suunnitelmat ja organisaatioleikit olisivat toimivia sekä hyödyllisiä.

        Aikoinaan hommasin Seculla jopa uusia asiakkaita, mutta toimistolta sitten oltiin kiukkuisia kuin hoidin lisää työtä konttorirotille ja tietenkään mitään provikkaa ei tavalliselle työntekijälle annettu uusien asiakkaiden hommaamisesta, vaan ne palkkiot rohmusivat ensimmäinen toimihenkilö (upseeri) kerros organisaatiossa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe