Norja, Saksa, USA ja moni maa kieltänyt HUawei laitteiden käytön mutta sehän ei elisaa kiinnosta :(
käyttää edelleen.
käyttää edelleen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Suomessa ei ole enää yhtään yritystä, jolla olisi ketään kiinnostavia liikesalaisuuksia, joten asialla ei ole niin väliä. Suomessahan nettifirmat asentelivat tuossa <10 vuotta sitten kilpaa huliwilin elektroniikkaa linkkitorneihin ja näkyy monessa suomalaisessa virastossakin olevan niiden wifi-laitteita. Suomen viranomaiset ovat toki omasta mielestään paljon fiksumpia ja tietävämpiä kuin nato-maat tai länsimaiden tiedusteluviranomaiset.
Ja Jenkki elektroniikka/softat ei sitten vakoile? Eiköhän tässäkin ole pääasiallisesti jostain muusta kyse, kuin huihai tekniikan tietoturvallisuudesta.
Jonkinlaista kauppasotaa tuossa jo käydään jenkkilän ja Kiinan välillä ja se globaali markkinatalous propaganda sitten näkyy myös muualla, kun yritetään ajaa kilpailevat yritykset ahtaalle ja nostaa jenkkilän sonta taas uuteen nousuun, keinolla millä hyvänsä.
"Ja Jenkki elektroniikka/softat ei sitten vakoile?"
Kiinan koko talous perustuu kopiointiin, piratismiin, plagioimiseen ja varastamiseen. Kiinalaista tuotekehitystä on se, että ensin plagioidaan jonkin kehittämä tuote ja myydään sitä halvalla, kunnes opitaan plagioimaan niin hyvin, että perustetaan oma tuotemerkki.
Suomessa sitten idiootit ovat riemuissaan jostain halvasta kiinalaiskännykästä, eikä ymmärrä että nekin rahat ja työpaikkojen menetykset kolahtaa täysin omaan nilkkaan. Kiinassa yritykset eivät joudu käyttämään rahaa tuotekehitykseen tai tuotantomenetelmien suunnitteluun, koska kaikki on kopioitu länsimaista.
"Eiköhän tässäkin ole pääasiallisesti jostain muusta kyse, kuin huihai tekniikan tietoturvallisuudesta."
Todennäköisesti ei ole kyse juurikaan muusta. Huliwilin laitteiden yleistyminen linkkitorneissa, runkoverkoissa ja muissa mahdollistaisi Kiinan voivan valvoa ja vakoilla kutakuinkin kaikkea verkossa. Vaikka ominaisuus olisi aluksi sammutetussa osassa mikropiiriä tai asennettaisiin vasta firmware-päivityksellä myöhemmin, veräjän ovet on käytännössä auki.
Onko tullut mieleen, miksi yksityisyydestään tarkka Saksakin nämä kielsi? Sinä silti varmaan tiedät asiat paremmin kuin usean maan tiedustelupalvelut?
Jos et pidä "jenkkilän sonnasta", niin sen kuin siirryt kiinalaisiin tai venäläisiin laitteisiin, niin ei tarvitse itkeä.
Olet tyypillinen Nato-propagandan uhri. Uskot väitteisiin vaikka väittäjät eivät ole esittäneet pienintäkään todistetta.
Kun olet noin herkkäuskoinen niin ihmetyttää etteivät amerikkalaisten vakoiluorganisaatioihin tiukasti sitoutuneiden yritysten toiminta haittaa sinua mitenkään.
Itäinen trollitehdas syöttää tänne taas valeuutisia.
"Olet tyypillinen Nato-propagandan uhri."
Mitähän tämä NATO-propaganda sitten olisi? Väitätkö ettei Venäjä hyökännyt Georgiaan tai Ukrainaan? Väitätkö ettei Venäjä ampunut alas sitä matkustajakonetta, vaikka asiasta on videokuvaa, tallennettua radioliikennettä, sateliittikuvia ja silminnäkijälausuntoja?
Jos taas luulit Kiinan olevan ihan vaan sellainen kiva sosialistinen paratiisi, jolla on vain rauhanomaisia aatteita, niin miten kävikään Hongkongille? Entä miten rauhanomainen Kiina kohtelee pieniä naapureitaan?
"Kiinan presidentti: Taiwan tulee yhdistymään Kiinaan - rauhanomaisesti tai voimakeinoilla"
Iltalehti 2.1.2019
Kiistätkö tämänkin?
Väitätkö ettei USA ole vaihtanut hallituksia mihinkään maahan? Varsinainen rauhankyyhkyläinen. On tekopyhää väittää etteikö jenkit olisi tappaneet ketään.
Mitä ihmettä Georgia tähän kuuluu? Kyse on amerikkalaisten perättömistä väitteistä Huihai-laitteiden kohdalla. Pienintäkään näyttöä ei ole. Syytetään vain ja sinä uskot. Kyllä normaali ihminen kaipaa jotain näyttöäkin väitteille.
Kannattaisiko "exBersel " opetella sivistyssanojen merkitys, ennen kuin niitä alkaa käyttää?
Jos joku alkaa sössöttämään jostain NATO-propagandasta, niin totta kai mainitsen asiat jotka väitteeseen liittyvät. Se miten huliwilin verkkolaitteet liittyvät väitettyyn nato-propagandaan onkin sitten ihan sen kirjoittajan vastuulla, joka propagandasta alkoi puhua.
"Väitätkö ettei USA ole vaihtanut hallituksia mihinkään maahan?"
Jos maassa on ollut korruptoitunut hallinto tai vaara kaatua kommunismiin, niin ovat saattaneet vaikuttaa asioihin. Lopulta kyse olisi niissäkin tapauksissa ollut rauhattomien ja korruptoituneiden maiden ohjailu, eikä hyökkäys tai valtaaminen, kuten rakkaat itänaapurimme toimivat. Jos taas katsotaan, kumpi on tappanut ja rikkonut ihmisoikeuksia enemmän kuluneiden sadan vuoden aikana, USA:n "imperalismi" vai kommunismi, niin ei siinä ole edes minkäänlaista kilpailua kun kommunismi on ollut järjestään pahempi aivan maapallon joka kolkassa, vaikka niin moni tuntuu unohtavan Kuuban tapahtumat kun muistavat vain sikojen lahden.
Huawei työllistää entisiä nokialaisia Tampereella. http://www.goodnewsfinland.com/huawei-opens-new-r-d-centre-finland/
Huliwili voi työllistää jokusen, mutta työllistäminen ei juurikaan tuo fyrkkaa maahan, vaan yritykset. Koska Suomesta on tullut tällainen ulkomaisten yritysten työntekopaikka, se tarkoittaa että työt tehdään täällä ja rahat kääritään muualla. Jos joku ei usko, niin voi katsoa kuinka hyvin tämä yhteiskuntamalli on toiminut vaikka Afrikassa. Tätä menoa Suomessa ei ole parinkymmenen vuoden päästä Penan peltikorjaamoa suurempia, suomalaisomistuksessa olevia yrityksiä. Työttömien ja muiden yhteiskunnan tukia tarvitsevien kannattaa siis varautua siihen, että kovat ajat ovat edessä yhteiskunnan tulojen ja kansallisen varallisuuden huvetessa.
Entä mites se Nokian ja Microsoftin tapaus täällä menikään?
Tämän jälkeen Salosta tuli kuulema jännempi paikka asua.
Nokian tapaus on hyvä esimerkki siitä, miksi Suomi tulee olemaan parin vuosikymmenen päästä todella köyhä maa. USA ei ole siihen syypää, vaan Nokian johtokunta joka palkkasi Elopin.
"USA ei ole siihen syypää, vaan Nokian johtokunta joka palkkasi Elopin."
Niin, eihän se USA ole vajakkien näkökulmasta syyllinen mihinkään muuhunkaan...
Koko Huihai-juttu on sitä hybridisotaa eli täyttä valetta. Kukaan väittäjistä ei ole esittänyt minkäänlaisia todisteita asiasta.
Huvittavaa syyttää Huaweita kopioimisesta, kun firma on vuosikausia edellä kilpailijoitaan kehityksessä.
Niin, ei ne huihain kaikki mallit mitään halpis sekundaakaan ole, laihaa laatua ja tietoturva riskiä löytyy kyllä muidenkin tunnettujen valmistajien "halpismalleista".
Lähinnä verkkopuolella, jossa ei ole oikeastaan Huihain lisäksi kuin Ericsson ja Nokia. Avaus lienee tehty juuri firman verkkopuoli mielessä.
Puhelimissa kannattaa vältellä ainakin Mediatekin siruun perustuvia malleja. Esimerkiksi Nokia 3 on sellainen.
Mikä mediatekin prosuissa on ongelmana?
Niissä on Kiinan hallituksen vaatimat takaportit.