Sain kaveriltani sähköpostia koskien jdbgmgr.exe-tiedostoa. Hän sanoi että se on virus, joka pitäisi poistaa koneelta mahdollisimman pian. Nyt minulla on sellainen ongelma, etten löydä kyseistä tiedostoa, koska XP on hukannut Etsi-toiminnon kokonaan. Jos jollakulla on ollut sama juttu niin voisitko ystävällisesti laittaa kyseisen tiedoston sijainnin ettei minun tarvitse koko konetta käydä manuaalisesti läpi? Tai jos on vinkkejä miten sen Etsi-toiminnon saa asennettua takaisin tähän koneeseen niin olisin siitäkin erittäin kiitollinen.
jdbgmgr.exe
pejpe
4357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.f-secure.com/hoaxit/jdbgmgr.shtml
Kiitoksia sinulle. Nyt ei tarvitse olla huolissaan. Kyllä ne kehtaa huijata tietämättömiä ihmisiä tuolla tavalla. Ärsyttävää..
Et sattuisi tietämään miten sen Etsi-toiminnon saisi palautettua koneeseen?
muuta kuin etsi toiminnan näköjään hoitaa explorer.exe niminen sovellus. Näet sen käyttämän suorittimen ja muistin käytön painamalla yhtä aikaa Ctrl,Alt ja del(ete) ja katsomalla prosessit välilehteä.Itselläni on tätä kirjoitettaessa prossun käyttö nollilla ja muistin 23000 kt.Jos laitan etsi toiminnon päälle suoritinkäyttö nousee 5-80. Minulla oli samanlaisia ongelmia kun koneessani oli anti-vir ohjelma.se kun alkoi skannailemaan omiin nimiinsä niitä fileitä,niin etsi toiminnalle ei löytynyt sillä hetkellä resursseja kun se anti-vir jylläs taustalla.
poistin Anti-virin ja pääsin siitä vaivasta.
Huom.tällä explorer.exe sovelluksella ei ole mitään tekemistä selaimen kanssa
Tempaise sitä, toivottavasti entistä, kaveria turpiin ja oikein kunnolla kun seuraavan kerran tapaatte.