Traktori vetovarren kourat

lambda

Terve,
Päivitin traktorini uudempaan tässä on vetovarret pikakiinnitys koura malliset.
Vanhassa oli se perinteinen cat2.

Nyt olen huomannut ettei jotkin vanhemmat työkoneet sovi enää perään, koska kourat ovat sen verran pidemmät ja ottavat usein kiinni työkoneen runkoon ennen kuin tappi lukittuu.
Onko olemassa hyviä "kikkoja" joilla saisi vanhempiakin koneita vielä käyttöön?

5

1830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pientäaskartelua

      Kulmahiomakone, hitsauskone ja sen sellaisia..

      Itse vetovarren kouria en alkaisi modaamaan, mutta jos kulmahiomakoneella saisi hiottua työkoneeseen tarpeeksi lisätilaa kourille, tai sitten siirtämällä työkoneen sovituksia hieman.

    • Vallu_pihalla

      Mulla ei ole koskaan ollut traktorin vetovarsissa kouria. Kyllä ne on omat kourat, jotka on sitten käytössä, kun työkonetta perään laitetaan. No uudenvuoden aikaan oli sähköt poikki, ja naapurin kouralliseen maasikaan sitten yritettiin tällätä omaa agrekaattiani. Meinasin tulla ripahäntäisiin täihin, kun se peräänlaitto oli just niiden kourien takia tosi työlästä. Totesin, ettei ikinä tällaisia irto munallisia kouria omaan Velmukkiin hommata. Toinen pökköös tuli kun maasian työntövarren muna ei sopinutkaan agrekaatin haarukkaan, niin ettei saanut tappia läpi. Eli työntövarren pää oli sellainen mokales. No sitten se sähkö onneksi tuli verkkoon, eikä syntynyt enempää harmia.

      • massikka

        Kyllä pikakytkentäkourat on ehdottomat esim aurojen kanssa ja näppärä esim jos jonkun värkin ottaa hetkellisesti perästä pois, niin lukot auki ja se on siinä. Toki kiinteät pallot on aina mukana ja eikä vaaraa rikkoutumisesta kuten pikakourien lukoilla. Molempia on omassa kalustossa, mutta kyllä pikakytkentäkourat voittaa "äänestyksen."


      • Vallu_pihalla
        massikka kirjoitti:

        Kyllä pikakytkentäkourat on ehdottomat esim aurojen kanssa ja näppärä esim jos jonkun värkin ottaa hetkellisesti perästä pois, niin lukot auki ja se on siinä. Toki kiinteät pallot on aina mukana ja eikä vaaraa rikkoutumisesta kuten pikakourien lukoilla. Molempia on omassa kalustossa, mutta kyllä pikakytkentäkourat voittaa "äänestyksen."

        Valtterissa taas lukosta vapautettavat vetovarrenpäät, jotka jatkuvat teleskooppisesti korvaa kyllä näppärästi osittain asian. Kunhan muistaa ettei peruuta työkoneen ääreen yli. Sopii mulle paremmin, makuasia toki tuokin.


    • massikka

      Hätäratkaisuna ohuemmat tapit esim pultti mutteri kunhan ei pääse karkaamaan, mutta pitemmän päälle työkoneen korvakkeita täytyy muuttaa, ei siinä muu auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe