Jos on luottamista Espoossa asuvan vanhan miehen puheisiin niin koiramme on Virosta. Ei pieni mutta alle keskikokoinen, tuuhea- ja ei kamalan pitkäkarvainen.
Itselle tulee mieleen sen naamasta usein Bordecollie mutta tulee siitä mieleen paljon muitakin.
Niin tai näin, se on hyvin haluttua seuraa omissa koirapiireissämme. Se on nyt 1.6 vuotta vanha ja mieshormoonit jo nyt tehneet haittaa tänä vuonna.
Muutoin kiltti mutta äärettömän itsepäinen, joudun sille aamulenkilläkin näyttämään oikean suunnan useampaan kertaan.
Sillä on pari ns. halikaveria jotka ovat jotain terrejä mutta en tiedä mitä. Yksi niistä on sellainen että kun tapaavat, ne molemmat seisovat toisiaan vastan kahdella jalalla ja etutassut ovat toistensa ympärillä.
Se on niin liikuttavaa katseltavaa että hyvä ettei ala itkettää. Tällä halikaverilla ei ole niin kuin ei omallanikaan toista "lovekaveria".
Viron koirat
jessessentään
1
281
Vastaukset
- näinmietin
kiva kun on edes yksi kaveri. Kaikilla ei ole sitä yhtäkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011175
Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka40880Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!37874- 102868
Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56698Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa44697Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s58589- 34586
Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r60583- 52526