Hävitykseen?

Rasittavaa

Edesmenneen vaarin jäämistöstä löytyi laaja sukututkimus ja paljon paperia. Löytyy myös valokuvattuna ainakin kolmen seurakunnan kirkonkirjat jonnekin 1960-luvulle asti.
Täytyyköhän tämä hävittää nyt kun on kaikenlaisia tietosuojalakeja? Olen perikunnan ainoa, joka on edes vähän kiinnostunut papereista. Pitää varmaan laittaa paperit silppuriin ja levykkeet jotenkin murskata?

16

233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyppä jos paikallinen sukututkimusyhdistys ottaisi vastaan aineistoa tai osan siitä. Kuolleilla henkilöillä ei ole tietosuojaa;, vain kuolinsyyt ovat salassapidettävää terveystietoa , salassapitoaika 50 vuotta kuolemasta, tai jos siitä ei ole tietoa, 100v, Mutta nuo paikallisen srk;n uudehkot kirkonkirjat ovat kyllä arveluttavia. Mitenkähän vaari oli saanut ne valokuvattua? Ehkä takavuosina, ennen julkisuuslakia (1999), käytäntö ao. srk:ssa oli "joustavaa".

    • RoskiinVain

      En riskeerasi. Kannattaa hävittää ettei joudu linnaan.

    • talteen
    • tutkikaammesukua

      Tutki ne kaikki paperit ja valokuvat ja tee niistä itsellesi tarkat muistiinpanot, jos teet sukututkimusta tai asia kiinnostaa muuten. Sen jälkeen voit hävittää ukkisi paperit.

      • anonyymi_yW5

        Varsinainen älynväläys :D


      • tutkikaammesukua
        anonyymi_yW5 kirjoitti:

        Varsinainen älynväläys :D

        Kyllä. Ja kannattaa toimia juuri kuten sanoin.


    • Riskibisnes

      Ei kannata antaa sukututkijoille. Palamaan vain

    • Harkintaa

      PHannele antaa väärää tietoa. Tiedot ovat salassa pidettäviä 100 v viimeisestä rekisterimerkinnästä. Ei syntymästä. Mistä ihmeestä tuo 100 v syntymästä on tullut keskusteluihin!
      Misään tapauksessa ei kannata antaa sukututkimusyhdistykselle, joka voi käsitellä ihan miten tahansa ja kohta olet vaikeuksissa tiedon luovuttajana.
      Korkeintaan voisi ajatella antaa kansallisarkistolle, mutta sekin haluaa muuta kuin läjän paperia.
      Rahaa noista tuskin kukaan maksaa. Ihan hyvä ratkaisu on laittaa silppuriin tai leivinuuniin paperi ja levykkeet vasaran alle. Muuten tulee säilytysongelma, kun pitäisi olla lukkojen takana ja selosteet tehtynä.
      Sukututkimustiedoston voi säilyttää esim. muistitikulla, se ei vie paljon tilaa. Sekin tarkasti tallessa vaikka tallelokerossa. Tai jos ei ole niin muussa vississä paikassa.

    • Hyvä nimimerkki Harkintaa; luepas uudestaan, mitä kirjoitin, ennenkuin rupeat syyttelemään väärän tiedon antamisesta. Teksti on niin kuin mitä Laissa viranomaisen toiminnan julkisuudesta, 621/1999, § 31 , sanotaan. "Syntymästä" -sanaa siinä ei ollut.

      • Jos_ei_kiinnosta_itseä

        Kuten sanottu, vainoharhaisempikin saa mielenrauhan kun nakkaa aineiston Arkistolaitoksen huomaan.


    • Rasittavaa

      Perikunnan kesken on päädytty siihen että hävitetään. Niin ei tehdä kenellekään pahaa miletä eikä kenelläkään ole mitään sanomista. Luultavasti ei säilytetä yhtään mitään. Kyselin muutamilta henkilöiltä ja jotkut olisivat haukkana ottamassa, mutta kukaan ei lupaa mitään tietojen käsittelystä. Arkistoilaitokselle ei tuollaista sekasotkua kannata laittaa.

      • trollai.lee

        Trolli olet


      • kaamea_kosto

        Jos minä olisin tuo edesmennyt sukututkija, ja perikuntani pistäisi elämäntyöni uuninpesään, pitäisin huolen että "kummittelisin" heille loppuikänsä.


    • Sukua.tutkinut

      Moni amatööri tutkii sukuaan ilman taitoja. Ei osaa tallettaa, ei arkistoida, luottaa muistiinsa, huonoon käsialaan, lyhenteisiin. Toisen, läheisenkin, on mahdoton ymmärtää tutkijan tietoja. Silloin on parasta vain huokaista ja avata uuninluukku.
      Moni säästää edesmenneen läheisensä tärkeitä papereita ja hänen muistojaan, mutta loppujen lopuksi niillä ei ole ollut arvoa muille kuin kerääjälle itselleen. Muille omaisille ne ovat vain taakka.
      On vain tehtävä raskas päätös ja hävittää.
      Mutta sukututkijana kauhistun ajatusta, että ukin monivuotinen työ menee kaikenmaailman tietä. Ehkä joku sukututkija voisi silmäillä aineistoa ja arvioida, onko se säilyttämisen arvoinen.
      Jos oman suvun ketju löytyy monien sukupolvien taakse, niin sellaista tietoa ei suinkaan tule heittää pois. Oman suvun historia on hyvä tietää.

      • anonyymi_jEP

        Mikä sinua tässä keississä noin kovasti ahistaa?


    • Anonyymi

      Minä säilyttäisin jälkipolville. Joku uusi suvun tutkija saa tehdä ison työn kun kerää uudellee nuo tiedot. Ei ole salassa pidettävää jos syntymiä ja kuolemia. Saahan nuo tiedot hautakivistäkin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3560
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      42
      3129
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2877
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2755
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2668
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2550
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2190
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2055
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1945
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1739
    Aihe