auto jämähtää parkkiin näillä pakkasilla, jos ei viikkoon laita tulille? Itellä auto nököttää parkissa, lämmitys kerran pvässä pari tuntia, mutten aja...akku ja muut?? Asiallisia vastauksia haluan.
Miten pian
neitonenmie
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos et aja on päivittäinen lämmittäminen aivan turhaa touhua.
Kyllä vanhempi japsi auto lähtee -40 pakkasessakin ilman lämmittämistä jos huollettu ja akku hyvässä iskussa .Monesti kannattaa ottaa akkunapa pakkasella irti ja vaikka välillä ladata jos siihen mahdollisuus .
Niin...miksi lämmittää jos ei aja. Ei se auta mitenkään mitään, et kai luule että jotenkin ylläpitää akkua se lämmittöminen ilman akkulaturia.
Minulla on joskus ollut vanha tojota ja vanha voorti ja molemmat toista viikkoa 20-30 asteen pakkasessa ja lämmittämättä molemmat käyntiin. Pakko oli kokeilla. Ei suositeltava tapa. Monet uudet autot purkavat akkua todella kovaa tahtia ylläpitäesssään erinäisiä jörjestelmiä "nukkumistilassa" ja sitten vielä startatessa ne ovat aktiivisessa tilassa eikä akku riitä starttaamiseen.
Akun kun irrottaa ja käyttää yön sisällä lämpiämässä niin lähtee.
kylmäakku ei ota virtaa vastaan
Niin eikä luovuta sitä ulospäin . Tervetuloa vaan sähköautot ja kovat pakkaset.. Toimintasäde voi olla lyhyt kun akuista pitää saada lämpöä sisätiloihinkin.
Ne sähköautojen akut lämmittävät itseään ja paremmin se sähköauto liikkuu kuin esim. diesel kovilal pakkasilla. Ei tietenkään niin kauas, mutta lähiliikenteessä ihan varmasti pätemvämpi.
Ja kommenttisi perustuu mihin? Ikiliikkuja teoria keksitty? Mikä niitä akkuja lämmittää itsekseen?
Sähköauton toimintäsäde on huono kesälläkin, talvipakkasella huomattavasti huonompi vielä. Tankkauskin kestää paljon pitempään kuin polttomoottoriautoilla.
ulkoilman lämpötilassa -20 °C Teslalle saatiin tässä pikakokeessa 270 kilometriä...
https://www.apu.fi/artikkelit/nain-tesla-ja-e-golf-potkivat-20-asteen-pakkasessa
ja
https://vihreakaista.fi/fi-fi/article/sahko/sahkoauto-toimii-myos-pakkasella/241/
Kyllä näihin minun 10km siirtymiin riittää ihan hyvin ja vaikka perillä aina lataukseen. Teslan saat myös lämmittämään auton sisätilat.
Sähköauton kun ajat parkkiin voit laittaa sen aina tankkautumaan.
Täällä yksi, jonka auto viikon verran ajamatta,...ajattelin laittaa tulille keskiviikkona kunhan lämpiää kelit.. mielenkiinnolla katsotaan pärähtääkö tulille vanha volkkari. Akku on kolme vuotta vanha, sekä muut jutut kunnossa...mitäpä veikkaatte?
Jos muut jutut kunnossa...ei siis esim. autohifit tms. kuluta sähkö tms. vikaa niin lähtee helposti.
Kittilässä 1999 pakkasta oli 48 astetta , volvo 245 lähti käyntiin lämmittämättä mutta akku oli kyllä uusi.
Bemmuni 325 lähti kuin palmun alta ja seissyt kaksi viikkoa ei ollu lämmityksessä
Lada Niva lähti kanssa aika kivuttomasti käyntiin ja tuossa on puuilosta ostettu letku lämmitin.