mikähän kissallani on, kun sen vasen silmä vuotaa sellaista veden näköistä eritettä? ei siis rähmi. Se myös vähän pitää sitä silmää puolittain kiinni välillä--- muuten kissani voi hyvin ja normaalisti.. tuon silmän vuotamista on nyt jatkunut n. vuorokauden...
vuotava silmä
16
23995
Vastaukset
- bag_gie
siihen osunu jotain tai siellä on joku roska. Vuotaahan ihmiselläkin silmä jos sinne ripsi menee luomen alle. Tai muuten ärsyyntyy.
Jos ei vaiva häviä ota yhteyttä eläinlääkäriin. - elisant.
Puhdista kissan silmä keitetyllä jäähtyneellä vedellä pumpulin avulla. Toista tarpeen mukaan. Jos tämä ei auta vie kissa eläinlääkäriin.
Silmien rähmiminen voi johtua vaikkapa kissan sairastamisesta. Onko kissalla nuha tai tirskuuko se?
Toivottavasti vaiva menee ohi.
Kevättä teille!- niinu
vaiva meni itsekseen ohi vuorokauden vuodettuaan. Nuhaa ei sillä ollut. olisinkin sen vienyt lääkäriin jos ei olisi itsekseeen mennyt ohi... Ehkä sillä tosiaan oli joku karva silmässä.
Kiitoksia vastauksistanne ja kevättä myös teille! :)
Omalla kisullani on ollut vauvasta asti silmävuotoa.Lääkäri päätteli sen olevan kroonista,ehkä jokin virusperäinen vika? Menee ehkä?ajan kanssa ohi.Mun kisu on nyt jo 8 kk,vaiva on edelleen olemassa! Pitää vaan toivoa!
- Jarek
Kissani on jo 11v ja silmät ovat rähmineet aina ja täytyy putsata silmät joka päivä, eikä eläinlääkärikään ole löytänyt syytä.
- Sipsu
Kirkas vuoto voisi viitata lähinnä johonkin vaarattomaan ohimenevään, kuten vedonsaantiin, mutta jos ei mene ohi, ja kissa pitää silmää kiinni, on kiire lääkäriin. Tai sanotaan näin, että jos kissa pitää silmää kiinni eikä vuotoa ole vielä tullut, on kiire lääkäriin.
Kissat sohlatessaan voivat raapia silmäänsä johonkin, varsinkin ulkona liikkuvat. Häikkää sarveiskalvossa on vaikea huomata, mutta lääkäri pystyy sen näkemään värjäämällä. Lääkintä on aloitettava nopeasti ennenkuin sarveiskalvo arpeutuu.- meillä
Meilläkin yhden kissamme silmä vuosi kirkasta nestettä muutaman päivän - meni itsekseen ohi.
Taisi auttaa, kun poistin tumman rääppäköntsän silmänurkastaan - kai sekin ärsytti vielä lisää. Lisäksi kissakaverit taisivat nuolla neidon naamaa...
Soitin kuitenkin eläinlääkärille ja siellä vastaanottoavustaja kehotti varaamaan ajan, jos on vaikka kyynelkanava tukossa. Eivät kuulemma määrää puhelimitse mitään silmätippoja.
En sitten aikaa varannut...
Eikös jotain silmävettä saa apteekista tai eläinkaupasta? - siis häh
meillä kirjoitti:
Meilläkin yhden kissamme silmä vuosi kirkasta nestettä muutaman päivän - meni itsekseen ohi.
Taisi auttaa, kun poistin tumman rääppäköntsän silmänurkastaan - kai sekin ärsytti vielä lisää. Lisäksi kissakaverit taisivat nuolla neidon naamaa...
Soitin kuitenkin eläinlääkärille ja siellä vastaanottoavustaja kehotti varaamaan ajan, jos on vaikka kyynelkanava tukossa. Eivät kuulemma määrää puhelimitse mitään silmätippoja.
En sitten aikaa varannut...
Eikös jotain silmävettä saa apteekista tai eläinkaupasta?Siis että silmä vuotaa ja on kyynelkanava tukossa... Mitäs järkeä tuossa nyt on? :D
- 11v. Kissa huoltaja!
siis häh kirjoitti:
Siis että silmä vuotaa ja on kyynelkanava tukossa... Mitäs järkeä tuossa nyt on? :D
;;;;;D;D;D;D;D
ps. sori turha ;)) - 20 + 13
siis häh kirjoitti:
Siis että silmä vuotaa ja on kyynelkanava tukossa... Mitäs järkeä tuossa nyt on? :D
No vuotaa, kun neste ei pääse poistumaan kanavaa pitkin, tietysti. Ei se neste sieltä kanavasta tule vaan päinvastoin poistuu!
- 11v. Kissa huoltaja!
Huomasin kissanpennullani pientä kirkasta vuotoa ja turvauduin nettiin. Näin tämän aiheen Googlen avulla, ja jotenkin tuntuu että sekin menee itsestään ohi. Palstasta on kyllä vielä apua, jos vaikka vuoto ei lopu.
Kiitokset kaikille aiheeseen kirjoittaneille!- 11v. Kissa huoltaja!
Ja tästä aiheesta on siis todellakin apua, sillä kun luin nämä viestit niin ajattelin niiden perusteella että vuoto on täysin vaaratonta. :)
- tuukka
mulla on nyt 6 kk ikäinen tyttökissa. Talossa on ennestään 2 leikattua poikakissaa. Nyt tämä pieni neitokainen ei syö kuin vaan seitiä, muikkua ja lohikuutioita. Ei yhtään edes kuivaraksuja. Tuntuu, että pienokaisen ruokavalio on liian suppea...Väkisin en ole mitään yrittänyt syöttää. Kertokaahan te viisaat ihmiset, miten saan sen syömään muutakin kuin kalaa?
- kokeilemaan
Anna pentujen märkäruokaa esim Whiskas-vaihtoehtoja löytyy. Samoin esim raaka porsaan sydän,liotetut munuaiset,paistijauheliha,katkaravut.
- apulöytytäältä
Meillä kisu ( n. 3,5kk ) ikänen vuodattaa vasenta silmäänsä.. varasin ajan lääkärille tänään, kun on jo kaksi päivää vuotanut, mutta, sain olla kiitollinen, että löysin tämän palstan, sillä asunossamme on ollut viime päivinä läpiveto ja se jos jokin aiheuttaa vauvalle tuon reaktion!
Suuri kiitos ja kumarrus! :) - apua!!!!!
voitteko vastata nopeesti mun kissalla vuoti eilen ja tänään silmät onko se joku sairaus??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5379050Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616230Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765283Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664769Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004401Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664073SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853972- 941958
- 1061460
- 47999