Thaimaa neitsyt

Ilu67

Olemme noin viiskymppinen pariskunta. Emme ole olleet Thaimaassa ikinä. 10-15 kertaa olemme käyneet Kanarialla ja kerran Kreetalla. Nyt kuitenkin haluaisimme kokeilla miltä se Thaimaa tuntuu. Kertokaa kokneemmat ensinnäkin mikä lomakohde olisi mahdollisesti meille sopiva Thaimaassa. Emme kaipaa villiä menoa emmekä liian vilkasta yöelämää. Hyvät ruokaravintolat, siistit kaupat, hyvä hotelli hienolla altaalla ja aamupalalla riittää. Käytännön vinkit ovat tervetulleita. Onko joku kohde mihin ei kannata mennä? Vinkit rahanvaihdosta, rokotuksista, katukeittiöistä jne kiinnostaa.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lerpanlaiffi

      Painakaavittuun kyselemään.

      Täällä palstalla kilpaillaan sillä kuka internetistä eniten tietotaitoa kykenee imuroimaan omaksi viisaudekseen.

      Palatkaa astialle kun olette niin kokeneita kuin minä, eli 2 kertaa käyneitä.

    • Noilla lähtötiedoilla ehdottaisin ensimmäiseksi Thaimaan kohteeksi Phuketin saarta (Thaimaan suurin saari, maan etelä-osassa), joka on erittäin "helppo" kohde ensikertalaiselle. Sieltä sitten käytännössä valintana joku muu paikka kuin Patong Beach (johon iso osa saaren ilta/yö-elämästä keskittyy).
      Finnair lentää talvi-aikaan Phuketin kentälle 4krt/viikko sekä saari on useimpien matkatoimistojen listoilla.

      • Ilu67

        Kiitos santtu_1975X asiallisesta vastauksesta. Onko sinulla tai jollain muulla antaa ihan käytännön vinkkejä Phukettiin ja Thaimaalle muutenkin?


      • Uskoisin että on antaa vinkkejä, mutta sinun täytyy hieman tarkentaa tuota kysymyksen asettelua, että vastaus voisi olla kohtuullisien pituuksien rajoissa.


    • Ilu67

      Kannattaako rahaa vaihtaa suomessa vai vasta thaimaassa? Olen kuullut että siellä on ns katukeittiöitä. Uskaltaako niistä ostaa syötävää, ilman että voisi saada vatsataudin? Onko hotelli suosituksia?

      • Pieni erä (esim.100€) perillä kentällä, loput itse kohteessa. Suomessa ei missään tapauksessa (esim. Forex:lla on tälläkin hetkellä paljon yli 10%:a huonompi vaihtokurssi kuin Thaimaassa vaihdettaessa).
        On katukeittiöitä (toisissa kohteissa enemmän kuin toisissa), ja niissä lähtökohtaisesti uskaltaa syödä, mutta vatsatudin mahdolisuus on aina olemassa ja se tulee aina ottaa huomioon. Itse en yli kahdenkymmenen Thaimaan matkani aikana kertaakaan ole saanut mitään varsinaista vatstautia mikä olisi lomaa haitannut.
        Jos kyse hotellin osalta Phuketista, niin en kauheasti osaa auttaa, koska yhtä Phuketin käyntiä lukuunottamatta olen majoittunut Patong Beachilla johon en taase teitä neuvo menemään, koska se on juurikin se Phuketin "menomesta".
        Hotellit eivät kyllä Phuketista lopu, niitä riittää, eriasteisia tarjouksia kannattaa seurata, koska Phuketin hotellien hinnat eivät (etenkin sesongin aikana) eivät sieltä edullsimmasta päästä ole, mutta ainakin itse olen hiema aikaa käyttämällä aina onistunut sielläkin löytämään ihan hyvällä hinta/laatu suhteella olevia hotelleja.


      • Kannattaa tutustua ensin vaikka Minnethaimaassa sivustoon (en laita ihan suoraa nettiosoitetta, kun niitä sisältävät viestit tahdotaan monasti poistaa), ja siellä Phuketin osioon (ja varmasti muidenkin kohteiden, josko niiden joukosta löytyisi vielä mieluisampi), niin ensiksi voisitte hieman sen perusteella miettiä mihin päin saarta haluaisitte majoittua (Phuketin saari on suhteellisen suuri, noin 50km. pitkä ja 20km. leveä), koska Phuket pitää sisällään hyvin erilaisia rantakohteita (sekä myös itse Phuketin kaupungin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3404
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2004
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1739
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1145
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe