Tavallinen kotitalous ei tarvitse lankaliittymää enää mihinkään.
-Kännykät ovat nykyään jo hyvin kehittyneitä.
-Peitto kaupunkioloissa on jo täysin riittävä. Lapin perukat ovat sitten asia erikseen.
-Kännyköiden puheluhinnat ovat jokseenkin samat kuin lankapuhelimessa. Miksi siis maksaa kahta perusmaksua?
-Vanhan tutun lankapuhelinnumeron voi useimmiten ottaa kännykän numeroksi.
-Lankapuhelin ei tunne nykyajan palveluita kuten tekstiviesti ym.
Vain prosentti kotitalouksista on enää pelkän lankapuhelimen varassa, taitavat olla syrjäseutujen asukkaita ja vanhan ajan ihmisiä. Eipä ihme että lankaliittymiä suljetaan 10% - 20% vuosivauhdilla.
Telia on ilmoittanut sulkevansa lankaverkkonsa kesän aikana. Telian verkot sijaitsevat lähinnä syrjäseudulla. Ilmeisesti 2020-luvulla tullaan sulkemaan pääosa syrjä-Suomen lankaverkoista. Viimeisenä suljetaan Pääkaupunkiseudun lankaverkko, katos paljon suuryrityksiä ja keskusvirastoja.
Kotitalouden lankaliittymä
16
1165
Vastaukset
- kompromissi
Jep ja jos haluaa käyttää lankapuhelinta niin ostaa sellaisen gsm lankapuhelimen. Se on kuin kopio vanhan ajan lankaluurista jota pidetään pöydällä mutta siinä on gsm ominaisuus eli toimii kuten kännykät.
- Osa-aikaeläkeläinen
Telia kauppaa minulle lankanettiä, jossa olisi tasainen 12 megaa. Se lanka vain on pähkinä, kun Sonera jo aikoinaan hylkäsi. Eiväthän Telian myyjät sitä tiedä.
Kyläkuitua puuhaavat tännekin, mutta tarjous tulee olemaan niin kallis että tyydyn muutaman megan langattomaan. Eiväthän operaattorit tänne satsaa, vaikka Kotkan valot näkyvät hyvin pimeällä, kaakossa. - mobiililaajakaista
4 G kotimodeemilla voisi toimia sielläkin DNA,Elisa,Saunalahti itse käyttänyt 4v hyvin toiminut.
- 4Gpelaa
mobiililaajakaista kirjoitti:
4 G kotimodeemilla voisi toimia sielläkin DNA,Elisa,Saunalahti itse käyttänyt 4v hyvin toiminut.
Jep 4G voisi toimia siellä erinomaisesti.
- kokeilutalous
Oikeasti nuo gsm-pöytäpuhelimet ovat ihan paskoja.Kahta tullut kokeiltua ei tee oikein mitään.
- vanhavara
Lankapuhelin ei katoa yhtä helposti kuin kännykkä
- järkikäteen
Juo vähemmän, se riittää.
- varmuus
Kun pitää langan pituuden maltillisena, lankapuhelinta ei kadota lähes koskaan.
Lankapuhelinnumeroa ei voi siirtää kännykkäliittymään. Poikkeus on Saunalahden kotipuhelin, mutta se on äärimmäisen rajoittunut (vain puhelut).
- SunilanUkko
Telelaitokset kauppaavat myös sellaista ratkaisua jossa kiinteän nettiyhteyden kyljessä on puhelinliittymä. Siis useimmissa kotitalouksissa on nettiliittymä. Tälläisiä liittymiä ei olla lopettamassa.
Toisin sanoen perinteinen lankapuhelin ja kännykkä eivät ole ainoat vaihtoehdot.
Itselläni on kaapelinettiyhteys. On toiminut hyvin.
Pidän mobiilia nettiyhteyttä hitaana ja epävakaana ja kalliina. Onko yhä näin?- hyvinpelaavat
4G aikana nää on jo nopeita ja vakaita.
- Anonyymi
Meidän vanhuksiltakin Telia vei lankalinjan. Hankittiin heille sitten tuollainen http://coline.fi/gsmsovitin/Think-GSM-TIT-670/index.html ja kytkettiin siihen sitten se vanha tuttu Doro lankapuhelin. Kovasti ovat olleet tyytyväisiä tähän.
- Anonyymi
kyllä se monille ihmisille on tärkeää olla vielä oikea lankapuhelin. Nythän voi johonkin nettiliittymään ostaa sim kortti ja uusi kotipuhelinkone , sillä pääsee pelkästään soittamaan.mutta saakohan dna liittymään siirrettyä vanhan lankapuhelinnumeronsa, onko jollakin tietoa ?
- Anonyymi
Lankapuhelimella ei tee yhtään mitään. Yli 10-vuotta on saanut gsm pöytäpuhelimia jotka muistuttavat lankapuhelinta...
- Anonyymi
voikohan uuteen dna kotipuhelinliittymään muuntaa vanhaa lankapuhelinnumeroa, se helpottaisi paljon???
- Anonyymi
Museokeskustelua täällä.
Isäni kuoltua lopetin kalliin lankaliittymän. Yli 13e/kk.
Nyt on prepaidi, näennäisesti 5e/vuosi mutta tolla vitosella saa soitella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713