Moi!
Mä oon 15v poika ja mua mietityttää että saanko muutta isälleni, vaikka äitini ei haluasi?
Äitini kotona ei ole MITÄÄN tekemistä. Raivoaa päivät kun en ole tehnyt asiaa x tai en halua mennä ulos pikku veljeni kanssa. Muutettiin pois kaveteitteni piiristä. Käyn koulua missä on kyllä kaikki kaverit, mutta vituttaaa kun täältä ei pääse minnekkäään. Haluaisin niin paljon muutta isälleni, koska hän ei valita mistään, asuu minulle todella mieluissassa sijainnissa (lähellö kavereita) ja hän on vain niin paljon rennompi kuin äitini. Ja suoraan sanotusti vitututtaa aivan vitusti koska joudun mennä joka toinen viikko äitilleni. Saanko jo itse päättää kumman luona asun?
15v haluaa muutta isälle
2
67
Vastaukset
- Lakinyymi
Hei.
Ilman laillista perustetta (seksuaalinen hyväksikäyttö, huume- ja liiallinen alkoholinkäyttö) teoriassa noin ei laillisesti voi tapahtua. Molemmat vanhemmat pitäisi sopia asia käräjäoikeudessa (jos on riitaa huoltajuudesta) asianajajan kanssa. Jos molemmat osapuolet hyväksyisi sen että muutat isäsi luo niin ei hätiä mitiä. Hei, 15v!
Harmi kuulla, että nykyinen asumisjärjestelysi tuottaa sinulle pahaa oloa. Välillä vain harmillisesti muuttuneet elämäntilanteet aiheuttavat tällaisia tilanteita.
Kuten Lakinyymi jo totesikin, niin laillisesti et valitettavasti itse juurikaan pysty tilanteeseen muuttamaan, vaan siihen tarvitaan joko huoltajien yhteinen suostumus tai oikeudellinen menettely.
Olisiko mahdollista, että puhuisit äidillesi huolistasi? Välillä asioista puhuminen voi auttaa niihin yllättävilläkin tavoilla. Jos et kuitenkaan voi puhua äidillesi, pystyisitkö keskustelemaan asiasta esimerkiksi isäsi tai jonkun muun luotettavan aikuisen kanssa?
Toivottavasti tilanne tästä paranee! Hyvää alkanutta vuotta.
- Lassi, Hattulan NettiSaapas
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1616403Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745296Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213335Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1592639Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191546- 851271