Veljien syyttäjä on valkeuden enkeli

Lutherista kerrotaan kovia juttuja miten hän kamppaili lain vaatimusten kanssa. Olikohan se niin? Oliko se Jumalan laki jota hän heitti mustepullolla? Ei ollut vaan veljien syyttäjä, joka tietää tarkkaan jälkeenpäin missä lakia on rikottu eikä anna armoa, koska hänellä ei sitä ole. Eikä sielunviholliselta lupaa uskomiseen pidä edes pyytää!

Miksiköhän keskimääräisesti uskovat ovat olleet passiivisia politiikassa ja mielipiteen ilmaisussa, kun lakien muuttamisen jälkeen starttaa ankara päivittely siitä, että lakeja on muutettu. Onko niin, että olemme äänestäneet lompakkoamme ajatellen ja toivomme, että edustajat muuttuisivat hengellisiksi eduskunnassa. Laki on pyhä, oikea ja hyvä, koska se on Jumalan tahdon ilmaus ihmisten elämään.

16

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PirunTulkinnatLaista

      Piru ottaa tekstin Jumalan laista ja valehtelee syntiensä vuoksi hätääntyneelle, että sinun on täytettävä tämä laki pelastuaksesi. - Piru peittää valheillaan ja vääristelyillään Kristuksen.

      xxxxxxxxxxxxxxx

      Gal. 2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista.

      Gal. 2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

      Gal. 2:21 En minä tee mitättömäksi Jumalan armoa, sillä jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta, silloinhan Kristus on turhaan kuollut.

      Gal. 3:5 Joka siis antaa teille Hengen ja tekee voimallisia tekoja teidän keskuudessanne, saako hän sen aikaan lain tekojen vai uskossa kuulemisen kautta,

      Gal. 3:11 Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, koska "vanhurskas on elävä uskosta".

      Gal. 5:4
      - Te olette joutuneet pois Kristuksesta,
      - te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi;
      - te olette langenneet pois armosta.

      • Tässä Paavali selittää itsensä: hän ei puhu laista eikä
        ympärileikkauksesta sinänsä, vaan sen nojaan raketusta
        vanhurskauttamisvakaumuksesta. On kuin sanoisi : En
        tuomitse ympärileikkausta enkä lakia sinänsä; onhan minun
        lain mukaan lupa syödä, juoda ja seurustella juutalaisten
        kanssa, onhan minun lupa ympärileikata Timoteus jne. ,
        mutta minä tuomitsen sen, että pyritään tulemaan
        vanhurskaaksi lain nojalla , aivan kuin Kristus ei vielä
        olisikaan tullut tahi jo tulleena ei yksinään kykenisi vanhurskattamaan,
        sillä se on Kristuksen kieltämistä.
        --
        Lutteruksen lainnaus .
        -


    • ValheenIsä

      Jumalan vastustaja, Kristuksessa Jumalan lapsiksi lunastettujen pyhitettyjen (Jeesuksen veljien ja sisarien) syyttäjä saatana on tosiaan enkeliolento, kuten vihne totesi.

      • "Valheenisä"
        -
        Kyllä oli enkeliolento , vieläpä Kerubi ,
        Mutta ei ole enää valkeuden enkeli ,
        koska on saanut kirouksen Jumalalta .
        -


      • padasjoenukko kirjoitti:

        "Valheenisä"
        -
        Kyllä oli enkeliolento , vieläpä Kerubi ,
        Mutta ei ole enää valkeuden enkeli ,
        koska on saanut kirouksen Jumalalta .
        -

        Valheen isä on jokainen joka väittää tuntevansa jumalan, puhuvansa jumalansa suulla tai ylipäätään uskovansa jumalaansa, koska kaikki jumalat ovat ihmisen luomia jumalia.

        Jätä taikauskosi tänään, koska pahimmassa, joskin epätodennäköisessä tapauksessa joudut tilille epäjumalanpalvonnasta.


    • ValomEnkeliksiTekeytynyt

      Jos saatana olisikin pelottava ruma ja karvainen otus, niin sitä pelättäisiin, mutta se on todella hieno luokseen houkutteleva Herra, mielipiteiltään ja toiminnaltaan juuri ihmisten mieleinen.

      • miksiSinäKirjoitat

        Sinähän isäntäsi tunnet ja täällävielä esittelet?


      • kuoksujaniku
        miksiSinäKirjoitat kirjoitti:

        Sinähän isäntäsi tunnet ja täällävielä esittelet?

        Kyllä Hän kirjoitti Sinun isännästäsi Juuri esikoislesadiolaisella saarnahuoneella nyt viikonloppuna kokoontuvat tuon karvaotuksen palvelijat, jotka kovin mielellään keiturin ja pässin lailla olisivt pökkimässä kristittyja helvettiin palamaan ikuisessa tulessa, jossa tuo palovammojen tuska ei koskaan hellitä.

        Tätä "uskoa" saarnaavat tulevissa viikonlopun suroissa kaikille rukoushuoneille syystä tai toisesta tulleille ja suurelle joukolle kuuntelupalvelun kautta seuroja suraaville.


      • Lucifer-tuntija

        Lucifer on ”langenneessa” tilassaankin keskimääräistä ihmistä korkeammalla tietoisuuden tasolla, joten sopii ihmisten kasvattajaksi. Lucifer kehittyy kohti todellista valon mestariutta ja siirtynee aikanaan Siriukselle omalle tähdelleen. Jeesuksen kanssa, lucifer ja Jeesus ovat kumpikin toistensa tuttuja ja tukijoita. Valotyöntekijöitä. Valon tuoja on aamutähti Sirius ja Venus-planeetta sekä näiden asukkaat (Phosphoros).


    • Valkeuden enkeli on ankara synnille sen jälkeen, kun se on sinetöity esimerkiksi lainsäädäntöön. Se laittaa ihmiset protestoimaan vasta sitten, kun ei mitään ole tehtävissä. Hurskaalle Lutherille hän ilmestyi pelottavana, joka lisäsi kuormaan kiviä. Nykyihmiselle ilmestyy kompromissin henkenä miten ihanaa harmoniaa voi kokea maailmassa, kun ei erotu.

    • JeesusOnAinutTie

      Kristuksen Henkeä kantava ei koe sydämessään harmoniaa maailmassa vallitsevan arvomaailman kanssa. Karmeata katsella ja kuunnella tuota meininkiä.

      Ihmisethän erottuvat toinen toistaan, kuka milläkin tavalla. Myös uskovilla on toinen toistaan poikkeavia käsityksiä ja mielipiteitä. Tämän seurauksena kristikunta on 2000 vuoden aikana pirstoutunut satoihin, ellei tuhansiin toisestaan poikkeaviin eri kokoisiin ryhmiin, omine opittune tapoineen ja traditioineen. Pieninä ristiriitaisina palasina kristikunta on voimaton, ja epäuskottava heille, jotka etsivät pelastusta.

      Kristuksen opissa ei etsitä vain itselle pelastusta ja eristäytymistä muista ihmisistä omiin loukkoihinsa piiloon, vaan lähetyskäskyn mukaisesti tarkoitus on evankelioida koko maailma Kristukseen uskoviksi. Jeesuksen lähetyskäsky alkaa sanoilla, menkää ja tehkää ...

      Kristityt jotka etsivät sitä, mikä kaikille kristityille on yhteistä, ovat oikeilla jäljillä. Ja ne jotka etsivät ja korostavat erottavia tekijöitä, ja todistelevat ainoata oikeassa olemistaan, he ovat väärillä jäljillä.

    • TuomitsemistenKirous

      Vain me pelastumme oppi tulee siitä, kun ei selvään Jumalan sanaan uskota.

      Jostakin tämä käsitys omasta erehtymättömyydestä ja muiden passittamisesta kadotukseen, on iskostunut vanhoillislestadiolaisiin ja esikoislestadiolaisiin. Samoin useimpiin näistä lähteneisiin joukkoihin.

      Itse uskon että tämä toisten kristittyjen tuomitsemisen kirous on lähtenyt ensimmäisistä tuomitsijoista, ensimmäisistä hajaaannuksista saakka. Jumala ei ole ihmisille tuomiovaltaa koskaan antanut, eikä anna. Tuomitsijat joutuvat kantamaan tekonsa seuraiksia monien sukupolvien ajan. Tämä kirrous on lestadiolaisuuden päällä sitkeästi.

    • Kaikilla asioilla on historiansa. Olen kuullut eräästä hengellisentyön tekijästä kertomuksen. Hänellä oli kellarikerroksessa rauhallinen rukouskammio, johon hän vetäytyi rukoilemaan. Hän otti kissan mukaansa, kun kissa jhalusi olla samassa paikassa. Kului aikoja ja hän jätti tämän maailman ja toimintaa jatkettiin. Kissalla oli edelleen merkittävä rooli rukoilijoiden elämässä, kunnes joku keksi kysyä minkä värinen se kissa oli.

      Olen lukenut erään papin tutkielmasta, joka koski lestadiolaisuutte, seuraavan luonnehdinnan. Ensimmäiset seurakuntalaiset olivat suurelta osin lukutaidottomia, joten sanan oppiminen tapahtui saarnoja kuunnellen. Ehkä tämä on muuttunut dokmiksi, että vain saarnaaja voi lukea raamattua ja tulkita sitä oikealla tavalla. Toinen asia ainakin osittain on seurausta siitä, että lestadiolaisuus tuli ulkomailta vieraslajina eikä saanut suopeaa vastaanottoa vallanpitäjien eli kirkkoherrojen taholta monessakaan paikassa. Siinä syntyi mielestäniu juopa maailmaan ja hajannus toi ainoan oikean ajatuksen kuhunkin haaraan, koska kenenkään ei kannata olla väärässä tietoisesti.

      • hyväjuttunyt

        Jos se e i ollut harmaa maatiaiskissa, lyhytkarvainen ja ilman korvakoruja, se ainakin tehtiin sellaiseksi!
        Mutta ihan tosissaan, mukava lukea aina välillä jotain tolkullistakin näissä osioissa !


    • NäinhänSeOn

      Tuossa on perää, lukutaidottomuus oli hyvin yleistä lestadiolaisen liikkeen alkuaikoina. Samoin saarnalupaa eivät maallikot saaneet konvertikkeliplakaati esti maallikkojen saanaamisen, siksi lestadiolaisuuteen tuli tämä lestadiuksen saarnakarttojen lukeminen jumalanpalvelusmenojen käytännöksi.

    • Pysytään.alussa

      Lestadiolaisuus on kirkon sisäinen herätysliike ja sellaisena pysyy. Jotkut haluavat perustaa oman kirkon, mutta se on juuri sitä eriseuraa.

      Lestadius ei halunnut nimellään perustettavan mitään omaa kirkkoa, hän toimi kirkon pappina ja soimasi kirkkoa maallistumisesta.
      Lestadius ei ollut "vain me" hengen miehiä, tästä voi lukea vaikkapa Hulluinhuonelaisesta, missä hän kirjoittaa babtistien keskuudessa löytyvän enemmän elävää uskoa kuin Ruotsin kirkossa.

      Lestadius toimi yli kymmenen vuotta ilman henkilökohtaista syntien anteeksiantoa. Oliko hän silloin eriseurainen väärä opettaja? Vasta Raattamaa ja kumpp. julistivat henkilökohtaisesti synnin päästön naiselle, joka ei muutoin jaksanut uskoa. Tämäkin vasta Raamatun tutkimisen jälkeen voiko näin tehdä. Sittemmin asiaa kysyttiin Lestadiukselta ja hänkin hyväksyi sen.

      Onko nämä yhteneviä Lestadiuksen, puhumattakaan Lutheruksen, opetusten kanssa, varsinkin kun lapinvanhimmat (OM ja GP) ovat luvanneet palauttaa alkuperäisen kristillisyyden.
      Jos alkuperäinen lestadiolaisuus aiotaan palauttaa, niin kannattaa tutustua Raamatun lisäksi Lutheruksen kirjoituksiin, katekismukseen ja LLL:n Hulluinhuonelaiseen, jotta ei palauta selkaista, mitä ei ole ollutkaan.

      Sinne katoavat vaatimukset "vain me", nykyajan Beetlehemit, absoluuttisesti virheettömät kristillisyyden asioissa, hallintomallit, pyhänhengenpilkat, eriseuraisten Helvetit, pakolliset salaiset henkilökohtaiset ripit lapinluottamusta omaavalle, ylänapit ja sandaalit ym. hengellinen saasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      150
      1799
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1661
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1242
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1123
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1021
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      961
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      806
    Aihe