Mikähän kumma on oireena, kun äitä ja öitä ei saa kirjoitetuksi sen paremmin shelliin kuin koodieditoriin? Versio 3.5.3 kyseessä. Kokeilin virtuaali-Ubuntussa ja siinä toimii, mutta isännässä itsessään ei.
Python Idle ei anna kirjoittaa ääkkösiä
8
816
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
Python 2.7.x ei hyväksy muuttujaksi ääkkösiä ja öökkösiä joten rivi
ä=10;
on väärin
Python 3.6.7 hyväksyy mutta ei ole mitään hyvää syytä käyttää niitä, vaikka tämä toimisikin:
ä=10;
print(ä);- Turbo-Urpo1
Näillä versio eroilla ei välttämättä ole mitään tekemistä käyttämäsi editorin kanssa. Testaa hyväksyminen käynnistämällä python tulkki suoraan ilman editoria:
Ctrl Alt T
python
>>>
tai
Ctrl Alt T
python3
>>> - åååäääööö
En käytä muuttujien nimissä skandeja. Äät ja ööt eivät Debianin Idlessä jostain syystä toimi. Kirjaimia ei tule siis ruudulle lainkaan. Törmään ensimmäistä kertaa tähän ongelmaan.
- Pyytton
Python 3.5 käyttää yleensä oletuksena ääkkösille soveltuvaa utf-8 -koodausta, mutta aiemmilla versioilla ääkkösille soveltuva koodaus piti aina määrittää manuaalisesti.
Kokeileppa ajaa seuraava kodinpätkä:
import sys
print('Python käyttää oletuksena seuraavaa koodausta: ' sys.getdefaultencoding())
print('Tämä komentotulkki käyttää oletuksena seuraavaa koodausta outputeille: ' sys.stdout.encoding)
print('Tämä komentotulkki käyttää oletuksena seuraavaa koodausta inputeille: ' sys.stdin.encoding)
input()
Jos utf-8 ei ole oletuksena käytössä, voit määritellä käyttämäsi koodauksen seuraavasti:
# -*- coding: utf-8 -*-- åååäääööö
Kuten sanoin jo aiemmin, niin ääkkösiä ei voi kirjoittaa Idlen shelliin eikä ohjelmaeditoriin. Olen käyttänyt Pythonia useamman vuoden, ja törmäsin tähän ongelmaan ensimmäistä kertaa nyt Debianissa. Kyllä ne muuten tulostuvat ihan oikein, jos ajaa vaikka Ubuntussa kirjoitetun koodin Debianin puolella.
- Pyytton
åååäääööö kirjoitti:
Kuten sanoin jo aiemmin, niin ääkkösiä ei voi kirjoittaa Idlen shelliin eikä ohjelmaeditoriin. Olen käyttänyt Pythonia useamman vuoden, ja törmäsin tähän ongelmaan ensimmäistä kertaa nyt Debianissa. Kyllä ne muuten tulostuvat ihan oikein, jos ajaa vaikka Ubuntussa kirjoitetun koodin Debianin puolella.
Ääkkösiä ja öökkösiä voi aina tulostaa ja kysyä, jos käytetty koodaus tukee niitä. Muutujien nimissä ääkköisiä ei toki kannata käyttää.
Oman koneeni oletuskoodaus on utf8, mikä tukee ääkkösiä ja öökkösiä. - åååäääööö
Pyytton kirjoitti:
Ääkkösiä ja öökkösiä voi aina tulostaa ja kysyä, jos käytetty koodaus tukee niitä. Muutujien nimissä ääkköisiä ei toki kannata käyttää.
Oman koneeni oletuskoodaus on utf8, mikä tukee ääkkösiä ja öökkösiä.Kyllä koneessa toimii ääkköset muuten ihan hyvin. Mutta Idlessä ei jostain syystä toimi. Hankaloittaa jonkun verran koodin kirjoittamista.
- EiTurhakkeita
Ei kait Idleä mihinkään tarvita. Saattaa olla jotain hyötyä opiskellessa Pythonin perusteita. Joku editori ja Terminal riittävät ihan hyvin kaikkeen. En itse ole uusimpiin koneisiin edes ladannut Idleä. Pelkkä hidaste!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3206292Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674134Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413495Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773388Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853320Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813242Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022688Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll572534Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152368Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113