Mikähän kumma on oireena, kun äitä ja öitä ei saa kirjoitetuksi sen paremmin shelliin kuin koodieditoriin? Versio 3.5.3 kyseessä. Kokeilin virtuaali-Ubuntussa ja siinä toimii, mutta isännässä itsessään ei.
Python Idle ei anna kirjoittaa ääkkösiä
8
794
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
Python 2.7.x ei hyväksy muuttujaksi ääkkösiä ja öökkösiä joten rivi
ä=10;
on väärin
Python 3.6.7 hyväksyy mutta ei ole mitään hyvää syytä käyttää niitä, vaikka tämä toimisikin:
ä=10;
print(ä);- Turbo-Urpo1
Näillä versio eroilla ei välttämättä ole mitään tekemistä käyttämäsi editorin kanssa. Testaa hyväksyminen käynnistämällä python tulkki suoraan ilman editoria:
Ctrl Alt T
python
>>>
tai
Ctrl Alt T
python3
>>> - åååäääööö
En käytä muuttujien nimissä skandeja. Äät ja ööt eivät Debianin Idlessä jostain syystä toimi. Kirjaimia ei tule siis ruudulle lainkaan. Törmään ensimmäistä kertaa tähän ongelmaan.
- Pyytton
Python 3.5 käyttää yleensä oletuksena ääkkösille soveltuvaa utf-8 -koodausta, mutta aiemmilla versioilla ääkkösille soveltuva koodaus piti aina määrittää manuaalisesti.
Kokeileppa ajaa seuraava kodinpätkä:
import sys
print('Python käyttää oletuksena seuraavaa koodausta: ' sys.getdefaultencoding())
print('Tämä komentotulkki käyttää oletuksena seuraavaa koodausta outputeille: ' sys.stdout.encoding)
print('Tämä komentotulkki käyttää oletuksena seuraavaa koodausta inputeille: ' sys.stdin.encoding)
input()
Jos utf-8 ei ole oletuksena käytössä, voit määritellä käyttämäsi koodauksen seuraavasti:
# -*- coding: utf-8 -*-- åååäääööö
Kuten sanoin jo aiemmin, niin ääkkösiä ei voi kirjoittaa Idlen shelliin eikä ohjelmaeditoriin. Olen käyttänyt Pythonia useamman vuoden, ja törmäsin tähän ongelmaan ensimmäistä kertaa nyt Debianissa. Kyllä ne muuten tulostuvat ihan oikein, jos ajaa vaikka Ubuntussa kirjoitetun koodin Debianin puolella.
- Pyytton
åååäääööö kirjoitti:
Kuten sanoin jo aiemmin, niin ääkkösiä ei voi kirjoittaa Idlen shelliin eikä ohjelmaeditoriin. Olen käyttänyt Pythonia useamman vuoden, ja törmäsin tähän ongelmaan ensimmäistä kertaa nyt Debianissa. Kyllä ne muuten tulostuvat ihan oikein, jos ajaa vaikka Ubuntussa kirjoitetun koodin Debianin puolella.
Ääkkösiä ja öökkösiä voi aina tulostaa ja kysyä, jos käytetty koodaus tukee niitä. Muutujien nimissä ääkköisiä ei toki kannata käyttää.
Oman koneeni oletuskoodaus on utf8, mikä tukee ääkkösiä ja öökkösiä. - åååäääööö
Pyytton kirjoitti:
Ääkkösiä ja öökkösiä voi aina tulostaa ja kysyä, jos käytetty koodaus tukee niitä. Muutujien nimissä ääkköisiä ei toki kannata käyttää.
Oman koneeni oletuskoodaus on utf8, mikä tukee ääkkösiä ja öökkösiä.Kyllä koneessa toimii ääkköset muuten ihan hyvin. Mutta Idlessä ei jostain syystä toimi. Hankaloittaa jonkun verran koodin kirjoittamista.
- EiTurhakkeita
Ei kait Idleä mihinkään tarvita. Saattaa olla jotain hyötyä opiskellessa Pythonin perusteita. Joku editori ja Terminal riittävät ihan hyvin kaikkeen. En itse ole uusimpiin koneisiin edes ladannut Idleä. Pelkkä hidaste!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p957277Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576348Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583693Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293429Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921931Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171628- 601363
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181356Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11260Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11237