On tuolla uutisissa muistaakseni joristu B-vitamiinista ja olen tutkinut hiukan asiaa netissäkin. Olipa tuosta justiin puolisen tuntia sitten nelosen uutisissa mutta oli juuri loppumassa enkä ehtinyt hoksata mitä sanoivat mutta jotain että "tarpeellinen psyykelle". Noh mistä sitä oikein tota B-vitamiinia saa - purkissa apteekista ilman reseptiä ja ruoassa ja jos niin missä sapuskassa sitä eniten on?
B-vitamiini
S.A. Kipee
61257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Esim. http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/01_rss_vesiliuk.shtml B-vitamiinit ovat vesiliukoisia ja helposti keitettäessä tuhoutuvia. Esim.Parsakaalissa on runsaasti C-vitamiinia ja foolihappoa. googlettamalla löytyy lisää
Ruis ja Graham jauhoissa.. kun teet itse leivän niin tiedät varmasti saavasi B- vitamiinä...
http://www.tohtori.fi/eviva/
Alkuperäisen kirjoittajan muistelema juttu on todennäköisesti Kuopion Yliopistossa tehty väitös aiheesta Masennus, B-vitamiinit ja homokysteiini. Väitöskirjaa voi katsella lyhennettynä sivuilta
http://www.uku.fi/vaitokset/2005/ISBN951-781-492-5ttolmunen.htm
Finelin sivuilta löytyy tietoa siitä, mistä ruoasta saa mitäkin:
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2269&fuclass=all&specdiet=none&items=30&from=top&portion=100g&lang=fi
Tuo kertoo parhaat B12-lähteet. Muita B-vitamiineja voit varmaan itsekin tutkia.
B-vitamiinien puutostilat voivat ilmetä ääreishermoston oireina (tunto-häiriöinä), ruuansulatuskanavan oireina (ripulina ja muina vatsavaivoina), keskushermoston oireina (väsymyksenä ja muistihäiriöinä), iho-oireina (ihottumina ja halkeilevina suupielinä) sekä unettomuutena ja ruoka-haluttomuutena.
Elikkäs kannattaa syödä jotain B-vitamiinivalmistetta, esim. Berexiä. Niitä saa ihan reseptittä apteekista :)
http://www.verkkoklinikka.fi/leiras/berex/