Sanastoa: mitä tarkoittaa "faisti"?

1säpappa

Kieli muuttuu, aina tulee uusia sanoja eikä wanha aina pysy perässä. Katsoin äsken Puoli seitsemän -ohjelmaa. Vieraana oli "Salkkareista tuttu bloggaaja Sara Parikka" (never hööd ku en katso sellaista ohjelmaa). Hän on kuulemma suuttuessaa ihan faisti (vai pitäiskö kirjoittaa "feisti").
Mulle — viiskymppiselle ukolle — ei kyllä selvinnyt edes asiayhteydestä mitä se tarkoittaa. Selvästikään juontajatkaan ei ymmärtäneet sitä, vaikka yrittivät näyttää siltä että ois hiffannu.

Osaisko joku selittää?

(Ekaks katoin urbaanisanakirja.com ilman mitään tuloksia. Sit tietysti googlesta, joka oletti et kysyn mitä tarkoittaa "fasisti", "fetissi" tai "fetismi". Noihin sanoihin tuo ei tietystikään liity.)

4

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sotatanner

      Feisty on sanakirjan mukaan ärhäkkä, kipakka, sotaisa. 😮

      • 1säpappa

        Ahaa. Suora sanalaina, han järkeenkäypää.

        Kiitoksia.


      • Sotatanner
        1säpappa kirjoitti:

        Ahaa. Suora sanalaina, han järkeenkäypää.

        Kiitoksia.

        Oleppa hyvä.


    • Ykä11

      Englannin feisty lausu faisti

      Ärhäkkä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe