Hotellissa asuminen kannattaa

anonyymi_YQf

Aamiainenkin sisältyy hintaan, joten rahaa säästyy esim. sijoituksiin.

6

2681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Provohan tämä, mutta vastataan nyt...

      Teoriassa tuo voi jopa pitää paikkansa lyhyillä ajoilla ja hotellista riippuen. Monessa etelän maassa kohtalainen hotellihuone maksaa reilusti alle 100 euroa kuukaudessa, sisältäen sen 20 sentin arvoisen aamiaisen. Eläminen on muutenkin hieman edullisempaa kuin kotosuomessa.

      Pidempään jos asuu, kannattaa tietysti vuokrata tai mahdollisuuksien mukaan ostaa oma.

    • dhgf

      Se on niin huoletonta. Ei tarvitse itse huolehtia mistään. Voi vaikka vaihtaa hotellia, jos tulee putkiremontti. Sijoitan rahani paljon mieluummin oikeisiin osakkeisiin, kuin korjausvelkaa keräävään kiinteistöön. Nauttikaa elämästä ja asukaa hotellissa.

    • kroissoss

      onhan se huoletonta...
      asuminen hotellissa syrjäseudulla
      6o,oo vrk
      18oo kk
      välttävä aamupala (ylipäivätuotteista kasattu)
      oma vuokra-asunto
      380 kk
      sama aamupala hotellissa 240 kk
      kokonaiskustannus 620 kk
      sijoituksiin jää 1180 hotelliasumista enemmän..

    • Anonyymi

      Niin nyt onkin tullut muotiin tämä villitys sinkuilla, asua hotelleissa. Itse en viihtyisi kolmea viikkoa pidempään hotellissa.
      On vaan se huone, sänky, mahdollisesti parveke sekä aina ne samat sapuskat joka paikassa aamiaiset koostuvat samoista ällöistä.
      Hotelleissa voi tavata rikkaita miehiä ja hoidella näitä sugardaddy juttuja, ei tarvitse lähteä matkustelemaan.
      Tällainenkin ilmiö on otettava huomioon jopa Suomessa ja ketkä tämän toivat Suomeen?

    • Anonyymi

      Hei vaan.
      59n2 saunalla, rivari. 230€ sis veden.
      Näin se menee, asukaa hotellissa.
      Tai on hyvä työpaikka.

    • Anonyymi

      On tullut asuttua 25 vuotta pääosin hotelleissa omien työreissujen vuoksi. Ei mitään ihmisarvoista elämää. Varsinkin jos kyse yhdestä huoneesta. Hotellikuolema tulee varmasti jos ei ole mitään elämässä kiinni pitävää asiaa.
      Jos illat menee baarissa tai muualla hotellin tiloissa on homma taputeltu puolessa vuodessa.
      Jos taas pyrkii viettämään vapaa-ajan muualla kun hotellin tiloissa tulee siitäkin omat kommervenkkinsä.
      Itse olen ollut suostuvainen näihin asuinjärjestelyihin oikeastaan ja vain rahan vuoksi. Työreissut ovat tuottaneet niin paljon että jäin alle 50-kymppisenä pois työelämästä ja nyt asun velattomassa talossa jossa asumisesta itse asiassa saan rahaa joka kuukausi kun olen vuokrannut toista omaa ja velatonta kiinteistöä lähistöllä jo kymmenisen vuotta.
      Oman 400m2 talon käyttökustannusten jälkeen jää vielä 5-6k€ yli vuokratulojen ansiosta. Hotelleissa en ole asunut edes ulkomailla enää vaan minulla on asuntona aina jonkinlainen "oikea" asunto sielläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe