Parkkipaikat

ärsyttää

Pakkaset paukkuu, niin on järkyttävää katsella, kun meidän pihalla olevat taloyhtiön lämpöpistokepaikat ovat tyhjinä. Useampi asukas omistaa talossa oman tallin ja ovat myös vuokranneet lämpöpistokepaikan ulkoa. Kovilla pakkasilla tietysti pitävät autoa tallissa ja ulkopaikka tyhjänä. 12 talon asukasta on jonossa, että saisivat lämpöpistokepaikan pihalta. Mitä laki sanoo, että nuo autotallin omistajat luopuisivat ulkopaikasta?

1

171

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saavutettu_etu

      Laki ei sano mitään. Yhtiöjärjestyksessä voi olla jotain tai sitten ei. Mahdollisesti kyseessä on vain vakiintunut käytäntö sekä Saavutettu Etu. Eli jos joku kääkkä on saanut joskus 2 autopaikkaa, niin ne hällä pysyy, vaikkei tarvetta olisi kuin yhdelle. Sanomattakin selvää on, ettei autopaikasta perittävää kymppi/kk tjsp. hintaa saa korottaa ja nämä vielä kehtaavat vaatia, ettei kesäajalta perittäisi lainkaan maksua, koska tolppasähköä ei tällöin kulu.

      Todellisuudessa autopaikan rakentaminen on silloin joskus maksanut tyyliin kymppitonnin tai parikin (ml. maapohjan hinta), mutta kustannus on upotettu asuntojen myyntihintoihin. Tämä kymppi/kk taasen saattaa riittää kattamaan sähkön ja lumenaurauksen, muttei missään nimessä asvaltoinnin uusimista yms. kunnostuksia, vaan näissä tilanteissa käydään aina autottomienkin osakkeiden kukkarolla (kerätään raha vastikkeissa). Asiasta ei saa keskustella eikä mitään muuttaa koska kyseessä on Saavutettu Etu, jollaiset ovat tässä maassa pyhiä.

      Tallit lienevät osakkeita, mutta ulkopaikat voisi jakaa sillä periaatteella, että joka huoneistolle ensin yksi, jos ei ole jo ennestään tallia. Mikäli paikkoja jää yli niin sitten jaetaan kakkospaikkoja. Ensin arpomalla ja tästä eteenpäin varausjonon kautta.

      Jos ei kaikille riitä edes yhtä paikkaa, pitää nekin arpoa tehdä jonotussysteemi. Siis sillain, että esim. 2 paikkaa omistaneen asukkaan muuttaessa pois jaetaan vapautuneet paikat ensin 1. paikkaa jonottaville ja jos jää yli, poimitaan joku onnellinen 2. paikkaa jonottavien jonosta.

      Jos taas tulee tilanne, että jollakulla ei ole yhtään paikkaa ja jollain toisella on 2 paikkaa, niin sitten pitää ottaa kakkospaikka pois. Jos näitä 2 paikan omistajia on monta, niin silloin vedetään pitkää tikkua.

      Tällaiset pelisäännöt pitäisi yhtiökokouksessa julistaa, mutta tuskin menee läpi, mun jengi puolustaa Saavutettuja Etujaan.

      Sekin auttaisi, että paikoista perittäisiin reilumpaa hintaa, esim. 30 €/kk. Tämä ehkä karsisi näitä tyhjien paikkojen roikuttajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1660
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      345
      977
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      621
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe