ILMALÄMPÖpumppu

Onkojärkeä

Muutama kysymys ilmalämpöpumpuista. Asun avoimessa talossa jossa ei ole ovia yläkerran ja alakerran välillä, kumpaan kerrokseen ilmalämpöpumppu pitäis sijoittaa? Sitte se ulko yksikkö, mille puolen taloa se pitäis viedä ilmansuuntiin nähden? Myös olen kuullu, että pakkasen kiristyessä yli 10 asteen sen lämmöntuotto on pienempi kuin sähkönkulutus, onko näin?

4

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiksjuu

      Näkyvät laittava etelän puolelle, tai sitten minne vaan sen nyt sattuu saamaan, sisäyksikön laittaisin , alas koska lämmin nousee ylös.. ja kyllä se nyt sentään lämpöä tekee 15C:n pakkasella, enempi kuin vie sähköä, jos ei ihan kaikista halvin malli ole..

      • splittaus

        Portaikon seinä vähän 2 krs lattiatason yläpuolella voisi olla toimiva kompromissi. Talvella puhallus suunnataan alaviistoon = alakertaa lämmittämään ja kesällä ~vaakasuoraan = yläkerran jäähdytys.

        Parempi toki olisi käyttää ns. multisplit vehjettä eli 1 ulkoyksikkö ja 2 sisäyksikköä.


    • 8talven.hyvää.tietoa

      Ja ulkoyksikkö erilliseen telineeseen että runkoääniä ei johdu taloon. Kesän viilennys vie rahaa vain jonkun kympin vuodessa. Nykyiset pumput tuottavat hyötyä vielä 25 asteen pakkasessa. Vielä huomiona että pumppu pitää olla asennossa 'lämmitys' (ei automaatti) ja muiden lämmityslaitteiden asetuslämpötila pitää olla pari astetta alempi että ne eivät ole heti mukana.

    • Captivated

      Omassa talossa on kaksi pumppua ja tallissa kolmas. 9-sarjaa ja merkki on Panasonic. Alakerrassa on hyvä paikka ja jos vielä siten, että sinne avoimeen tilaan sen pumpun asentaisi. Ulkoyksikön ilmansuunalla ei käsittääkseni ole mitään merkitystä ja sehän tulee sisäyksikön vastapuolelle.
      Itse laitoin ulkoyksiköt talon päätyyn ja siten, että eivät ole lappeen alapuolella, josta lumi voisi vahingoittaa niitä.
      Itsellä kaikki pumput on kiinnitetty suoraan seinään ja kiinnikkeiden välissä on paksummat kumit. Mitään häiritsevää ääntä ei lähde kummastakaan yksiköstä. Jos pienet äänet yleensäkin häiritsee, niin sitten kannattaa jättää ILP hankkimatta.
      ILP hyödyttää parhaiten suoransähkölämmityksen kaverina ja omat pumput lämmittää sinne -20C asteeseen, jonka jälkeen laitan patterit rinnalle ja sytytän takan kaksi kertaa päivässä ja hengissä ollaan. Rahaakin säästyy mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      139
      3867
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      336
      2782
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2219
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      45
      2063
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      14
      1803
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1595
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      145
      1311
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1232
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      90
      1053
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1031
    Aihe