1. Ajattelin tehdä A-sarakkeeseen riveille 12-34 valintaruksit/painikkeet, joita painamalla kyseinen rivi menisi piiloon.
2. Riville 11 nappula, josta saisi rivit (12-34) takaisin näkyville.
3. Samalla kuin esim. ensimmäiseltä välilehdeltä piilotetaan rivi 12, niin samalla piiloutuu määrätyiltä toisilta välilehdiltä tietty rivi. (Tämä rivi on muilla väliledillä sama, mutta eri rivi kuin 1. välilehdellä.)
Rivien piilotuksiin macroa
9
453
Vastaukset
- pistpastebiniin
https://pastebin.com/ sopii paremmin sorsien esittelyyn. Tältä palstalta ne lähtevät bittitaivaaseen alta aikayksikön. Voit laittaa vielä vba-syntaksin korostuksen päälle, niin näyttääkin paremmalta. Lopuksi sitten linkki tänne. Hyvällä tuurilla pysyy pidempään.
- Tämmöinen
No, kokeillaanpa näin:
https://pastebin.com/jYEUdNwg - Tupmo
Kiitos.
Ei ihan auennut amatöörille.
Ecxerl herjaa heti ekasta, että makro ei toimi.
Saisko jotain lisäohjetta? Mikä mahdollisesti menny väärin.- Tämmöinen
Millä tavalla ei toiminut, mikä oli ilmoitus?
Valintasivu on oltava aktiivisena Alusta-makroa ajettessa. Se tekee CheckBoxit A-sarakkeeseen riveille 12-34. Niiden nimet viittaavat ko. riveihin. Minkä tahansa CheckBoxien klikkaus ajaa niihin kytketyn Piilota-makron.
Piilota hakee riveiltä 12-34 aktiiviseksi valitun CheckBoxin. Se piilottaa rivin, nollaa CheckBoxin ja piilottaa myös sen. Sen jälkeen kutsutaan Tarkasta-makroa, jolle annetaan tarkastettavan välilehden nimi ja piilotetun rivin numero.
Tarkasta etsii parametrina annetulta välilehdeltä edellä piilotetun kanssa samansisältöistä riviä. Jos sellainen löytyy, se piilotetaan.
Sivulle tehtävä palautusnappi kytketään makroon KaikkiNäkyviin. Se palauttaa piilotetut rivit ja CheckBoxit näkyviin. - Tämmöinen
Tämmöinen kirjoitti:
Millä tavalla ei toiminut, mikä oli ilmoitus?
Valintasivu on oltava aktiivisena Alusta-makroa ajettessa. Se tekee CheckBoxit A-sarakkeeseen riveille 12-34. Niiden nimet viittaavat ko. riveihin. Minkä tahansa CheckBoxien klikkaus ajaa niihin kytketyn Piilota-makron.
Piilota hakee riveiltä 12-34 aktiiviseksi valitun CheckBoxin. Se piilottaa rivin, nollaa CheckBoxin ja piilottaa myös sen. Sen jälkeen kutsutaan Tarkasta-makroa, jolle annetaan tarkastettavan välilehden nimi ja piilotetun rivin numero.
Tarkasta etsii parametrina annetulta välilehdeltä edellä piilotetun kanssa samansisältöistä riviä. Jos sellainen löytyy, se piilotetaan.
Sivulle tehtävä palautusnappi kytketään makroon KaikkiNäkyviin. Se palauttaa piilotetut rivit ja CheckBoxit näkyviin.Ohoeiku:
Palauta -> KaikkiNäkyviin
Tarkasta -> Tarkista
- Tupmo
"Makroa *.xlsm!Piilota ei voi suorittaa. Makro ei ehkä ole käytettävissä tässä työkirjassa, tai kaikki makrot on ehkä poistettu käytöstä."
- Tämmöinen
Mutta Alusta toimi?
Entä toimiiko KaikkiNäkyviin (piilota muutama rivi ja kokeile ajaa VBA:sta? - Tupmo
Alusta toimii niin, että tekee halutuille riveille ne valintaruudut. mutta kun ruksin laittaa/ottaa pois, tulee tuo virhe ilmoitus, eikä rivit mene piiloon.
Kaikkinäkyviin toimii, mutta antaa virhekoodin: "run-time error '1004', Luokan Worksheet ominaisuuden CheckBoxes saanti ei onnistu."
- Tämmöinen
En oikein osaa neuvoa, koska minulla ei ole tuota ongelmaa. Jotain koneellasi on eri tavalla.
Jotain, mitä voisi kokeilla:
Toimiiko makrot, jos liität ne uuteen tyhjään työkirjaan?
Jos jos ajat KaikkiNäkyviin askeltamalla (f8), missä vaiheessa tulee virhe?
Milloin tulee virhe, kun jokin CheckBox on ruksattuna ja askellat Piilota.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei112139Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181206- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239985Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904- 84786
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253786- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43681