Luvattoman mökin perustukset

Juhannukseksimökille

Olen miettinyt pääni puhki 4x5m kokoisen 2 kerroksisen mökin perustusten teosta.

Ensimmäinen vaihtoehto oli perustaa se kuusipuiden väliin, olisin lyönyt 2 metrin korkeudelle lankut (kiinnittänyt kuusiin), ja rakentanut niiden päälle mökin. Ajattelin, että jos puut kaatuu, tai massa nousee liian suureksi.. Tai koko mökki tippuu alas ja joku jää vielä alle samaan aikaan.

Toinen. haen rengasliikkeestä renkaita, teen niistä yli metrin korkean pedin ja kasaan mökin niiden päälle. Aluksi mietin valaa betonilla renkaat, mutta liian työlästä.

Nyt mietin, että haen purkukuntoisesta vanhasta navetasta perustuskivet. Laitan niitä 9 kohtaan, jonka päälle ladon kestopuusta 4x4 kokoa ristikon, eli puut kivien päälle, sitten toinen kerros, ja kolmas, ehkä vielä neljäs jolloin kokonaiskorkeus olisi kivien kanssa maasta n. 70-80 senttiä. Sen päälle joko kestopuusta 2x4 "lattia" jonka päälle alan sitten rakentamaan itse mökkiä jolloin "lattian" ja mökin alapohjan väliin jäisi n. 10 sentin tuuletusrako.

Tai sitten suoraan tuon ristikon päälle?

Mietteitä? Mitään maaainesten vaihtoa en suorita ja mökin tulisi kestää n. 15 vuotta, sitten olen tyytyväinen.

Paljon tuuletusrakoa tulisi olla kuusimetsämaassa jossa maapohja sammalta? Ns kylmä tuulettuva rossipohja tulossa.

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa-aikaeläkeläinen

      Tee mieluummin perustus pilariharkoista tms. niin saat helpommin perustuspilarit samaan tasoon. Nykyään saat halvalla laserin, jolla voit leikkiä. Sen avulla on helppo tehdä perustukset.
      Minulla oli aikoinaan kallis optinen vaaituslaite, ja sitä ei uskaltanut jättää työmaalle kun lähdettiin muualle syömään.

    • wertyui

      kaveri teki perusharkot tallille juurikin renkaan päälle eli valoi siihen harkon mutta lumimies tönäisi rakennusvauhessa sitä niin koko vanne ja rengas nousi maasta ylös piilosta

    • Igggiigjg0ijh

      Entinen mies teki kottaraispöntön omasta päästä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe