Olen miettinyt pääni puhki 4x5m kokoisen 2 kerroksisen mökin perustusten teosta.
Ensimmäinen vaihtoehto oli perustaa se kuusipuiden väliin, olisin lyönyt 2 metrin korkeudelle lankut (kiinnittänyt kuusiin), ja rakentanut niiden päälle mökin. Ajattelin, että jos puut kaatuu, tai massa nousee liian suureksi.. Tai koko mökki tippuu alas ja joku jää vielä alle samaan aikaan.
Toinen. haen rengasliikkeestä renkaita, teen niistä yli metrin korkean pedin ja kasaan mökin niiden päälle. Aluksi mietin valaa betonilla renkaat, mutta liian työlästä.
Nyt mietin, että haen purkukuntoisesta vanhasta navetasta perustuskivet. Laitan niitä 9 kohtaan, jonka päälle ladon kestopuusta 4x4 kokoa ristikon, eli puut kivien päälle, sitten toinen kerros, ja kolmas, ehkä vielä neljäs jolloin kokonaiskorkeus olisi kivien kanssa maasta n. 70-80 senttiä. Sen päälle joko kestopuusta 2x4 "lattia" jonka päälle alan sitten rakentamaan itse mökkiä jolloin "lattian" ja mökin alapohjan väliin jäisi n. 10 sentin tuuletusrako.
Tai sitten suoraan tuon ristikon päälle?
Mietteitä? Mitään maaainesten vaihtoa en suorita ja mökin tulisi kestää n. 15 vuotta, sitten olen tyytyväinen.
Paljon tuuletusrakoa tulisi olla kuusimetsämaassa jossa maapohja sammalta? Ns kylmä tuulettuva rossipohja tulossa.
Luvattoman mökin perustukset
Juhannukseksimökille
3
252
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Tee mieluummin perustus pilariharkoista tms. niin saat helpommin perustuspilarit samaan tasoon. Nykyään saat halvalla laserin, jolla voit leikkiä. Sen avulla on helppo tehdä perustukset.
Minulla oli aikoinaan kallis optinen vaaituslaite, ja sitä ei uskaltanut jättää työmaalle kun lähdettiin muualle syömään. - wertyui
kaveri teki perusharkot tallille juurikin renkaan päälle eli valoi siihen harkon mutta lumimies tönäisi rakennusvauhessa sitä niin koko vanne ja rengas nousi maasta ylös piilosta
- Igggiigjg0ijh
Entinen mies teki kottaraispöntön omasta päästä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793