Kun ollaan jossain 1700/1800 niin onko Kontiolahti-pitäjä ja Ruskealan Kontiolahti sama asia? Kun esim. sanotaan että Hiltuset oli Kontiolahdelta, niin mistä he olivat?
Kontiolahti
2
1136
Vastaukset
Kun avaat Hiskin ao. seurakunnan kohdalta, niin avaa alhaalta linkki "Lisätietoja seurakunnasta". Siellä on mm. historiaa, kylien nimet suomeksi ja ruotsiksi sekä pappisluettelot.
Ruskealan seurakunnassa oli Kontiolahti-niminen kylä, mikä oli eri asia kuin ennen Liperin seurakuntaan kuulunut Kontiolahden alue, josta muodostettiin sitten Kontiolahden srk. Kontiolahden historiakirjat (Hiskin kastetut, vihityt ja haudatut) alkavat vuodesta 1784, mutta rippi- ja lastenkirjat jo muutaman vuosikymmenen aikaisemmin, alueen vihityt löytää Liperin alta vuoteen 1783 asti. - Ruskeala oli ennen osa Kiteen seurakuntaa.- uusiAsia
Kiitos, hämäännyin kun yhdestä kirjasta nyt näin, että Kontiolahdella Ruskealassa oli Hiltusia, aloin epäillä oliko samaa vai eri aluetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3385124Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1783641Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1853271Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän242237Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn421689- 581515
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2591470Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.521444Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3721424Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu821332