Kontiolahti

uusiAsia

Kun ollaan jossain 1700/1800 niin onko Kontiolahti-pitäjä ja Ruskealan Kontiolahti sama asia? Kun esim. sanotaan että Hiltuset oli Kontiolahdelta, niin mistä he olivat?

2

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun avaat Hiskin ao. seurakunnan kohdalta, niin avaa alhaalta linkki "Lisätietoja seurakunnasta". Siellä on mm. historiaa, kylien nimet suomeksi ja ruotsiksi sekä pappisluettelot.
      Ruskealan seurakunnassa oli Kontiolahti-niminen kylä, mikä oli eri asia kuin ennen Liperin seurakuntaan kuulunut Kontiolahden alue, josta muodostettiin sitten Kontiolahden srk. Kontiolahden historiakirjat (Hiskin kastetut, vihityt ja haudatut) alkavat vuodesta 1784, mutta rippi- ja lastenkirjat jo muutaman vuosikymmenen aikaisemmin, alueen vihityt löytää Liperin alta vuoteen 1783 asti. - Ruskeala oli ennen osa Kiteen seurakuntaa.

      • uusiAsia

        Kiitos, hämäännyin kun yhdestä kirjasta nyt näin, että Kontiolahdella Ruskealassa oli Hiltusia, aloin epäillä oliko samaa vai eri aluetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe