Astra K akun lataus, kokemuksia?

Lisäävirtaa

Omalla 2016 Astra K:lla ajetaan varsin paljon lyhyttä kaupunkiajoa ja talviaikaan "kaikki sähköt päällä" eli ainakin toinen penkinlämmitin, ratin lämmitys, jonkin ajan tuulilasin lisälämpö (taitaa olla sähköllä) ja takalasin/peilien lämmitys. Käynnistyminen on onnistunut hyvin ja silloin tällöin olen ladannut akun Bilteman 8A digitaalinäyttöisellä akkulaturilla joka sopii myös AGM -akulle (jollainen Astra K:ssa käsittääkseni on).
Viikonloppuna ladatessani laturi näytti jo tunnin jälkeen että akku on täynnä mutta annoin olla yön yli ja laturin digitaalinäyttö ilmoitti jännitteeksi 12,4 volttia joka tuntuu matalalta. Laturi oli kytkettynä konepellin alla kuskin puolella olevaan liittimeen ja korissa olevaan maadoitusliittimeen. Lainasin kokeeksi kaverilta Defa 4A älylaturin, laitoin kiinni ja AGM akun latauksen jolloin edellispäivänä ladattu akku näytti Defalla 1 tolpan ja toinen tolppa vilkkui (näytössä on 5 tolppaa). Parin tunnin kuluttua akku oli laturin mukaan täysi.
Nyt kysyn teiltä tietävämmiltä, vaikuttaako Astrassa kun akku on takakontisssa ja latauspisteet konepellin alla ettei akkulaturi tunnista akun varausta oikein ja näyttää vajaan akun olevan täysi?
Vai onko AGM akku ladattava "paremmalla" laturilla joka suunniteltu pelkästään AGM akuille -vai alkaako akku olla jo kohta huono? Katselin CTEKin malleja ja sieltä löytyi malli Start/Stop joka olisi nimenomaan tarkoitettu näille start/stop järjestelmän akuille. Jotkut keskustelut taas pitävät Exide 12/7 laturia "ainoana joka lataa akun täyteen pakkasessa". Tutkin että näissä kummassakin on lämpötilatunnistin eli pakkasessa latausjännitettä nostetaan jolloin akku tulisi varmemmin täyteen.

Onko teillä kokemusta Astra K:n akun lataamisesta ja mikä laturi toimisi Astrassa varmasti?

0

2986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        93
        2119
      2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

        Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
        Apua aloittelijalle
        167
        1557
      3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1339
      4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        239
        1224
      5. No ei sun asunto eikä mikään

        muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
        Ikävä
        73
        1180
      6. Hyvin. Ikävää nainen,

        Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
        Ikävä
        88
        1096
      7. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1051
      8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        253
        1016
      9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

        Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
        Ikävä
        51
        926
      10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

        Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
        Pyhäjärvi
        88
        901
      Aihe