5.3.2019 esitellään Genevessä Clion viides sukupolvi!
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/renault-clio-vaihtaa-sukupolvea-talta-nayttaa-uutuuden-sisalla/
Clio V Julkaistaan pian
2
143
Vastaukset
- renulla15vsitten
Faceliftihän tuo nyt vaan on enemmälti uusiksi mennyttä sisustusta lukuun ottamatta. Sisusta näyttää kieltämättä hyvältä verrattuna entiseen, joka oli liian askeettisen ja halvan oloinen omaan makuuni. Ulkokuorikin on parantunut keulan osalta ja takasivuikkunalinjan päätöksestä on tullut tyylikkäämpi, mutta en edelleenkään pidä ennallaan pysyneessä takapään muodosta, jossa perä on muhkean leveä lokasuojien "hartioihin" asti, mutta takalasi suhteettomankin kapeaksi puristettu. Harmi ettei ole tiedossa, tuieeko tästä enää farmariversiota, joissain lehdissä on veikkailtu että välttämättä ei, koska pikkufarkkujen kysyntä on jäänyt niin pieneksi ainakin päämarkkinoilla.
- noeipelkkafl
Onhan tuo hieman enemmän kuin pelkkä face-lift, vaikka korin päälinjat ovat kieltämättä hyvin samanoloiset kuin edeltäjässään.. Auto rakentuu uudelle Renault-Nissan CMF-B platformille, neloskoppaisen ollessa vielä vuosituhannen alussa kehitellyn B-platformin jatkokehitettyyn rakenteeseen perustuva malli.
Moottorit uusiutuvat myös uuden mallin myötä. Yhdessä uuden sisustuksen kanssa mitään teknistä yhtymäkohtaa entiseen ei ole.
Muodothan ovat makuasia. Omasta mielestäni juurikin nyky-Clion leveät "olkapäät" antavat autolle maskuliinisen, jopa urheilullisen olemuksen. Moni tuon luokan auto tasapaksuine kylkiprofiileineen näyttää korkealta ja kapealta tötteröltä Clion ollessa enemmän coupemainen ja jotenkin paremmin tiehen istuva.
Sisustuksesta olen samaa mieltä. Etenkin lämmityslaitteen säätimet ovat nykyisessä todella halvan näköiset ja tuntumaltaan rimpulan oloiset. Silloin 7 vuotta sitten Clio IV:n tullessa myyntiin, mittaristo oli persoonallisen futuristisen näköinen, nykyään se on jo auttamattomasti vanhahtavan oloinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910563Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610132- 217921
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304912- 554727
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174066Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243423- 623137
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2243071