Clio V Julkaistaan pian

590e

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • renulla15vsitten

      Faceliftihän tuo nyt vaan on enemmälti uusiksi mennyttä sisustusta lukuun ottamatta. Sisusta näyttää kieltämättä hyvältä verrattuna entiseen, joka oli liian askeettisen ja halvan oloinen omaan makuuni. Ulkokuorikin on parantunut keulan osalta ja takasivuikkunalinjan päätöksestä on tullut tyylikkäämpi, mutta en edelleenkään pidä ennallaan pysyneessä takapään muodosta, jossa perä on muhkean leveä lokasuojien "hartioihin" asti, mutta takalasi suhteettomankin kapeaksi puristettu. Harmi ettei ole tiedossa, tuieeko tästä enää farmariversiota, joissain lehdissä on veikkailtu että välttämättä ei, koska pikkufarkkujen kysyntä on jäänyt niin pieneksi ainakin päämarkkinoilla.

      • noeipelkkafl

        Onhan tuo hieman enemmän kuin pelkkä face-lift, vaikka korin päälinjat ovat kieltämättä hyvin samanoloiset kuin edeltäjässään.. Auto rakentuu uudelle Renault-Nissan CMF-B platformille, neloskoppaisen ollessa vielä vuosituhannen alussa kehitellyn B-platformin jatkokehitettyyn rakenteeseen perustuva malli.
        Moottorit uusiutuvat myös uuden mallin myötä. Yhdessä uuden sisustuksen kanssa mitään teknistä yhtymäkohtaa entiseen ei ole.
        Muodothan ovat makuasia. Omasta mielestäni juurikin nyky-Clion leveät "olkapäät" antavat autolle maskuliinisen, jopa urheilullisen olemuksen. Moni tuon luokan auto tasapaksuine kylkiprofiileineen näyttää korkealta ja kapealta tötteröltä Clion ollessa enemmän coupemainen ja jotenkin paremmin tiehen istuva.
        Sisustuksesta olen samaa mieltä. Etenkin lämmityslaitteen säätimet ovat nykyisessä todella halvan näköiset ja tuntumaltaan rimpulan oloiset. Silloin 7 vuotta sitten Clio IV:n tullessa myyntiin, mittaristo oli persoonallisen futuristisen näköinen, nykyään se on jo auttamattomasti vanhahtavan oloinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      190
      4343
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3150
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      29
      2851
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2741
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2723
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      90
      2076
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      87
      1102
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1062
    Aihe