Sukututkimuksen lomassa ajattelin tutustua erään tapauksen oikeudenkäyntimateriaaliin. Hakiessani maakunta-arkistoista tietoa huomasin, että hovioikeuksien asiakirjoista on arkistoissa sekä päätös- että tuomiotaltioita.
Onko täällä joku asiaa tunteva, joka pystyisi kertomaan, mitä eroa näillä kahdella aineistotyypillä on? Helpottaisi kummasti asioiden käsittelyä.
Onko täällä joku asiaa tunteva, joka pystyisi kertomaan, mitä eroa näillä kahdella aineistotyypillä on? Helpottaisi kummasti asioiden käsittelyä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämä on niin vaikea kysymys, että kysy Suku Forumin asiantuntijoilta. Vaatii rekisteröitymisen; viestitys näkyy netissä. Laita kysymykseesi, mitä vuosia asia koskee. Arkistojen Portin tuomiokirjat-kohdaltakaan ei asia selvinnyt. FT Tiina Miettinen pitää Helsingissä lauantaina 9.2. koulutuspäivän tuomiokirjojen käytöstä; katso Suomen Sukututkimusseura, koulutukset.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuomio:
"Tuomio on yleisen tuomioistuimen riita- tai rikosasian oikeudenkäynnin pääasiassa antama ratkaisu. Muut ratkaisut ovat päätöksiä (esimerkiksi hakemusasioissa, ratkaisut prosessiväitteisiin tai todistajien palkkiovaatimuksiin). Hallintotuomioistuinten ratkaisut ovat päätöksiä. "
Kun lukee esim. digitaaliarkistossa olevia Korkeimman oikeuden päätöksiä ja tuomioita, niin näyttää siltä että päätökset ovat päätöksiä johonkin valitukseen kun taas tuomiot ovat tuomioita jutuissa jotka ovat tulleet korkeimpaan oikeuteen hovioikeudesta. Asiasisällöltään kyllä hyvin samantapaisia, maallikon on kyllä vaikea nähdä eroa näiden välillä.