Santiago de Chile/Valparaiso

Santiago de Chileä pidetään Beijingin ohella maailman saastuneempana kaupunkina,
mikä varmasti rajaa sen kiinnostavuutta matkakohteena.
Miettimättä nyt sen enempää sen syytä, niin oletan, että hengitysilman laatu olisi
Tyynen Valtameren rannikolla parempi.
Koska Chilestä ei ole olemassa tuoretta ketjua, niin kysyn, olisiko jollain ajantasaista
tietoa asiasta.

5

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maija234

      Sen verran on, että jouduin käymään santiagossa viime vuonna kun siellä oli talviaika kesäkuussa ja saastearvot korkeimmillaan. Kyllä sen huomadi, silmiä ja kurkkua kirveli ja sanotaan että santiagossa on kaikkein myrkyllisimmät saastepartikkelit keuhkoille.

      Kun siihen vielä lisätään paska palvelu, epäystävälliset ihmiset ja huono ruoka niin ei kannata mennä ja santiago on latinalaisen amerikan kallein kaupunki. Luulen kyllä että kesällä parempi sään ja saasteiden suhteen mutta kaikenkaikkiaan kannattaa välttää. Rannikolla varmaan parempi ilmanlaatu.

    • Conce

      Olen nyt kohta puoli vuotta oleskellut täällä Chilessä. Santiagossa en ole paljon oleskellut muuta kuin lentokentällä joten sen kaupungin ilman laadusta ei ole paljon tietoa.Mutta uskon Maija234 kommenttiin.Täällä näkee valitettavan paljon vanhentunutta autokalustoa jotka työntää mustaa savua eikä kukaan välitä mitään.
      Roskien lajittelu täällä on ihan tuntematon käsite. Roskat ja jätteet nakataan hieman kärjistettynä suoraan ikkunasta ulos tyyliin pois silmistä pois mielestä.
      Yksi merkittävä uudistus täällä on tapahtunut puolen vuoden aikana. Kaupoissa ei enää pakata tavaroita muovisiin pussukoihin.Täytyy ostaa kestokassi tai kantaa tavarat käsissä siihen savuttavaan autoon joka odottaa kaupan ulkopuolella.
      Jos vielä palaisin aloittajan kommenttiin niin sanoisin että täällä eteläisemmässä Chilessä ilmanlaatu on todella hyvä.Ainakin jos välttelee suurempia asutuskeskuksia. Vuorilla keuhkot suorastaan lepää.

    • Kiitos molemmista näkemyksistä!
      En nimittäin vielä ole Etelä-Amerikan mantereella käynyt, joten ajattelin,
      että jospa Chile.
      Jos käyn niin pistäydyn Brasiliassa tai Argentiinassa vältellen sieläkin suuria asutuskeskuksia.

      • Anonyymi

        Jes. Nyt Chilessä on ollut kaikenmaailman mielenosoituksia viime kuukaudet, todella pahaa ryöstelyä, tihutöitä, väkivaltaisuutta, vandalismia. Johtuu valtaosin chileläisten luonteenlaadusta, riidanhaluisia, epäkohteliaita, epävieraanvaraisia paskiaisia. Saavat mitä ansaitsevatkin.


    • Kiitos kommenteista, vaikka saattaa olla, että Etelä-Ameriikka jää kohdaltani tässä elämässä kokonaan näkemättä .
      Olin muutama vuosi sitten - ehkä 2013 - yhden klikkauksen päässä runsaan viikon Brasilian matkasta, mutta päädyimme kuitenkin pariksi viikoksi omin nokkinemme mittailemaan Pariisin katuja.
      Miksi?
      Yhtäkkiä ajattelin, että mitä ihmettä me siellä teemme, kun emme osaa sanaakaan Portugalia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2448
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      106
      1225
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      33
      1091
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1036
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      9
      944
    Aihe