Valkohäntäpeura vieraslaji

Valkkarista näkee mainiosti kuinka vieraslaji sopeutuu suomen oloihin. Tuleehan peura pohjois-amerikasta samoilta korkeuksilta.
Ihmetellyt olen sitä miksi valkkari ei juuri leviä vaasa-kaakkoissuomi sektoria pohjoisemmaksi vaikka määrä kasvaa kasvamistaan ja reviirit täyttyy peuroista.
Sitävastoin oma lajimme pienijalkainen metsäkauris leviää ja pärjää hyvin aina lappia myöten.
Onko valkohännästä kehittynyt maassamme täysin viljelyalueiden eläin ja se on jäänyt lajin geeneihin aina suomeentulon ensipäivistä saakka ja näin laji on kehittynyt täysin peltoriistaksi.
Pohjois-Amerikassa taas valkkari elää hyvinkin erämaa asukkina kaukana ihmisten tarjoamista ruoka avuista jne ja pärjää silti.
Kehittyikö meille sitten oma peltoalalaji samasta lajista?

Valkohäntähän on merkittävämpiä riistalajejamme ja erinomainen lisä suomen harvahkoon riistakantaan. Muista vieraslajeista poiketen se ei juurikaan syrjäytä muita lajeja eikä ole luonnolle haitaksi kuin korkeintaan puutarhoissa ja sitten liikenteessä kolareita aiheuttaen.
Ihmettelen miksi valtio ei vapauta valkohäntiä lupavapaaksi kuten metsäkaurista?
Kaikki muut vieraslajithan ovat jo lähes lainsuojattomia mutta valkohäntä ei.
No ei liene yllätys mikä on syy. Valkohäntäpeurojen lupamaksuista koituu hyvä summa ja jos se vapautettaisiin ns pienriistaksi niin se niistä rahoista.
Eli vieraslajikin kelpaa luontoomme kunhan siitä saa hyvän rahallisen hyödyn:)
Toisaalta valkohännän vapauttaminen pyyntiluvista todennäköisesti saisi kannan entisestään kasvamaan. Itse ainakin olisin sen kannalla. Silloin seuroilta poistuu tavallaan pakko käyttää pyyntiluvat ja jokainen metsästää ruoka peuransa silloin kun huvittaa jos huvittaa.
Meidän seurassa räjähti metsäkauriskanta kasvuun kun luvanvaraisuus päättyi. Niitä viimeisiä lupa kauriita ei haettu väkisin puskista enää että ensivuodeksikin saataisiin luvat vaan jokainen pyysi kun siltä tuntui. Eli pyynti into lopahti ja kauris määrä lähti rajuun nousuun.

Uskoisin saman käyvän valkohäntäpeurallekin. Mutta mikä siinä metsästyksen vapauttamisessa jarruttaa? Kaikkia vieraslajeja kohdellaan nykyisin hyvinkin heppoisin lainsäädännöin mutta valkkaria ei? Ainiin raha. Ja se olisi vieläkin kamalampaa jos joku alkaisi tekemään omaa bisnestä ja vaikka myydä ampumiaan peuroja ravintoloille yms verottomasti. Eihän se valtiolle käy ollenkaan.
Eli pidetään tiukasti kiinni luvanvaraisuudesta ja myydään kalliilla itä ja pohjoissuomalaisille lupa tulla ampumaan seuran mailta vasa tai ylivuotias. Häkkipääthän säästellään seuran omille porukoille jos ylipäätään enää jaksavat p.rsettä nostaa penkistä ja lähteä kyttäämään helppoja peuran kaatoja. Saattaa joutua vielä suolistamaankin:)
Tätäkö halutaan?
Meilläkin on peurat ammuttu pääosin mustanmaan aikaan. Lupia vielä on mutta ei ketään saa enää kytiskoppiin palelemaan. Vieraita olisi kyllä tulossa mutta "ei kai ne nyt meidän peuroja ala ampumaan"
No onneksi on villisika jonka kanta lisääntyy puolella vuodessa. Sitä saa sentään jokainen kynnelle kykenevä kaataa mielinmäärin ja onhan se meidän oma lajimme joka ei koe samanlaista suojelua ja luvanvaraisuutta kuin vieraslaji valkohäntäpeura. hmmm....

2

470

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaja

      No ei se valkohännän lupa kyl kauheen kallis ole, mut joo, voisi sen sitäkin suuremmalla syyllä vapauttaa ja poistaa lupamaksun.

    • tulevametsästäjä

      Valkohäntäpeurasta en mie tiijä mut somalit ovat sellainen vieraslaji mikä jäi kaupunkien lihapatojen ja Otto-automaattien läheisyyteen maleskelemaan. Saatana kun niitä ei vielä saa ampua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe