Rippikoulussa enää 77 prosenttia ikäluokasta

Lukuje.lasku

Vuonna 2018 rippikoulun kävi 77,3 % ikäluokasta. Edellisenä vuonna 2017 kävijöitä oli 78,8 %. Laskua tuli 1,5 prosenttiyksikköä.

Aikaisemmin käynti prosentti on laskettu ja ilmoitettu eri tavalla, jolloin on päästy jopa yli 85 %:n lukemiin. Näin on syntynyt tai synnytetty mielikuva hyvin suuresta osallistujaosuudesta. No, suuri se onkin yhä, mutta vähän yli 3/4 ei ole kuitenkaan enää niin ylivoimainen enemmistö kuin on luultu.

Tänä vuonna jo noin 1/4 tekee jotain ihan muuta.

https://evl.fi/uutishuone/tiedotearkisto/-/items/item/25701/Rippikouluun osallistuneiden maara laski - suosio silti edelleen vahvaa

6

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ööh

      Eikö n. 30% suomalaisista ole muussa kuin luterilaisessa uskonnossa? Luku näyttää täysin kohtuulliselta..

    • anonyymi_R9H

      Surullista että luterilaisuus on nykyisin sellaista sekasoppaa ettei siitä ota mitään selkoa. Surullista myös ettei nuoret enää saa kuulla selkeää Evankeliumia rippikoulussakaan niin että voisivat pelastua. Totuushan ei kuitenkaan muutu niin kauan kun armon aika on vielä voimassa. Ihmisten asenne kovettuu ja muuttuu Evankeliumin vastaiseksi mutta niinhän Raamattu kertoo että viimeisinä aikoina monet luopuvat uskosta.

      Pelastus on edelleen ainoastaan Jeesuksessa. Jeesus tulee kerran noutamaan omiaan ja silloin monet kohtaavat hirvittävän järkytyksen kun ovat nauraen ja pilkaten sivuuttaneen Jumalan heille tarjoaman pelastuksen.

      Vielä kuitenkin on armon aika. Hyväksy Evankeliumin sanoma Jumalan antamana totuutena. Pyydä Jeesusta elämääsi niin saat syntisi anteeksi ja nimesi kirjoitetaan pelastettujen kirjaan taivaassa.

      • T..Mirka

        Voi voi, jeesus on fiktio ja raamattu pelkkä satukirja.


      • Dodo9898

        Oletko sama tyyppi, kuka postaa pelkkää kristillistä propagandaa? Ällöttävää, ja miksi tän sivun moderaatio on niin olematon?


    • T..Mirka

      Surullista että ihmisille vielä nykyäänki tuputetaan uskontoa totena.

    • Anonyymi

      Nuorisobarometrin (2018, s. 93) viisiportaisen kyselyn mukaan ”ei-uskonnolliseksi” luonnehti itseään 57 % ja ”uskonnolliseksi” 27 %. Niiden väliin itsensä asemoi 21 %. Vahvemmin ei-uskonnollisia oli 33 % ja vahvemmin uskonnollisia 9 %. Kahdeksassa vuodessa kaikkien ei-uskonnollisten osuus on kasvanut noin 20 prosenttiyksikköä. Asiaa on kysytty neljän vuoden välein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      164
      10993
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      173
      4473
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      77
      4375
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3979
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe