Vihdoin tänä vuonna meni rikki 120 tuhannen raja. JES
Onhan tätä odotettukin.
Onhan tätä odotettukin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Toivottavasti uudet asukit opettavat käytöstapojat nykyisille asukeille. Ei moukkamaisuus tee kovista vaan lapsellisen
Taitaa uusilla vaan olla vaan tummempi hipiä, mitä paikallisilla.
Totta puhut, ulkomaalaisia on otettu monta sataa, kun valtion tuki loppuu
alkaa Lahtelaisten vuoro elättää näitä tuvapaikkaturisteja.
Se tapahtuu niin että ne jotka saavat tukia, niitä leikataan, kuntaveroa nostetaan
ja julkiset terveydenhuoltomaksut nostetaan,
Kyllähän se Nastolan liittäminen Lahteen nosti ilman muuta asukaslukua.
Ei ne muukalaiset ainakaan varastele tai neitimiesmäisesti syleskele ihmisten päälle kun moni suomalainen juntti.
Hitaasti se nousee. Kohta nousee Kuopiokin ohi. ,sitten ollaan jo yhdeksännellä sijalla.. Ei ole pitkä aika siitä kun oltiin seitsemänsiä..
Asukasluvun nousu ei ole mikään autuus ja hyvä asia jos tulokkaat on vain elätettäviä, joista ei ole mitään hyötyä vaan vain menoja. Pitää saada hyvää laatua eikä suurta määrää.
Se vaan, ettei muuttotappio kunta ole koskaan menestyvä kunta. Palvelut katoavat yksi kerrallaan ja jokaisen palvelun katoaminen kiihdyttää muuttotappiota.
Siinä ei auta laatu muuten kuin hidasteena.
Tutkimuksen mukaan tulijat ovat keskimäärin enemmän tienaavampia kuin keskimääräiset lahtelaiset
Niinku ne saa enemmän eri tukia;
Tukia ei lasketa tuloksi.
Kun Lahteen mennään liittämään vielä Hollola, Orimattila, Heinola, Mäntsälä ja mitä muita näitä onkaan, niin tuleehan Lahden väkiluku nousemaan helvetisti. Vitustako sitä tietää, vaikka 10, 15 tai 20 vuoden kuluttua Lahti olisi osa Helsinkiä? Kun näitä kuntaliitoksia on niin kovasti haluttu tehdä. Tuo muka säästöjä. PAH, PAH, PAH ja vielä kerran PAH.
On hyvin tärkeä houkutella maahanmuuton kautta väkeä Lahteen.Espoo 80 prosenttia kasvusta on ulkomailya tulleita.Lahteen houkuttelevat asunot kieliopetus ja ilmainen koulutus.Pakolaiskiintiö nostettava Lahdessa sataan per vuosi ja houkuteltava muualta Suomesta turvapaikanhakijoita.Niistä kaupunki myös tienaa.Viime vuonna 3 miljoonaa Lahteen tuli kotoutusrahaa valtiolta.Tässä alkajaisiksi vinkkejä.
Mielenkiintoinen+vertailusivu.
Mutta+milloin+Jyväskylä+ohitti+Lahden?+Lähes+kaikilla+mittareilla+jäädään+pahasti+jälkeen,+kun+ajattelee+missä+korvessa+sekin+on,+ei+uskoisi.
Etenkin+"Väkiluvun+muutos+edellisestä+vuodesta,+%,+2017"+huolestuttaa+pahasti.
https://www.stat.fi/tup/alue/kuntienavainluvut.html#?year=2017&active1=398&active2=179
No johan on Lahti tippuu kohta Kuopionkin taakse.. Ei hyvin mee.
Helsinki (653 867)
Espoo (289 413)
Tampere (238 245)
Vantaa (233 290)
Oulu (205 303)
Turku (193 271)
Jyväskylä (142 467)
Lahti (119 925)
Kuopio (119 438)
Pori (84 026)
Heinola tyhjenee Lahteen. Muualta tulevia ei huolita porukkaan mukaan. Lähtevät veks.
Me jäämme tämän vuoden jälkeen Kuopion taakse yhdeksänneksi suurimmaksi kaupungiksi.
Ei hyvin mene.
Tukieläjät jes. Työssäkäyvät valkoiset nounou.
Lahti tipahti sitten Kuopion taakse. Jippii
Kuopiossa pienempi työttömyysprosentti