Silmänpohjan ikärappeuma nuorella

Rinkulainen

Olen n.30v mies, kävin viime joulukuussa yksityisellä silmälääkärillä kun minulla ilmaantui näkökenttään tummia kuvioita esim. kun tuijottaa läppärin näyttöä ja sen jälkeen katsoo vaaleaa taustaa vasten, ruutu ikäänkuin palaisi hetkeksi verkkokalvolle. Lääkärin tutkimusten mukaan minulla olisi pientä vasemman silmänpohjan rappeumaa.
Lääkäri ei kertonut liittyisikö nämä tummat kuviot tähän rappeumaan eikä kertonut tästä rappeumasta mitään muutakaan enkä osannut kysyä tuolloin :( kun yritin kysellä näistä kuvioista lääkäri tokaisi vain että "oli mitä oli". Määräsi kontrollikäynnin 2-3 vuoden päähän.

Pitäisiköhän käydä toisella silmälääkärillä vai mitä tässä pitäisi tehdä?eikö tuollaisen rappeuman tyyppi yms. pitäisi selvitellä tarkemmin ja ajoissa?
Jäi tuosta lääkärikäynnistä aika hämmentynyt olo.

4

2612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ässssällll

      Mitä käynnin tiedoissa lukee? Katso omakannasta ja kopioi tänne, ehkä joku voi sitten kertoa tarkemmin.

    • Rinkulainen

      Diagnoosi (ICD-10): H35.4 Verkkokalvon reunaosien rappeuma.
      Silmänpohjissa ei poikkeavaa. K. 2-3 v, tarvittaessa aiemmin

      lääkäri puhui vain rappeumasta ja oletin kysessä olevan silmänpohjan rappeuma...
      En ollut lukenut aiemmin tuolta omakannasta.

      • Ässssällll

        No eipä tarvitse huolestua. Pikaisen googlettamisen perusteella kyse on verkkokalvon reuna-alueiden iänmukaisesta muutoksesta. Joillain näkyy yo. muutoksia nuorempana. Ei vaikuta näkemiseen, oireeton, ei etene, asialle ei tarvitse tehdä mitään. Eli vaikka nimi on rappeuma niin tarkoittaa täysin eri asiaa kuin ikärappeuma.


    • Anonyymi

      Moikka
      Tää on aika vanha ketju, mutta kävin 2017 optikolla joka laitto lähetteen yksityiselle silmälääkärille koska kuvissa näkyi poikeavaa tummaa aluetta. Terveystalon silmälääkäri teki dg että olis silmänpohjan rappeuma. Ja nyt 4/2023 päätin mennä tarkistuttamaan näön silmäasemalla lääkäri nauroi minulle kun kerroin että minulla on silmissä silmänpohjan rappeuma. Olen siis 37v. Ja näin nuorella ei voi olla sitä, no hän katsoi silmiä suurennuslasilla ja totesi että kyllä siellä on jotain rappeumaa. Nyt olen käynyt jo yhdet tutkimukset tyksissä ja siis silmän pihjassa tarkan näön ympärillä on jotain muutosta. Vielä on tulossa kaksi lisätutkimusta ja jos saataisiin jotakin tietoa mikä ja minkälainen ennuste on.
      Tsemppiä sulle tuon rappeuman kanssa ja jos
      Susta tuntuu että haluat lisää tutkimuksia niin ilmeisesti ihan tk:n lääkäri pystyy laittamaan lähetteitä johonkin missä voi tutkia paremmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      60
      3368
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2970
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2366
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1396
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1088
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      812
    Aihe