Olen n.30v mies, kävin viime joulukuussa yksityisellä silmälääkärillä kun minulla ilmaantui näkökenttään tummia kuvioita esim. kun tuijottaa läppärin näyttöä ja sen jälkeen katsoo vaaleaa taustaa vasten, ruutu ikäänkuin palaisi hetkeksi verkkokalvolle. Lääkärin tutkimusten mukaan minulla olisi pientä vasemman silmänpohjan rappeumaa.
Lääkäri ei kertonut liittyisikö nämä tummat kuviot tähän rappeumaan eikä kertonut tästä rappeumasta mitään muutakaan enkä osannut kysyä tuolloin :( kun yritin kysellä näistä kuvioista lääkäri tokaisi vain että "oli mitä oli". Määräsi kontrollikäynnin 2-3 vuoden päähän.
Pitäisiköhän käydä toisella silmälääkärillä vai mitä tässä pitäisi tehdä?eikö tuollaisen rappeuman tyyppi yms. pitäisi selvitellä tarkemmin ja ajoissa?
Jäi tuosta lääkärikäynnistä aika hämmentynyt olo.
Silmänpohjan ikärappeuma nuorella
4
3172
Vastaukset
- Ässssällll
Mitä käynnin tiedoissa lukee? Katso omakannasta ja kopioi tänne, ehkä joku voi sitten kertoa tarkemmin.
- Rinkulainen
Diagnoosi (ICD-10): H35.4 Verkkokalvon reunaosien rappeuma.
Silmänpohjissa ei poikkeavaa. K. 2-3 v, tarvittaessa aiemmin
lääkäri puhui vain rappeumasta ja oletin kysessä olevan silmänpohjan rappeuma...
En ollut lukenut aiemmin tuolta omakannasta.- Ässssällll
No eipä tarvitse huolestua. Pikaisen googlettamisen perusteella kyse on verkkokalvon reuna-alueiden iänmukaisesta muutoksesta. Joillain näkyy yo. muutoksia nuorempana. Ei vaikuta näkemiseen, oireeton, ei etene, asialle ei tarvitse tehdä mitään. Eli vaikka nimi on rappeuma niin tarkoittaa täysin eri asiaa kuin ikärappeuma.
- Anonyymi
Moikka
Tää on aika vanha ketju, mutta kävin 2017 optikolla joka laitto lähetteen yksityiselle silmälääkärille koska kuvissa näkyi poikeavaa tummaa aluetta. Terveystalon silmälääkäri teki dg että olis silmänpohjan rappeuma. Ja nyt 4/2023 päätin mennä tarkistuttamaan näön silmäasemalla lääkäri nauroi minulle kun kerroin että minulla on silmissä silmänpohjan rappeuma. Olen siis 37v. Ja näin nuorella ei voi olla sitä, no hän katsoi silmiä suurennuslasilla ja totesi että kyllä siellä on jotain rappeumaa. Nyt olen käynyt jo yhdet tutkimukset tyksissä ja siis silmän pihjassa tarkan näön ympärillä on jotain muutosta. Vielä on tulossa kaksi lisätutkimusta ja jos saataisiin jotakin tietoa mikä ja minkälainen ennuste on.
Tsemppiä sulle tuon rappeuman kanssa ja jos
Susta tuntuu että haluat lisää tutkimuksia niin ilmeisesti ihan tk:n lääkäri pystyy laittamaan lähetteitä johonkin missä voi tutkia paremmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671222- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99622
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574