Hei!
Onko kellään kokemusta tai tietoa, jos ostan 23H risteilyn Turku-Tukholma ja haluan nousta Tukholmassa maihin, eli käyttäisin risteilyn reittimatkana, onko tämä mahdollista? Onko Tukholman päässä joku lipuntarkastaja joka päästää ulos vain reittimatkan ostaneet? (normaalisti ko. risteilyllä ei ole maihinnousua)
23H risteily Turku-Tukholma, maihinnousu Tukholmassa?
9
459
Vastaukset
- maksa-oma-matkasi
ei muiden maksettavaksi
(aiheutat hintojen korotuspaineita kepulikonstiesi miettimisel)
surkia provo, mut sait kaipaamas kommentin,
koitahan myös jo pikkuhiljaa aikuistua, eiks jeh
risteily on muutoin 2 reittimatkaa (m/p) pakettimatkana turusta tukholmaan matkatessasi - risteilijä88
Veditkö herneen nenään kun et osaa neuvoa?
- palkokasvit
Veditkö herneen nenään kun et vaan osaa.:))))
- Petku-olet
On mahdollista. Mutta edellyttää, että sinulla ei ole omaatuntoa eikä kunniakaan vaivaa. Siinähän maksatat oman matkasi muilla. Ne muut ovat rehellisiä, sinä konfoijari eli petkuttaja.
- palkokasvit
Kova meininki täällä. Melkein kuin kotona!
- Petku-olet
Konfoijari tarkoittaa petkuttajaa!
- Voi-tulla-kalliiksi
Varoittava tapaus - analosesti soveltuva:
Tuoreimmat
Päivän lehti
Lähetä vihje tai kuva
Älypää
Äkkilähdöt
Työpaikat
TV-ohjelmat
Ilta-Sanomat
Matkat
ETUSIVU
UUTISET
VIIHDE
URHEILU
TALOUS
LIFESTYLE
SÄÄ
ISTV
DIGI
AUTOT
LEHTI
JUURI NYT: Samuli Edelmann, Paula Vesala, Tarja Turunen, Darude... muusikkoystävät mykistyivät Olli Lindholmin kuolemasta: ”Itkettää ja järkyttää”
Matkustaja jätti viimeisen vaihtolennon väliin – lentoyhtiö vaatii tuhansien korvauksia
Lufthansan A380-kone Frankfurtin lentokentällä.
Lufthansan A380-kone Frankfurtin lentokentällä. (KUVA: REUTERS/Kai Pfaffenbach)
Julkaistu: 12.2. 17:57
Jaa6TwiittaaSähköposti
Lentomatkailu Saksassa lentoyhtiö Lufthansa haastoi oikeuteen matkustajan, joka ei käyttänyt lentonsa viimeistä matkaosuutta.
Joillakin maailman lentoreiteillä on edullisempaa päästä haluamaansa paikkaan, kun varaa lennon, jossa vaihtokohde on haluttu päämäärä. Tällöin matkustaja jää pois jo vaihdon yhteydessä, eikä ilmaannu enää lennon viimeiselle osuudelle.
Esimerkiksi jos haluaa matkustaa New Yorkista San Franciscoon, niin halvin keino saattaa olla varata lento New Yorkista Lake Tahoeen välilaskulla San Franciscossa, jossa jäädä pois, kertoo CNN.
Berliinissä oikeudelle joulukuussa jätetystä kanteesta ilmenee, että miesmatkustaja oli varannut menopaluulennot Oslosta Seattleen välilaskulla Frankfurtissa. Matkustaja käytti menomatkan lennot, mutta paluumatkalla jäikin pois jo välilaskun aikana Frankfurtissa, josta lensi erikseen varaamallaan Lufthansan lennolla Berliiniin.
Lennot myyneen Lufthansan mukaan matkustaja oli rikkonut sopimusehtoja ja vaati tältä 2 112 euron korvauksia.
Berliinin oikeus hylkäsi lentoyhtiön nostaman kanteen. Lufthansa aikoo kuitenkin valittaa päätöksestä.
Iltasanomat, is.fi/matkat/art-2000005999129.html - Anonyymi
Kuinka paljon laivan täksistä saa pistää taskuunsa ja mennä ulos maksamatta?
- Anonyymi
Täytyy kysyä oikein neuvoa rikolliseen tekoon. Tässä tapauksessa sopimusrikkomukseen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782