Erehdyin varaamaan matkan Kultahietikolle 11.-18.5 ja nyt rupesin ihmettelemään, että mahtaako siellä vielä niin aikaisin keväällä olla mitään elämää?
Onko baarit ja ravintolat auki ja onko hotellien altaat käytössä?
Hotellini on Perla.
Kultahietikko toukokuussa
15
1427
Vastaukset
- KarateMauri
Yleensä siellä tuohon aikaan ei enää ole lunta.
- bul-kaarin
Kyllähän tuo vähän aikaista on, mutta kyllä siellä jokunen ravintola on ovensa avannut - onhan siellä pari hotellia toiminnassa ympäri vuoden. Ja saatpahan ainakin viettää lomaasi rauhassa! Altaat ovat auki, mutta kun niitä ei lämmitetä niin vesi voi olla vähän vilpoista. Kesäkuun alussa alkaa sitten ovet olemaan auki kaikilla. Toivottavasti kelit myös suosii sinua jo tuolloin!
- kuinka.niin.erehdyit
Siellä on melko varmasti lämpimämpää kuin Suomessa samaan aikaan. On ihmisiä jotka käyvät jopa Huippuvuorilla.
- toukokuu19
Kiitos vastauksistanne. Jospa siellä tarkenisi päivää paistatella ja jotain tekemistä löytyy.
- nazdrave
Toukokuu Bulgarian rannikolla on sään puolesta kuin hyvä lämmin suomalainen kesä parhaimmillaan. Toki sadepäiviäkin toukokuulla on, mutta muuten luonto on vehreimmillään, ruusut kukkivat, ei ole liikaa turisteja. Kaikki palvelut eivät vielä välttämättä ole toiminnassa, esim, baarit ja ravintolat, mutta varmasti ei pääse nälkä eikä janokaan yllättämään. -Sitäpaitsi hotellien ja ravintoloiden henkilökunta ei ole vielä kerennyt tympäytymään juonitteleviin ja typerästi käyttäytyviin turisteihin, joten palvelukin on ystävällisempää kuin sesongin lopulla. -Mukavaa reissua! Toukokuu on ihan hyvä ajankohta.
- kankkunen
Kysymys sinulle nazdrave.Olet varmaan ollut Bulgariassa usein nimimerkistä päätellen.Mutta onhan Kultahietikolla ainakin joitain kojuja ja kauppoja ja baareja auki.Eikö.Toissa vuonna Sunnybeacilla oli toukokuussa tosi kuollutta.
- kippis
Joo, hyvin kultaisen hietikon palvelut jo toukokuussakin toimii etenkin rantaviivan läheisyyden hotellit ja kuppilat - ylempänä rinteessä olevat aukovat sitten oviaan kuun loppuun kesäkuun alkuun mennessä.
Toukokuussa on osa paikoista vielä kiinni . Mutta kyllä siellä on ruokapaikkoja ja baareja auki ihan riitävästi .Perlassa on mukava taksinkuljettaja. Kuskaa ihan sopuhintaan vaikkapa Varnaan ostosreissulle . Toivottavasti kelit suosivat teitä ja aurinko paistaa ..
- Anonyymi
paljon miesten vyöt varnassa maksaa?
- Anonyymi
Mekin ollaan tulossa Perlaan tuolloin 11.5-18.5. Hotellista en odota liikoja, ainakaan arvostelut eivät kummoisia ole mitä lukenut oon. Matka oli puoli ilmainen joten uskon että joka eurolle löytyy vastinetta. Asenne ratkasee!
- Anonyymi
perlan managerille margaritalle terveisiä.tosi ystävällinen persoona.viekää fazerin sininen 200g suklaalevy sille tuliaisiksi sekä siivojalle niin homma pelittää.allastuolit saattaa maksaa 3 levaa…..allasbaarissa 1,5levaa tuoppi ja kaikki drinksut siellä happyhourhintaan koko ajan ja vain 5 levaa drinksu kuin drinksu.
- Anonyymi
Tuollainen suklaalevy touhu on ihmisten pilkkaamista jos mikä. Asiallinen tapa on loman alussa antaa oman huoneen siivoojalle esim. 20 levaa. Sillä on jo oikeasti jotain merkitystä ja bonuksena saa hyvin hoidetun kämpän ja ystävällisen tervehdyksen ja iloisen hymyn kohdatessa. Kaikilla on silloin hyvä fiilis. No, voihan sen Fazerin sinisen antaa sitten ylimääräisenä.
- Anonyymi
juuri näin toka-kolmantenapäivänä omalle kerrossiivojalle(huoneen siivoojalle) henkilökohtaisesti 20e/vk kaupan päälle se suklaalevy niin on huone tiptopkunnossa loppuloman.Missään nimessä ei vikana päivänä pöydälle koska ennen siivoojia respa voi käydä omilla avaimilla putsaan potin eli rahat väärään osoitteeseen!On tapahtunut näin muuallakin!
- Anonyymi
Ketjussa oli parikin juuri kotiutunutta. Olisi kiva kuulla miten reissu meni, oliko paikat auki jne?
- Anonyymi
voin sit kertoa kun lähen 25.6-2.7 takas ; )
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370