Kolmen kanin kopla

qani

Omistan 6v ja 2v kanit, tyttö ja poika ja molemmat leikattuja. Suunnittelemme kolmannen kanin (naaraan) ottamista. Kysynkin että millaisia kokemuksia teillä on ollut kolmen kanin laumasta ja miten olette ne tutustuttaneet? Kahden vieraan kanin tutustuttamisesta on kyllä kokemusta mutta mites se kolmas, kannattaako ensin totuttaa "johtajaan" ja sitten toiseen erikseen?

Sitten mietin sitäkin että tuleeko kolmen laumassa helpommin eripuraa arvojärjestyksestä ja mitä jos tämä kaksikko kiusaa uutta. Mahdollisesti poikasta ollaan ottamassa niin ikä- ja kokoeroakin(aluksi) löytyy.

Kiitos jos vastaatte :)

4

200

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piukka1

      Meillä on kans 3:n kopla, tyttöjä kaikki. Vain nuorin tällä hetkellä 1 v 4 kk ja se on leikattu viime syksynä. Muita ei ole steriloitu. Vanhin täyttää aprillipäivänä 10 ja keskimmäinen täytti tammikuussa 4. Meillä kävi niin, että yrittämisestä huolimatta nuorin ja viimeisenä tullut, vaikka olikin vasta pieni luovutusikäinen, ei hyväksynyt vanhinta. Ne jos laittaa yhteen, nuorempi tappaisi hetken kuluttua vanhemman. Siitä syystä ne elävät erillään. Yöt ne ovat häkissä, 2 nuorinta yhdessä ja vanhin erikseen. Päivällä vanhin on vapaana yhdessä huoneessa ja nämä 2 nuorinta muualla asunnossa. Koska keskimmäinen tulee toimeen kaikkien kanssa, se päästetään välillä joko vanhuksen seuraksi huoneeseen tai vanhus sen seuraksi muualle asuntoon, jolloin nuorin on sitten kiinni. Ihan hyvin toimii näinkin.

      • Piukka1

        Niin koska nämä 2 ensimmäistä kania saatiin yhdistettyä ihan helposti, niin kuvittelin tämänkin menevän ok. Myös tuo nyt 4-v. oli luovutusikäinen tullessaan meille. Nämä 2 olisivat kyllä hyväksyneet tulokkaan, mutta hänpä päättikin, ettei kattele vanhusta. Nämä 2 vanhempaa eivät ole missään vaiheessa kiusanneet tulokasta, vaan ennemminkin hän on se joka toisinaan kiusaa muita, joskus myös kaveriaan, 4-vuotiasta.


      • qani
        Piukka1 kirjoitti:

        Niin koska nämä 2 ensimmäistä kania saatiin yhdistettyä ihan helposti, niin kuvittelin tämänkin menevän ok. Myös tuo nyt 4-v. oli luovutusikäinen tullessaan meille. Nämä 2 olisivat kyllä hyväksyneet tulokkaan, mutta hänpä päättikin, ettei kattele vanhusta. Nämä 2 vanhempaa eivät ole missään vaiheessa kiusanneet tulokasta, vaan ennemminkin hän on se joka toisinaan kiusaa muita, joskus myös kaveriaan, 4-vuotiasta.

        Niin, näinkin voi toki käydä. Eipä se hyväksyntä aina katso ikää tai kokoa mutta kuvittelisin että pienikokoinen pentu jää helpommin altavastaajaksi kuin esim. tuo vanhimpani. Mutta sen näkee sitten.
        Meidän tuo nuorempi on vielä todella "riippuvainen" vanhemmasta ja seuraa sitä kaikkialle ja hakee tältä huomioo koko ajan että onkohan sitten tosi mustasukkainen kun joutuu jakamaan pojan huomion toisen naaraan kanssa :D


    • Moiiiij

      Kyllä saa yhdistettyä hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1155
    2. 67
      1045
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      726
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe