Unettomuuden ns käypä hoito

KäypäHoitoUnettomuudessa

8

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksiaon

      Ei auta. Humpuukia, valitettavasti.

      • zzz---zz---z----zzz----

        Minkälaisia kokemuksia ja missä ?
        Kuka suoritti ns käypähoidon ja missä ??????????????


    • Surullistaon

      Netistä löytyy ilmaiseksi ihan samanlaisia rentoutusohjeita mitä ns. unilääkärit ja hoitajat käyttävät. Ja yleisohjeena nämä perinteiset neuvot syö ennen nukkumista ja liiku. Ei ne oikeasti unetonta auta. Testattu on.

      Eivätkä nämä unispesialistit oikeesti pysty ketään auttamaan, tunnusti tuo Suomen ns paras unilääkäri itsekin kun kysyin. Sanoi et tekee vaan tuon unitutkimuksen ettei elimellistä vikaa löydy. Sanoin, tehty on ja tutkittu mut silti pitäisi uusia kun hän ei oo saanut siitä rahaa vaan toinen asema. Älkää menkö tähän huijaukseen mukaan. Tekevät sinulle vain kalliin unitutkimuksen ja vievät rahasi. Sitten olet uneton ja rahaton, mikä ei sekään paranna tilannettasi. Yrmeä unihoitaja on kiukkuinen, kun valitat unettomuudestasi ja syyttää sinua siitä kun et nuku.

      • KUKA-ON---

        Suomen ns paras unilääkäri ?????????????????

        "Eivätkä nämä unispesialistit oikeesti pysty ketään auttamaan, tunnusti tuo Suomen ns paras unilääkäri itsekin kun kysyin."


    • lukekaapas

      Tryptofaanilla on runsaasti haittavaikutuksia Käypä hoidon mukaan. Mitähän ne ovat?
      Joskus kokeilin sitä, eipä auttanut. No onneksi en syönyt kauaa...

    • yöheräilijä

      Onko joku saanut avun tuosta Doxalista? Onko pitänyt syödä pitkään ennen kuin on vaikuttanut uneen?

      • zzz--zzz

        Hkin Uniklinikan M Partinen toteaa Doxalista seuraavaa;
        "Viime vuosina unettomuutta on alettu hoitaa toisentyyppisillä lääkkeillä, jotka eivät vaikuta GABA:n vaan toisen aivojen välittäjäaineen, histamiinin, kautta. Tällainen lääke on esimerkiksi masennuksen hoitoon käytetty doksepaami (kauppanimi Doxal). Sen on hyvin pieninä annoksina todettu auttavan unettomuuteen."

        Muuta en tiedä.


      • Kokenut-kaiken-tietää

        Kokeiltu on Doxalia. Se on hyvin voimakkaasti väsyttävä, en muista millä annoksella mentiin, mutta uni tulee varmasti.

        Ainoa haittapuoli Doxalissa on sen tehon melko nopea katoaminen. Siis, alkuun nukut kuin tukki, mutta, kunhan kehosi on tottunut aineeseen, se ei enää anna unta.

        Siis, Doxal on hyvä unilääke harvoin käytettynä, tai jos käyttää säännöllisesti, tulee pitää välillä parin viikon (tai ptempiä) taukoja, jotta lääke jälleen tehoaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2355
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      294
      1923
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1750
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1565
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1404
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1272
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      992
    10. Voi rakas sinua

      Ei mikään helpoin reissu eikö. Koita jaksella 😘
      Ikävä
      9
      938
    Aihe