1. Mikä johtopäätös pitäisi tehdä, kun olen salannut AxCrypt-ohjelmalla (axcrypt.net) tiedostoja (kryptaa tiedoston ja avaaminen vaatii salasanan), mutta virusohjelma (Bitdefender) tarkistaa myös nämä tiedostot eli ei noteeraa niitä salasanalla suojatuiksi tiedostoiksi (password protected).
2. Virusohjelma ilmoittaa tarkistuksen jälkeen, että se ohitti kaksi salasanalla suojattua tiedostoa, mutta tiedostot eivät ole em. tiedostoja eikä ohjelma jostain kumman syystä kerro, mitä tiedostot ovat. Onko Windowsin käyttiksessä joitakin salasanalla suojattuja tiedostoja, joita virusohjelma ei pysty tarkistamaan?
Virusohjelma ja salatut tiedostot?!
7
65
Vastaukset
- TriWitutin
Onhan windowsissa oma bitbloker ja saa myös VeraCrypt ohjelma joka kai olisi se paras tuollainen mutta, windowsvakoilulta nää ei suojaa.
ja mikä tahansa pakkausohjelma voi kirjotaa filen pakttuna salasanalla ja cryptattuna. Mutta windows vakoilulta tuokaan ei suojaa.- salattu-nimimerkki
Miten niin tiedostojen kryptaaminen ei suojaa Windows-vakoilulta, millä tarkoitat varmaan netin kautta iskeviä hakkereita? Jos tiedosto on krpytattu, niin eihän sitä pääse lukemaan ilman salasanaa. Tosin ihmettelen sitä, miten virusohjelma sitten pääsee käymään läpoi kryptatun tiedoston.
Miltä kryptaaminen sitten suojaa, jos se ei suojaa hakkereilta? - TäydellinenVakoilu
Voi herran jumala lukemisen ymmätämisen armolajaa saamattomia. Onko niissä joko merkki että älä tarkista virustunnistimille, no ei ole. Vearcryp tekee salatun osion, se on silloin eri juttu. riippuen miten järjestelmä käsittelee osiota ja mikä alkoritmi pakkaukseen on valittu.
Windows vakoillulta ei windowsissa suojaa yhtään mikään. kai sen nyt tiedät. jos se jollakin hetkellä on avattu, windows vakoilu toimii ilman että sen tarvisi edes huolehtia avaamisesta, Kun puhutaan että windows vakoilu on täydellinen, se tarkoitaa että se saa kaikki salasanasi, kaikki mitä kirjoitat näppiksellä yms.. Ja jos niiden kiinostus kasvaa konettasi kohtaan, windows vakoilu vie sieltä ihan kaiken. vaihka salaa naapureidesi wlania käyttäen,
Jos on oikeesti salattavaa, hankkii järjestelmän joka ei itse levitele sisältöään.
- viitta-ja-tikari
Kryptaaminen suojelee sellaiselta tiedoston sisällön paljastumiselta, johon ei liity omaan koneeseesi asennettua haittaohjelmaa. Jos koneessasi on haittaohjelma niin kryptatun tiedoston sisältö voi paljastua kun sen seuraavan kerran salasanaa käyttäen avaat. Jossakin määrin voisi pitää Windows - käyttöjärjestelmän uusimpia versioita (erityisesti W10) itsessään haittaohjelmana, joka pilaa koneen tietoturvallisuuden vakoiluominaisuuksiensa vuoksi.
Kryptattu tiedosto on turvassa (salasanojen heikkoudet tietenkin huomioiden), mikäli et sitä koneessa kertaakaan aukaise. Jos siis tuot muualla luodun kryptatun tiedoston koneeseesi niin hakkerit tai virustorjuntaohjelmat eivät sen sisältöä saa selville ellet tiedostoa kyseisessä koneessa itse pura. Jos taas luot kryptatun tiedoston koneessasi niin mahdolliset tiedoston luomisen aikana koneessasi olevat haittaohjelmat saavat selville salasanasi ja tiedoston sisällön. - urkkiwa_winkura
Winkura on warsin urkkiwa.
- ktör
Jos se tiedosto on salattu kolmannen osapuolen ohjelmalla, silloinhan se on täyttä siansaksaa bitfenderille joka etsii tiedostosta vain tietokannassaan olevia tunnisteita.
Jos kyse on windowsin omista salatuista tiedostoista, ne voi olla fenderin tiedossa jo, ja ne lokitetaan noin. Blu-ray levyjen suojaus murrettiin löytämällä avain muistista. Virtuaalikoneessa kai onnistuu avaimen etsintä helpoiten. Salaukset ovat usein murrettavissa. Konetehoa saa verkosta. Jos tarpeeksi monta konetta niin salattu tiedosto lopulta aukeaa. Kun salattu tiedosto avataan sen lukeminen muistista toki helpompaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011145
Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka39857- 101841
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!37804Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56688Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa44687Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s53569- 32560
Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r55506- 49478