Kuinka asentaa Wayland Debian 9 KDE:n?

Asensin Waylandin komennolla:
sudo apt install weston

Mutta kun kirjaudun koneeseen, ei työpöydällä ole mitään. Vain palkki jossa yläreunassa jossa kello.
3169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Toimiiko weston-terminal ja siinä weston-flower? KDE sisältää wayland tuen ja weston siinä turha. Riippuu toki versiosta ja miten käännetty

Äänestä
  • Terminaali aukeaa, weston-flower komentoa ei tunnista. Onko jossain ohjetta miten asennus tapahtuu kde:n debianiin?

    Äänestä

  • ww2dd kirjoitti:

    Terminaali aukeaa, weston-flower komentoa ei tunnista. Onko jossain ohjetta miten asennus tapahtuu kde:n debianiin?

    Itsellä ei tässä waylandia asennettu. Kokeilu harkinnassa.. Toimii huonosti nvidian näytönohjaimella ja monet tärkeät ohjelmat eivät toimi siinä vielä. Gentoon ja Arch linux wikit hyviä tietolähteitä. weston-flower kuuluu weston pakettiin, joten luulisi löytyvän. Debian Gnome työpöydässä tulee wayland oletuksena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ww2dd kirjoitti:

Asensin Waylandin komennolla:
sudo apt install weston

Mutta kun kirjaudun koneeseen, ei työpöydällä ole mitään. Vain palkki jossa yläreunassa jossa kello.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu