Siunsoten vanhusten kotihoito

hävetkää.päättäjät

Nyt tulisi pistää inhimillisyyden ja järjen lasit päähän ja tarkastella kriittisesti myös siunsoten alueen vanhusten kotihoitoa.
Laupiaana mourutaan että kotihan se on ihmisen paras paikka ja kotona on vanhusten hyvä olla.
Ja paskat! Säästösyistä täällä(kin) työnnetään kotihoitoon sellaisetkin vanhukset jotka eivät sitä itse haluaisi ja olisivat jo laitoshoidon tarpeessa.
Kotihoitajat sitten pistäytyvät kolmesti päivässä 10 minuuttia, eihän siinä muuta ehdi kuin todeta että onkos se mummo vielä elossa, tuskin paljon muuta.
Käytännössä kotihoito on pelkästään säästösyistä tehty vanhusten heitteillejättö, olkoonkin että se on kylmän ja tunteettoman vanhuspalvelulain mukainen hoitomuoto, mutta eipä siinä lain kirjainkaan kyllä täyty. Missä on se laadukas ja hyvä hoito, missä?!
Toivottavasti jotkin tarkastajat rupeavat kiertämään siunsoten alueen kotihoidossa olevien vanhusten kotona niin saattaisi silmät avautua ja voisi jopa mennä usko nykyjärjestelmään.
Eero Reijonen eduskunnassa julisti että vanhukset saavat suomessa hyvää kotihoitoa ja osoitti näin täydellisen tietämättömyytensä vanhusten todellisesta tilanteesta ja hoidon tilasta.
Pelottaa että noin tietämättömät ihmiset ovat päättämässä näistä asioista, mutta eipä kai ne asiat muuten tässä kunnossa olisikaan.

9

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäkukamissä

      Kieltämättä on totta mutta johtuu siitä, että valtio ei anna määrärahoja kotihoitohenkilöstön palkkaukseen ja kodinhoitajien koulutukseen saati kotiavun. Kysyisin ennemmin omaisten halua auttaa ja tukea vanhusta. Kyllä muistan miten äiti oli yksin ennen kuolemaansa kotona ennen joulua. Vasta nyt voin todeta, että kotisairaanhoito ja kotiapukeskus olisi se mitä tarvitaan nykyäänkin kuten ennen oli.

    • Työntekoa--.-halvalla

      Turvapaikanhakijoithan voitaisiin kouluttaa helpompiin töihin vanhusten parissa kuten ulkoilua, juttuseuraa, puuhastelua. Työ ei saisi olla liian vaativaa, mutta ei myöskään koulutus.
      Työharjoittelu muoto voisi olla toimivaa. Työnantajalle ei tulisi suuria kustannuksia, jos ottaisi töihin työharjoitteluun, näin saataisiin lisää työvoimaa vanhusten pariin.

      • siivous

        Turvapaikanhakijoita ei voida laittaa "auton rattiin" ajelemaan paikasta toiseen - ainakaan yksin.Vanhustenhoito ei ole niin yksinkertaista kuin äkkiä saattaisi arvata että siinä pärjäisi maahanmuuttaja heti.
        Etävalvonta vaikkapa tietokoneavusteisesti on hyvä sekä etäpuhelut.Siivouspalvelut ovat eriasia kuin hoitotoimenpiteet.Varmaan samalla autolla matkaisi useampikin siivooja eri kohteisiin.


    • Järkeä

      Vanhusten perushoito on todella yksinkertaista ja siihen olisi saatava avustamaan motivoituneita työttömiä pienellä lisäbonuksella. Maahanmuttajia voisi myös järjestää, tietysti valikoiden ja naisia. Valitukset tulevat aina perushoidosta. Ei kallispalkkaisia hoitajia kannata käyttää syöttämiseen, vessassa käyttöön, pesuun, vaatteiden ja petivaatteiden vaihtoon, ulkoiluun ym. Tietysti hoitaja pitää olla joka vuorossa lääkeiden jaossa ja opastamassa. Miksiköhän tämä on niin vaikea ymmärtää? Eihän tässä ole mitään järkeä makuuttaa vanhuksia vaipoissa kun olisi työttömiä, jotka innoissaa olisi mennossa ensiduuniin työttömyyskorvauksella.

      • saattohoito

        Pitää olla jonkinlaiset soveltuvuustestit alalle aikoville.On otettava huomioon että osa vanhuksista on heikkokuntoisia ja heitä myös menehtyy hoitokodeissa esim.juuri vanhuuteen.Kuoleman läsnäolo ja omaisten kohtaaminen potilaan menehdyttyä vaatii koulutusta eikä se sovi kaikille.Vanhukset ovat hauraita eivätkä kestä esim.liian kovakouraista käsittelyä.


      • AjatustaTouhuun

        Työttömät ei jouda
        Kun pitää odottaa sitä vastikkeetonta perustuloa.


    • Harvaan asutulla alueella hoitajien aika kuluu tienpäällä, eikä monen kotona ole sellaisia välineitä että hoito olisi yhtä helppoa mitä hyvinvarustetussa laitoksessa. Jääkö kodinhoitaja esim ocdottelemaan saunanlämmityksen ajaksi huusholliin, no, tietystihän sitä siivousta voi olla siksi aikaa..

    • Minätieltä

      Kyllä kuoleman kohtaaminen on luonnollinen asia. Ensi tuntumalla hieman pelottava, mutta normaali elämään kuuluva asia, joka opetetaan kohtaamaan kotiavustaja-koulutuksessa. Kyseessä ei olisi yksin kouluttamaton vaan kotiavustaja kanssa apulainen. Minä olen ollut kotiavustajan apulaisen nimikkeellä töissä 8 tuntia päivässä useiden vuosien ajan ja työ oli kotiavustaja ja kotisairaanhoidon mukana kulkemista ja annettujen tehtävien tekemistä. En ollut kouluttamaton vaan minulla oli keittäjän tutkinto takana mutta töitä sain tehdä. En ollut työtön. Kun haluaa töitä niin kyllä usein saakin jos ei nirsoile eikä katso itseä liian tärkeäksi näihin halvempiin hommiin. Niistä sai työkokemusta pyrkiessä sairaanhoito-oppilaitokseen ja kodinhoitaja-koulutukseen ja lääkikseenkin pyrkiessä tämä työkokemus oli eduksi.

      • Ahkeruus

        Näin sitä monesti menestytään elämässä! Työttömyys oli aikanaan meidän perheen lapsilla kaikilla tuntematon käsite ja nyt sitten ollaan eläkkeellä lähes kaikki ja ei tarvitse kenenkään vollottaa toimeentulosta. Löytyy duunaria ja akateemista porukkaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      132
      8132
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      158
      7344
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      185
      4995
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      252
      3358
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      104
      2842
    6. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      7
      2644
    7. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      147
      2475
    8. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      177
      2301
    9. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1955
    10. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      1949
    Aihe