Englantilainen mysteeri-selitys löytyi Helsingistä.
Englantilainen harrastelijatähtitieteilijä Peter Rogerson oli yöllä 11 marraskuuta 2018 ulkona kuvaamassa tähtitaivasta ja hän kuvasi tähtitaivasta kaukoputken kautta.
Kun Rogerson tutki kuvia myöhemmin kotona hän löysi niistä merkillisen pääkalloa muistuttavan kohteen monesta kuvasta.
Kun Rogerson ei itse keksinyt selitystä kohteelle hän kääntyi englantilaisen ufojärjestön BUFORAn puoleen ja lähetti kuvat heille.
Myöskään BUFORA ei keksinyt selitystä kuville ja BUFORAN tieteellinen ja tähtitieteellinen neuvonantaja kääntyi sitten 3.2.2019 kansainvälisten ufotutkijoiden puoleen.
Sattui sitten niin että minä tunnistin kohteen heti ja osasin kertoa että kyseessä oli asteroidi TB145 joka todellakin muistutti pääkalloa ja lähemmillään Maata oli juuri 11 marraskuuta 2018.
Tunnistin sen sen takia että suomalaisissa lehdissä ja uutisissa oli ollut kuvia ja tietoa tästä asteroidista syyskuun lopulla 2018.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/erikoinen-paakalloasteroidi-lahestyy-jalleen-kuollut-komeetta-ohittaa-maan-halloweenin-aikaan/7091726
Kerron tästä tapauksesta siitä syystä että se on mainio esimerkki siitä miten joku havainto voi herättää suurtakin huomiota ja selitys sille saattaa löytyä vain sattumalta.
Tässäkin tapauksessa oli sattumasta kiinni että olin nähnyt nuo lehtijutut syyskuussa ja muistin ne valokuvat.
Englantilainen mysteeri-selitys löytyi Helsingistä
0
56
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3086708Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai575864Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945354Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi634125Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383358Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533264Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293028Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112272Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?401143