Englantilainen mysteeri-selitys löytyi Helsingistä

Englantilainen mysteeri-selitys löytyi Helsingistä.

Englantilainen harrastelijatähtitieteilijä Peter Rogerson oli yöllä 11 marraskuuta 2018 ulkona kuvaamassa tähtitaivasta ja hän kuvasi tähtitaivasta kaukoputken kautta.
Kun Rogerson tutki kuvia myöhemmin kotona hän löysi niistä merkillisen pääkalloa muistuttavan kohteen monesta kuvasta.
Kun Rogerson ei itse keksinyt selitystä kohteelle hän kääntyi englantilaisen ufojärjestön BUFORAn puoleen ja lähetti kuvat heille.
Myöskään BUFORA ei keksinyt selitystä kuville ja BUFORAN tieteellinen ja tähtitieteellinen neuvonantaja kääntyi sitten 3.2.2019 kansainvälisten ufotutkijoiden puoleen.
Sattui sitten niin että minä tunnistin kohteen heti ja osasin kertoa että kyseessä oli asteroidi TB145 joka todellakin muistutti pääkalloa ja lähemmillään Maata oli juuri 11 marraskuuta 2018.
Tunnistin sen sen takia että suomalaisissa lehdissä ja uutisissa oli ollut kuvia ja tietoa tästä asteroidista syyskuun lopulla 2018.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/erikoinen-paakalloasteroidi-lahestyy-jalleen-kuollut-komeetta-ohittaa-maan-halloweenin-aikaan/7091726

Kerron tästä tapauksesta siitä syystä että se on mainio esimerkki siitä miten joku havainto voi herättää suurtakin huomiota ja selitys sille saattaa löytyä vain sattumalta.
Tässäkin tapauksessa oli sattumasta kiinni että olin nähnyt nuo lehtijutut syyskuussa ja muistin ne valokuvat.

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        308
        6708
      2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        57
        5864
      3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        194
        5354
      4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

        Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
        Maailman menoa
        63
        4125
      5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

        ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
        Maailman menoa
        38
        3358
      6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

        Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
        Maailman menoa
        5
        3353
      7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        53
        3264
      8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        29
        3028
      9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

        Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
        Maailman menoa
        11
        2272
      10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

        Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
        Tuusniemi
        40
        1143
      Aihe