Nostaako joku mulle kortteja?

kyynel5ilmä

Olen erittäin onneton tumma (värjätty) nainen. Ei ole elämässä koskaan mennyt hyvin, enää en osaa edes haaveilla. Suruja on ollut enmmän kuin iloja. Ei ole sujunut rakkausasiat ei perhe, ei raha eikä työ. Raadan ja raadan ja olen yksinäinen. Onko mitään hyvää näkyvissä tässä elämässä vielä? Jos ei niin saa loppua koko elämä.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lydia_

      Älä elä mennee suruissa, äläkä mieti liikaa mitä tulevaisuus tuo tulleessaan. Elä tässä hetkessä ja näe, että mahdollisuuksia muutokseen niin ulkoisesti kuin sinussa sisäisestikin on koko ajan läsnä.

      Epäilemättä tarvitsisit nyt ystävää ja rakkautta elämääsi, toisaalta pimeydessä sen valon näkee monesti kaikkein kirkkaimmin. Toivo loistaa sinne, missä sen voi luulla jo kadottaneense kirkkaasti. Sinun on uskottava itseesi, ja tiedettävä mitä haluat, mitkä asiat korjaisivat tilannetta parhaaseen suuntaan, ja mitkä asiat edelleen korjattuna voisivat tuottaa sinulle nautintoa ja iloa.

      Älä ole kohtuuton itseäsi, tai ketään kohtaan. Mieti tarkkaan mitkä asiat sinua polttavat loppuun, ja ajattele niin että ei monilla muillakaan niin helppoa monesti ole. Jos osaa tuntea myötätuntoa vaikka vaikeissakin tilanteissa, niin se on aina suuri askel ymmärtää muidenkin näkökulmia, jolloin itseäänkin voi lopulta ymmärtää taas paremmin. Joka tapauksessa elämäsi tarvitsee muutosta itsestäsi käsin, ja siinä suuri voima on ymmärrys ja myötätunto, siis se että ymmärtäisit ympärilläsi olevia ihmisiä, sekä että tulisit myöskin itse tilanteissa parhaiten ymmärretyksi. Elämän salaisuus on joidenkin viisaitten mukaan juurikin siinä, miten ymmärrämme toisia ihmisiä. Aika ajoin se tuntuu raskaalta ja vaikealta, vaikka ei pohjimmiltaan sitä olekaan, älä siis ajattele kohtuuttomia, vaan ole myös käytännöllisempi, ja ajattele asioita myös käytännön ja yhteisen hyvän mukaan.
      Toivotan valoa elämääsi tulevan kevään myötä.

    • kyynel5ilmä

      Kiitos vastauksesta, vaikka ei tänä yhtään lohduttanut. Toivon vain etten olisi ikinä syntynytkään, tämä elämä on ollut niin paska!

      • Anonyymi

        Voiko täällä nostella kortteja toiselle, vai onko yksi henkilö joka nostaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3878
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      351
      3011
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      11
      1915
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      781
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      769
    Aihe