Oletteko jo käyneet Amos Rexissä ja mikä oli vaikutelma. Kysymys on tarkoitettu etupäässä Hgin liepeillä asuville. Toki voihan kauempaankin piipahtaa jos on kultturelli-ihminen. En vaan ole joutanut vielä käydä.
Amos Rexiinkö
9
135
Vastaukset
Olisin mielelläni käynyt, mutta aina ohi kulkiessani sinne on ollut todella pitkät jonot ulkopuolella. Ehkä poikkean, kun uusi näyttely avataan, eikä se ilmeisesti kiinnosta suuria massoja. No, jos elämä jatkuu, käyn siellä vielä jonain päivänä - ehkä useampiakin kertoja.
Seuraavaksi aion poiketa Taidehalissa ja Ateneumissa, ehkä Sinebrykoffillakin. ;)- ö-Öö
Suosittelen koffia.
Turhan tuntematon museo, siellä paljon kaikenlaista. Meitsiin teki valtavan vaikutuksen aikoinaan lasinegatiiveille tehdyistä negoista tehdyt isot vedokset. Uskomattoman laadukasta jälkeä kivikautisella tekniikalla, kun vertaa nykydigiin.
Aloittajalle, m en jonota. Eli tähän huumaan en ole lähtenyt, vaikka hienoja näyttelyitä onkin. Tulen kyllä käymään paikassa, joskus.
Taiteella on tilauksensa, onneksi myös tiloja. Mun mielestä vähän niinkuin arkipäiväistä kamaa, kuin vaikkapa kirjastot. Mutta ihminen kaipaa taidettakin. Kandee nyt miettiä, riitelyä välttäen, urheilupaikat. Aina on jollain lompsa levällään, jos aletaan puhumaan jäähalleista, muulla kulttuuripuolella ollaan niinkuin noloina, jos jokin kiasma rakennetaan. Hö, mieti helsini-areenaa ja mikä soppa sekin on.
Ihan hyvä, kuvataide on saanut suosiota, se jäänyt monen muun taiteenlajin varjoon viimeajat. Noh, kuvataiteessa ei liiku raha, kuin hiphopissa, tai formuloissa.
=DW=
- anonyymi_iIJ
Kyllähän sä menetät, jos olet visuaalinen henkilö. Kuvataide on minulle mieleisin taidemuoto , mutta senkin osalta olen kranttu eli kaikki ei kelpaa. Rene Magritten näyttely kiinnostaisi vaikka toisaalta katselen erityisen mielläni Suomen kultakaudentaiteilijoiden töitä. Tamara Piilolan ja Heiki Trollan työt ovat mieltäkiehtovia, kauniita jne. Niisä minun sieluni lepää.
Useat ihmiset saavat syviä kokemuksia taiteesta. Muistan kuulleeni, että johonkin yksilöön käynti Louvressa olisi vaikuttanut siten, että vierailija olisi joutunut myös psykoosin valtaan. - makunsa.mukaan
Kyllä kävin edellisen näyttelyn katsomassa Amos Rexissä. Minulle jäi vähän sellainen olo, että en nähnyt ihan kaikkea. Koska teemana olivat valot ja osallistuva taide, niin tilat olivat pimeät. Olin vähän pettynyt, ei sen kaltainen taide ollut minulle.
Tuo uusi näyttely voisi enempikin olla minun mieleeni. Ehkä käyn katsomassa. Amos Rex on lapsille tehty lämmin kokoontumis-paikka.
Paikka jossa pössytellä ja piikitellä rauhassa.
H.- maissiii
En ole siellä käynyt...
Pitääkin taas joku päivä hypätä junaan ja tulla katsomaan,
mitä kaikkea pääkaupunki taas maalaisjuntille taiteita tarjoaa.
Aamujunalla tulla ja jalat kipeinä kiertää ja
käydä tutuissa paikoissa syömässä ja juomassa ja
illalla taas tänne periferiaan.
Sitten olisi taas taitetta sulateltavana.- stadistasiis
Pyydäppä hunksz mukaan josko muuttaisi mielensä ko paikasta 👍
en ole käynyt, pari kertaa yritin edellisen näyttelyn aikaan, mutta aina oli jonoa enkä viitsinyt jäädä jonottamaan. ehkä jonakin päivänä poikkean sinnekin, Ateneum ja designmuseo ovat lempparimuseoitani.
Amos Rex ´ssä kävin, kun oli kolmatta päivää auki. Se on yksi muoto taiteen kokemiseen (interaktiivinen tila) sijainti oivallinen, menen uudelleen. Helsinki on nyt monimuotoisesti kiinnostava paikka kultuurin harrastajille, on konservatiivisempaa arkkitehtuuria, teatteria, taidetta, konsertteja ym
Mutta sauna kokemuksien lisäksi , Heureka, Kiasma ym ym paljon - jonossa oli paljon turisteja
Taide - kultturi yleensäkin tarvitsee näkijän, kokijan, tilan ja tekijän intuition.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.724944Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113359Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202645Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571697- 471566
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941312
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2191093Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71995IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51889