Papan ongelmana on kun tuo viemärin ilmaputki
menee näin pakkasella umpeen,ja sitten täytyy mennä katolle rassaamaan putki auki.Onko kellään kokemusta vastaavasta ja mikä olisi ratkaisu???
Neuvosta kiitollinen Tiutisen-pappa
menee näin pakkasella umpeen,ja sitten täytyy mennä katolle rassaamaan putki auki.Onko kellään kokemusta vastaavasta ja mikä olisi ratkaisu???
Neuvosta kiitollinen Tiutisen-pappa
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vesihöyryhän jäätyy putken päähän ja aiheuttaa sen "tulpan" Myynnissä löytyy ilmaputkeen asennetava ns. lämpövuorattu putki, jonka yläpäässä on t-haara. Ei pitäisi mennä enään umpeen enään.
Unohtui vielä; jonkinmoista apua löytyy, jos ullakkotilassa olevan osan ilmaputkesta lämpöeristää, jolloin jäätyminen "siirtyy" tai jopa loppuu
se katolla oleva putki ulkopuolelta jollain valmiilla solumuovieristeellä ja saumaa silikonilla yläpäästä, jo loppuu jäätyminen.
Pyorayta villaa putken ymparille ullakolla ja vesikatolla ja teeta peltisepalla mittojen mukainen torvenpatka jonka painat eristetyn putken paalle vesikatolla niin ei jaady enaan.
osta 10mm hehkutettua kupariputkea 2metriä.tee siitä kävelykeppi,eli pulmetriä lenkiksi.sitten työnnät sen tuul.putkeen roikkumaan!parempi mitä isompaa putkea.riippuu siitä millä korkeudella on merenpinnasta. mutta halpa vanhankansankonsti.
osta hajustoppi, se estää viemärin jäätymistä ja vielä eristettyä mallia . jos joudut ullakolla eristämään putkea käytä sellaista eristettä joka ei ime vettä itseensä sillä se putki kondensoi ulkopuolelleen vettä jos eristetty huonosti ja vedet valuu sitten laipioon ... Toi hajustoppi, nimi ei ole oikein tavaran tarkoituksen mukainen, mutta ei nimi sitä huononna.