Hienoa että hiihtopomot pitävät kokouksensa Pattayalla , siellähän on tunnetusti talviurheiluun sopivat olosuhteet.
Hiihtopomot
10
104
Vastaukset
- SameSamee
Ei kuulu tälle palstalle, mutta kävin juuri. Ei se nykyään ole sen kummoisempi kylä kuin muutkaan Aasian kansainväliset lomakohteet. Ehkä siinä poikkeaa, että moni on huomannut, kuinka hyvä paikka se on asuinpaikkana ja ovat asettuneet sinne pysyvästi.
Suomalaiset ämmät toki kadehtivat Pattayaa, josta 1980-luvulla levitettiin liian leveää legendaa. Jenkkien poistuttua tuolta heidän vaatimia palveluja markkinoitiin kaikille jonkinaikaa.
Rantahiekalla voi hiihtää Johaug-tyyliin suksilla juosten. - lumiurheilua
Kyllä se siinä mielessä kuuluu tälle palstalle, että Suomessa tuetaan paljon hiihtoa ja muuta talviurheilua verovaroista. Jos hiihtopomojen kokouksia jatkuvasti talvella pidetään lämpimissä maissa, mieleen tulee enemmän talvilomailu tropiikissa kuin talviurheiluun liityvät kokoukset, ja se, onko korruptio mukana tässä toiminnassa. Ehkä kokousia olisi syytä pitää tulevissa talviurheilipaikoissa ja -maissa.
- täysinperusteltua
2020 Pattiksella, edellisetkin kokoukset pidetty aina lämpimissä paikoissa, jotta hiihdon tunnettavuutta lisättäisiin myös näissä maissa.
Alun perin vuoden 2020 suurkokous piti järjestää Marokon Marrakechissa, mutta paikallinen hotelli luopui järjestelyvastuusta, koska faciliteetit eivät riittäneet. 2019 pidetään Cavtat-Dubrovnikissa. Suomen delegaation matka maksaa vain 13.000 eur, mukaan tulee yksi urheilija, Protect our Winters edustaja (nykyisin Martti Jylhä, sprintin sm 2019).
2018 Costa Navarino, Kreikka
2016 Cancún, Meksiko
2014 Barcelona, Espanja
2012 Kangwonland, Etelä-Korea
2010 Antalya, Turkki
2008 Kapkaupunki, Etelä-Afrikka
2006 Vilamoura-Algarve, Portugali
2004 Miami, Yhdysvallat
2002 Portoroz, Slovenia
2000 Melbourne, Australia
1998 Praha, Tshekki
1996 Christchurch, Uusi-Seelanti
1994 Rio de Janeiro, Brasilia- skyyypee
Mistäs sinä tämän vuoden maksamiset tiedät? 1500 jeppee roudataan maailman ääriin ja samaan aikaan nämä kohkaa ilmastoasiaa. Skype kokoustaminen ja jokainen saa ostaa pillunsa ja konjakkisa ihan itse.
- UppoaaPaskaan
Turun torin kokemusten perusteella hyvä etteivät mene Marokkoon.
- Liukkaille_luistelemaan
Suorastaan ympäristöteko. Thaimaan, Kambozhan, Indonesian, Malesian ja Filippiinien jne. hiihtopomot tarvitsee vain lyhyen lentomatkan päästäkseen kohteeseen.
Luistovoiteet mukaan ja lykkimään!- Changloung
Hyvin hiihti u-23:ssa Lahdessa Káren Thaimaasta. Syytä onkin viedä hiihtoväki sinne, missä kiinnostus kasvaa.
- lumiriittää
Kyllä vallan viisaat hiihtopomot tietävät näissä kokouksissa, miten lumi saadaan riittämään hiihtokisoissa.
- taikalumet
Kyllä hiihtopomot osaavat tehdä lämpimän maan kokouksessa sellaisen taian, että lunta riittää moniin arvokisoihin.
- onkomyöseskola
Onko Eskola selostamassa...tässä näin..tässä se ...täss on...tässä tulee..tässä näette...tässä ja tässä...tässä lihaskimppu...tässä ja tässä keisari ja tässä tämä mammalomalla..tässä ja tässä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli194276Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103184Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403087IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm432388Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811206- 791079
- 561054
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.216981Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e138880