Olin viimeksi Bangkokissa ja Pattayalla v 1979. Huh huh... onpa muuttunut maa, paikat ja jengi jota näkee kaduilla. Muutamia huomioita;
1. Bangkok; saastaisin kaupunki viikko sitten mitä ilna laatuun tulee. Lähde; paikallinen lehti ja uutiset. Ajoin nopeasti läpi.
2. Pattaya; sama saastainen ilma kuten yllä, likainen kaupunki, roskaa joka paikassa, paska ja kusi haisee ja kilpailee raaán viemarihajun kanssa. Ruuhkaa, meteliä ja sekasortoa joka paikassa. Säälittää Suomen eläkeläiset jotka ovat "sijoittaneet" rahansa tänne.
Mutta pahinta minulle on tämä helvetillinen kuumuus! Ja kosteus! 80% kosteutta ja 30 kuumuutta = Helvetin esikartano.
Ajelin kaemmaksi ja luulin että vuorilla olisi viileämpi mutta ei. Oli yöllä pahempi. Ei yhtään tuulen henkeä. Lämpöä 34. Ilmastosta saan köhän hotelleissa mutta ilman ei voi olla.
Nuoret ei varmaan valita samoista asioista mutta vanhemmille ei ole terveellinen paikka, mielestäni. Olen tosi hyväkuntoinen liikkuja jolle 30km tavallukset eivät ole vaikeita. Täällä pisin on ollut 15km ja alkoi huipata päässä. Vettä menee 4L päivä, mitään ei tule ulos.
Kaiken negatiivisen jälkeen ne hyvät asiat; Ihania ihmisiä nämä Thaimaalaiset! Minä viihdyn heidän seurassa ja ihmettelen kuinka he ovat säilyttäneet saman iloisen ja ystävällisen asenteen kaikesta huolimatta. Täällähän on tapahtunut vaikka mitä. Ja tapahtuu...
En ole vielä luovuttanut. Aion katsella koko maata ja ehkä se minullekin sopiva eläkepaikka löytyy mutta se varmasti ei ole Pattayan lähellä eikä meren rannalla. Se löytyy ehkä korkealta vuoristosta jossa ainakin yöt ovat 15-20 astetta että kroppa saa paluatua.
Viihtyisää lomaa ja kokeilkaa itse missä viihdytte. Sinisilmäinen ei saa olla eikä hosua investoinneilla ilman parin matkan kokemusta.
Vaihtelevia kokemuksia
7
243
Vastaukset
- ParatiisinPoikanen
Ainakaan täällä Jompparilla ei ollut ongelmia ilman kanssa, kun uutisoivat BKKn ilmaongelmista, jossa oli hetken ns Pekingin ilma.
Muutoinkaan, ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä suhnalan lehdet paasaa, paree lähtee paikanpäälle PARATIISIIN ! - tunnistatotuus
Tuo nyt EI ainakaan päde pas..... paratiisi . Eläkeukko kun kirjoittaa täyttä totta- kiitos asiallisesta kirjoituksesta. Jomptien jätkä puhuu peetä . Lämpötila yli 30 astetta ja huono ilmanlaatu ei todellakaan tunnu miltään paratiisiltä.
- KohtaKolaamaan
Voit katsoa earthcamin weppikamerasta, että tänään täällä on ollut mukava kirkas päivä ja lämpö ei luita riko. Suomessa kuulemma loskaa ja lammikoita.
- ElakeUkko60
http://thaimaansuomalainen.com/kuva-bangkokin-ilmansaasteet/
Tervetuloa virkistymään Maailman Paskaisempaan Ilmaan!- metropolienongelma
Juuri siksi tuhannet Bangleut tulevat Pattikselle, nauttimaan buenos airesista ja sambaamaan Walkkarille iltaisin.
Meneppä käymään Lenskissä tai Maskvuussa, paska haisee, ilma on mitä on ja banjot soi - tunnistaahajusta
metropolienongelma kirjoitti:
Juuri siksi tuhannet Bangleut tulevat Pattikselle, nauttimaan buenos airesista ja sambaamaan Walkkarille iltaisin.
Meneppä käymään Lenskissä tai Maskvuussa, paska haisee, ilma on mitä on ja banjot soiSlaavilaisessa mytologiassa Lada on nuoruuden, rakkauden, kauneuden ja harmonian jumalatar.
- Slaavipaskaa
tunnistaahajusta kirjoitti:
Slaavilaisessa mytologiassa Lada on nuoruuden, rakkauden, kauneuden ja harmonian jumalatar.
Suomipoika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240