Microsoft taas sammakkoasialla

AmpuuOmaaJalkaaan

Teknologiayhtiö Microsoft neuvoo ihmisiä luopumaan Internet Explorerin käyttämisestä oletusselaimena.

Yhtiön tietoturva-asiantuntija Chris Jackson kirjoittaa asiasta Microsoftin IT Pro -blogissa (siirryt toiseen palveluun). Hänen blogikirjoituksensa otsikko kuuluu "Internet Explorerin oletusselaimena käyttämisen vaarat".
https://yle.fi/uutiset/3-10639797

11

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niintietystii

      Sama neuvo koskee varmaan koko windowsia.

      • Winkura

        Kyllä,


      • Windows

        Ei.


      • POISVAAN

        Kokowindowsia... kyllä


      • Anonyymi

        Ubuntu pääsemässä Hall of Shame'n Windows 10 on supertoimimattomuus.


    • linuxkovinhankala

      Kun lukaisin jutun niin tässähän kävikin niin että aloittaja ampui itseään jalkaan. Hehheh.

      • troooolli

      • voipaska

        Auttakaa poloista Microsoftia – Miten ihmeessä Windows 10:stä saataisiin parempi käyttöjärjestelmä pelaamiseen?
        Microsoft tarvitsee apuasi, sillä yhtiö julkaisi hiljattain twiitin, jossa se pyytää toteuttamiskelpoisia ideoita Windows 10:n parantamiseksi.

        ISTOCKPHOTO
        TEKSTI TOMI HEINVUO
        4 jakoa
        Jaa Facebookissa
        Jaa Twitterissä
        Jaa sähköpostilla
        Pikku peukut siis Microsoftille tai ainakin yrityksen pr-osastolle, joka on polkaissut käyntiin niin kutsutun ”idea drive”-hankkeen.

        Tarkoituksena on kerätä ajatuksia ja käytännönläheisiä ideoita Windows 10:n pelikelpoisuuden kohentamiseksi. Asiasta ilmoitettiin Twitterissä tähän tapaan:


        Xbox Insider
        @xboxinsider
        Team Xbox wants your input on how to make gaming on Windows even better! Check out the Gaming on Windows 10 Idea Drive for more details on how to help: http://ow.ly/iHoh30nmSJH

        169
        20.31 - 18. tammik. 2019
        Twitter Ads -tiedot ja yksityisyys
        208 ihmistä puhuu tästä
        IDEA hankkeen taustalla on joka tapauksessa kannatettava.

        Ymmärtäisikö Microsoft vihdoinkin, että käyttöjärjestelmän päivitykset eivät saa sotkea pelaamista? Ja tällä tarkoitetaan sekä lataamista että asentamista, ei poikkeuksia.

        Tajuaisiko Microsoft vihdoinkin, että käyttöjärjestelmä ei saa olla millään tapaa äänessä pelaamisen aikana muutenkaan? Ei tiedotuksin, ei varoituksin.

        Sisäistäisikö Microsoft vihdoinkin, että Windows Store -sovelluskauppa on pelaajan näkökulmasta tarkasteltuna miltei täysin tarpeeton?

        JO NOILLA pääsisi hyvin alkuun, mutta jatketaan nyt vielä hetki.

        Voisiko Windows 10 jopa itse pyrkiä sulkemaan ja/tai tauottamaan pelaamisen kannalta tarpeettomia ja resurssiahnaita prosesseja taustalta? Ei kiitos sovelluksien pilvitahdistuksille kesken pelin.

        Voisiko Windows 10:n omat ajuripäivitykset saada toimimaan luotettavasti? Siis niin, ettei vähän väliä tarvitse pelätä tai ainakaan aavistella, että mitähän tällä kertaa menee rikki?

        Voisiko Windows 10:lle jopa opettaa, mikä näyttö toimisi ensisijaisena pelinäyttönä? Näin useilla näytöillä työskentelevät pääsisivät nopeammin itse asiaan.

        LISTAA voisi jatkaa vaikka täältä ikuisuuteen, ja jokaisella on eittämättä oma kulmansa.

        Mutta onneksi osa edellä mainituista on jo päätynyt suosituimpien parannusehdotuksien listalle, jota voi tarkastella täältä.

        Nähtäväksi tosin jää, mitä Microsoft todella aikoo tehdä. Veikkauksia?

        Valtaosa Windows-pelaamiseen liittyvistä puutteista on ollut yhtiön tiedossa jo vuosia, eikä mitään ole tapahtunut. Sen sijaan isommissa sisältöpäivityksissä on uhrattu voimavaroja muun muassa kaikkien rakastamaan Edge-selaimeen, käyttöjärjestelmän ulkoasun hiomiseen sekä Muistion viilaamiseen…

        KAIKEN KUKKURAKSI sisältöpäivitykset ovat joko onnistuneet rikkomaan koneita tai ainakin aiheuttamaan tarpeettoman paljon lieveilmiöitä ja yleistä mielipahaa.

        Niinpä tässä tulee vielä yksi ehdotus lisää: mitäs jos seuraavassa Windows 10 -sisältöpäivityksessä keskityttäisiin suosiolla tietokonepelaamisen sujuvoittamiseen?

        Voisiko moinen oikeastaan millään tapaa ainakaan pahentaa Windowsin ryvettynyttä julkisuuskuvaa? Tuskinpa.


    • MikkiSofta suosittelee Edge -selainta

      • Suosittelentoimivia

        Mutta käyttäjänä, Chrome. Firefox, Opera


    • Hyväteko

      Lopeta windowsin käyttö.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe