Kainuulaiset kansanedustajat

Syytä pistää koko sakki vaihtoon eduskuntavaaleissa. Sen verran saamattomia ovat nämä nykyiset kainuulaiset kansanedustajat.

24

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toiveesi_toteutuu

      On viimeisiä aikoja, kun Kainuusta yleensä saadaan eduskuntaan edustajia. Väestökeskipisteen siirtyminen etelään ja vielä vaalipiirissäkin alueen länsilaitaan vie tilanteen siihen, että muutaman vaalikauden päästä kainuulainen kansanedustaja on suoranainen ihme.

      Näin toiveesi kainuulaisten kansanedustajien poistumisesta on toteutumassa. Voimme tietysti nytkin tehostaa ilmiötä hajauttamalla kainuulaisten äänet yhä suuremmalle ehdokasjoukolle, jolloin kainuulaiset ehdokkaat jäävät aina vaalissa joukon hännille.

      • kepuraattori

        Väkiluvun pohjalta Kainuun kansanedustajien määrä tulisi olla 1-2 henkilöä.
        Tämäkin sotkamolainen kansanedustaja Timo Korhonen esiintyy Kainuussa kovin tietävänä kaverina, mutta muuttuu näköjään mykäksi kun Helsinkiin pääsee.


      • Näkymätönmies

        Onko siellä joku Timo Korhonenkin eduskunnassa?


    • Röpöpöö

      Ouluun persulle on mennyt ääni jo kaksissa edellisissä vaaleissa ja myös läpi on mennyt.

    • junkjunkpennanenjunk

      Vätyksiä tuntuvat olevan, mut niin on Pennanenkin, ei osaa muuta kuin valittaa.

    • totta ,hiljaista porukkaa ovat,niin suutari ja muut edustajat muukaan luettuna ,tumpeloita ovat.jospa seuraavat vaalit muuttaa tilanteen.

    • poispois

      Kuka pöljä esimerkiksi äänestää tätä Timo Korhosta?

      • etovaa

        kansanedustajien määrä tulisi puolittaa, kun apumies alpot otetaan lukuun säästyisi kymmeniä miljoonia. Mitä järkeä on kainuunkaan kansanedustajilla pelkkinä napin painajina? Ensimmäistäkään omaa mielipidettä ei ilman puoluejohdon llupaa saa esittää. Käytännössä nyt kin 5 keskustalista ja 5 kokoomuslaista määräili koko puljaa.


    • JYTKYJÄTULEESIPILÄVAIHTO

      Perus suomalaiset voittaa kyllä ääni ok

      • dododododod

        No eivätpä ne persut ole mitään saaneet aikaiseksi paitsi känniääliöintiä sekä livemaailmassa että netissä. Jytky jäi tuhnaukseksi, kun huomasivat että oikea maailma ei toimikaan "mutkun mä HALUUUUUUN" -periaatteella...


    • tyhjänpanttina

      Eihän näillä kainuun edustajilla ole tehnyt mitään. Täysiä vätyksiä.

    • simotimohimo

      Timo Korhonen haluaa lisää maahanmuuttoa.
      Haluaa korvata suomalaiset työntekijät maahanmuuttajilla joille voi maksaa pienempää palkkaa?

    • kansanvetelät

      Siellä on kiva tienata eläkettä, avustajat tekee työtkin suurelta osin.
      Suutarin puolue on väärä mut on hän noista nyt edes jotain saanut tehtyä.
      Muut ovat tuppisuita päivärahan kuittaajia ja varsinkin tämä Sotkamon
      ylpeys on täys kynnysmatto.

    • 87635

      Korhosen ajatukset tukevat keskustalaista linjaa halpatyövoimassa. Keskusta on aina ollut palkansaajan vihollinen, Sipilän hallituskin on hyvin osoittanut sen.

      Siksipä Keskustapuolue tulee tulevaisuudessa muuttumaan pienpuolueeksi. Puolue on ankkuroitunut maaseutujen edunvalvojaksi, olihan nimikin ennen Maalaisliitto.

      Jo vuosikymmeniä sitten huomattiin muuttoliike kaupunkeihin siksi nimi muutettiin Keskustapuolueeksi. Maaseutu kuihtuu ja autioituu samalla Keskustapuoluekkin pienenee.

      Kaupungeissa on palkkatyötä tekeviä joita Kepu on aina kurittamassa ja on siirtynyt puolustamaan suuria pörssiyhtiöitä, Kokoomuksen linjoille.
      Kahta Kokoomusta emme tarvitse siksipä Kepu tulee kuihtumaan pienpuolueeksi.

      • sukuperintö

        Joku kuppainen pientila ollut lapsuuden kotina ja sen takia nämä pöljät äänestää edelleen kepua kun se isä ja äitikin sitä äänesti. Näitä nämä kepun kokoomuslaiset k##see linssiin !


    • pienipalkkainen

      Täytyy asettaa mielipiteet etusijalle, ei paikkakunta.
      Kok&kesk&sin ovat - älä äänestä koskaan listallani.

    • PERUSSUOMALAINENPARAS

      Vatuloivia ovat kyllää SUUTARI KORHONEN VAIHTOON HET TURHA NÄIHIN INVESTOIDA
      TÖKÄREILLE VAAN EI MITÄÄN SOPU ELÄKETTÄ 5000 eur

    • aamiehet

      parasta aa ryhmää tietenkin!

    • elämäävaan

      He ovat parasta aa luokkaa

    • PerusjäbätvoittaaJYTKY

      Älykkyys vähäistä ei ole 40 vuoden jälkeen ääntä osanneet käyttää kuin kajaanisa Siispä vaihtoon
      koko porukka älä äänestä KEPUA KOMMUNISTEJA KOKOOMUSTA

    • ihanoikeestijuu

      Kyllä minä ainakin äänestän kokoomusta.!

    • tapausjoo

      Se mikä laulaen tulee niin samoin laulaen menee

    • sellanentotuus

      Parhaat kansanedustajat löytyy Kuhmosta

    • nauraTTAA

      Eikö ne kaikki oo eduskunnassa turhia esim alatalon mikko ja vastaavat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4867
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      30
      2545
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2061
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe