Loimaa Ylistaro Mäenpä

sukuja

Pitääkö paikkansa?
Jacob Erichsson (s. 1678 ? - k.13.8.1748 / 70 v. Loimaa/Ylistaro Mäenpä/Astala),
vihitty 1. avioliittoon 7.6.1693 Gertrud / Gertro Erichsdr / Kempilä. - Heillä lapset Maria (s. 1695 Kempilä – k. 1697 Kempilä), ja Thomas (s. 6.12.1698 Ylist. Mäenpä - k. ?). - Vaimo Gertrud on haudattu Mäenpä 22.1.1699 / 26 v. - Loimaan rippikirjassa näkyy Kempilässä perhe: isäntä Erich Henricss, vaimo Beata, Jacob (merkintä, josta en oikein saa selvyyttä, mutta luulisin tarkoittavan vävyä), ja tytär Gertrud (sivussa merkintä obijt), sekä Elias son (= Gertrudin veli, joka näkyy perheineen vielä myöhempinäkin vuosina rippikirjoissa samalla paikalla).
-
Se askarruttaa, että Jacob Erichsson Astala on netissä olevassa sukupuussa merkitty syntyneeksi Loimaa Mäenpää v. 1678, mutta jos hän olisi sama aviomies tämän Gertrudin kanssa Kempilässä, niin Jacob on Hiski vihkikirjauksen mukaan tullut Tammela. (Ja olisi ollut vain 15-vuotias avioliiton solmiessaan.) - ?

2

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, katselin pikaisesti. Netin sukupuupalvelut ovat täynnä virheitä; niihin ei kannata luottaa, on parempi tutkia itse. Nuo vanhat tai kuolintiedoista lasketut syntymävuodet ovat usein vain suuntaa antavia; tokkopa tämä Jaakko Eerikinpoika oli 15-vuotias vihille mennessään. Muistaakseni miehen piti olla 21-vuotias. Hyvin hän saattoi olla kotoisin Tammelasta, Loimaan vihittyjen kohdalla on Hiskissä paljon miehiä, jotka ovat "Tammela socken", usein vielä kyläkin on mainittu. Harmi, ettei Tammelasta ole vuotta 1681 vanhempia syntyneitten luetteloita. Menikö Hämeen Härkätie Loimaan ja Tammelan kautta vai mistä tämä yhteys?

      Digihakemistossa on muuten Loimaan rippikirjoihin kirjoitettu kylät ja talot - sitä kautta onkin helppo etsiä tietoja. Lähdeviitteestä ylhäältä saa linkin Kansallisarkiston Digitaaliarkiston ao. kuvaan, jota voi sitten suurentaa. Rippikirja 1667-1692 Kempilä, s. 142-143: Vasemmalla ylhäällä on Hindrich Hindrichson perheineen; joukossa myös (mahd. renki?) Jacob Erichss., jonka kohdalla lukee (är i?) Tammela. Oikealla alhaalla on toinen perhe: Erich Hindrichss., Beatha hustro, Tammelassa (?) oleva poika Hindrich ja tytär Gertrud (Kerttu).
      Rippikirjassa 1696-1701, Kempilä, kolmas sivu: Erich Hindrichsson, Beata hustro, Jacob måg (sotkua), obijt (kuollut) Getrud dotter, Elias son; joka on nuorin, koska ehtoollismerkinnät oikeassa reunassa alkavat vasta v. 1701. Kertun kohdalla merkinnät loppuvatkin vuoteen 1698. Samasta rippikirjasta löytyi Kemppilän kylästä toinenkin sivu, jossa tiedot ovat ilmeisesti vuodesta 1702 eteenpäin (vuosi korjattu päälle): Siinä on toisena perheenä Erich Hendrichsson, Beata hustr:, Elias son, Lisa dåt ja Mattz son. Sitten Mäenpää ja alinna Jacob Erichsson ja hustro Lisa - onko sama mies? Ypäjän vihityistä 1.11.1699 Loimij: Mäenpä by Jacob Erichss: Lijsa Erichs:dr Bertula ja Loimaan kastetuista Mattz 2.9.1700 Mäenpäästä, vanhemmat Jacob Eriksson ja Lisa Hendriksdotter - patronyymi Eriksdotter oli sitten 1702 syntyneen Annan kohdalla.

      Varmaan kannattaa tutustua myös erilaisiin verotusluetteloihin, henki- ja maakirjoihin. Kansallisarkisto digitoi paraikaa perukirjoja. Katso lisätietoja: Arkistojen Portti.

    • Etsi netistä Digihakemisto, sieltä arkisto Turun ja Porin läänin tilejä, niin löydät 1600- ja 1700 -lukujen henki- ja maakirjat ja muuta tiliaineistoa. Kunkin niteen alussa on yleensä hakemisto; isäntien nimet ovat kihlakunnittain, pitäjittäin, kylittäin, Esim. vuoden 1700 maakirjassa Loimaa-Loimajoki alkaa sivulta 1171 ja Kemppilän kylä on sivuilla 1187-89. Jos kirkonkirjat puuttuvat, ei ole muuta kuin nämä. Ovat myös hyvä tarkistuskohde käyttää kirkonkirjojen rinnalla. Käsialat ovat kyllä haastavia.
      Digihakemiston arkisto Turun ja Porin läänin henkikirjat sisältää vuosien 1809-1919 henkikirjat. Hyvä tarkistuskohde sekin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      150
      11375
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      10
      4616
    5. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      161
      4564
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3467
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe