Taas tulee lunta. Muistakaa mummot ajaa 6-tiellä 70km/h jos tiellä on 2 cm.lunta. Tai vaihtakaa talvirenkaat jolloin voitte ajaa rajoitusten mukaan 100km/h
Lunta kutostiellä
100kmtunnissa
2963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Mie en aja kun 12,2 km:n pätkän kaks kertaa päivässä kuutostiellä ja ei siihen mee montaa minuuttia vaikken aja kun kaheksaakymppiä. Ja en ehdi siinä mittailemaan onx lunta sentti vai kaks. Ja aina oon ollut ajoissa perillä.
Mitkä renkaat antaa luvan ajaa 120 km/h tunnissa tuolla 6-tiellä? Aika monella näkyy olevan semmoset erikoisrenkaat alla...
Nopeusero ratkaisee. Jos ajat 80km/h 100 km/h alueella, niin tilanne on sama 100 ajaviin nähden kuin tuo ilmoittamaan 120km/h. Ja tiedoksi, että erittäin harva ajaa oikeasti 120km/h. Lasissa voi olla lähellä120, mutta oikeasti paljon vähemmän. Ei tarvitse ajaa kuin 110km/h oikeaa nopeutta, kun kaikki tulevat perä edellä vastaan. Jokainen, jolla on älypuhelin, voi tarkistaa nopeutensa GPS:llä. Ei kannata myöskään lähteä liikenteeseen isolle tielle jos ajaa 70km/h, kuten uudehko, valkoinen 4x4 Volvo tänään, joka köröttelyllään loi todellisia vaaratilanteita.
Eiköhän ne vaaratilanteen luojat ole juuri niitä jotka ajaa mainitsemaasi 110 km/h, ylinopeutta siis, kohti tuota 70 km/h kulkevaa Volvoa. Itse ainakin erotan hyvissä ajoin edellä menevät hitaammat ja katson sopivan välin vaihtaakseni vasemmalle kaistalle ja ohitan hitaammat.
Niin,se Volvo ajoi ohituskaistalla...
Joku nissanin kökkerö suksipoksi katolla sahaa myös joka aamu 70 kmh, eilen vasemmalla kaistalla ja tänään oli älynnyt vaihtaa jo oikealle. Aika paljon ohitustilanteita tulee turhaan varsinkin ruuhka-aikaan, jos ei osaa kuljettaa autoaan normaalinopeutta muun liikennevirran mukana. Huomiselle vinkki : OTA TAKSI!
Taas oli lunta 6-tiellä. Mummo veti letkaa kuuttakymppiä:D Hetken aikaa katseli että onko onnettomuudesta kysymys kun liikenne ei kulje. Kun selvisi että pelkäsivät lumessa ajoa niin laitoin vakkariin 115km/h ja siirryin viereiselle kaistalle.
Olitko ylpeä itsestäsi!! Voi Herran jestas!! Vai laitoit vakkarin päälle!! HaaahHaaahhaa!! Vakkarin
Täällä ne oman elämänsä räikköset taas vaahtoavat miten muut pyörii jaloissa. Itseasiassa nuo on juuri noita fiksuja, osaavat ajaa kelin mukaan.
Eikä nuo aiheuta paikallislehteen uutisia: Auto törmäsi keskikaiteeseen 6-tiellä. Näitä uutisia tehdään just noista räikkösistä.
Haittaaks et osuu keskikaiteeseen jos vakuutukset on kunnossa?
Haittaa se, kun näitten takia vakuutusmaksut nousee joka vuosi.
Siellä voi olla esim.lapsia autojen kyydissä,lemmikkieläimiä.Mihin teillä on kiire 24h/365 d ?
6 tiellä. Ei aja kun tientukot. Menkää muualle sunnuntai ajelulle, 6 ei ole oikea paikka körötellä.
Lähde aikaisemmin....... vai sinäkö sen rekan omistat ? tv.traktorikuski
Olisi hyvä saada peltipoliisi välille Lpr-Imatra. Nimenomaan sellainen joka mittaa näitä reilua alinopeutta ajavia vässyköitä. Sakkolappu kotiin liikenteen vaarantamisesta ja 10x pakollista talviajo koulutusta.
Jos siinä saa traktorit ja mopoautot ajaa, niin tuskin kukaan henkilöautolla niitä paljonkaan hiljaisemmin ajaa. Ja jos sinulla on kiire, niin pole perkele sitä vasenta kaistaa vaikka miljoonaa, tai lähde muutama minuutti aikaisemmin liikkeelle, jos noin ahdistaa muut tiellä liikkujat.
Mittähä mie en tiiä mut eiks siel oo kaks kaistaa. Ohi vaa vaa jos siltä tuntuu. Mie en oikee ymmärrä mikä tässä on ongelma. Sekö ettet uskalla ohittaa?
Niinpä ja ohittaessa jos menee yli rajoituksen niin siitä saa sakot.
Höh, sitä varten siellä on rajoitukset... "jos menee yli rajoituksen..." Haloo?
Ohittaessa ei saa ajaa 150km tunnissa ;;;;;;;;;;;;
Motonetista varmaan saa sellaisia imukupilla tai magneetilla katolle kiinnitettäviä varoitusvilkkuja. Eli jos ajelet 100 aluella kuutta kymppiä niin sellainen katolle ilmoittamaan muille että liikut kyseiselle tiealueelle poikkeuksellisella tavalla..
Joo samanlaisen voisi laittaa, ajen vähintään 150 kymppiä vasenkaista vapaaksi, ai niin en uskallakkaan kun joku hölmö on siihen keskikaiteen laittanut.
Riippuu tien hoidosta ja ajokelistä kun suolausta on vähennetty - poistettu kokonaan.Liikkuuko enää suola-autoja tiellä ? En ole nähnyt pitkään aikaan.
Ei nämä maalaiset osaa vieläkääna ajaa moottoritiellä. Tulevaan poistumisramppiin aletaan hidastamaan jo kilometri aikaisemmin ja aiheutetaan aina turhia ohituksia. Näin melkein kaikki maalaiset. Mitä taas mummoihin tulee, heillä on jo oikeus ajaakin vähän varovaisemmin. Sinustakin tulee vielä joskus mummo tai pappa.
Ei nämä anonyymit tunnista edes liikennemerkkejä. Ei ole kuutostie moottoritie, vaan moottoriliikennetie.
No sisääntulorampista tullaan sitten turhankin reipaasti toisen eteen, ja sit näytetään ruttunaa, kun et väistänyt vasemelle kaistalle. Siinä kohtaa voisi kotona katselle tieliikennelakia, mitä sanotaan turhista kaistan vaihdoista..
Autokoulussa 25v sitten ajo-opettajani sanoi että sisääntulorampissa kannattaa ottaa nopeutta n. 20 km/h enemmän kuin ko. tien sallittu nopeus. Silloin liittyminen on helpointa. Tämä oli hyvä neuvo ja olen sitä noudattanut aina kun mahdollista.
Olette varmaan huomannut nämä ihanat kanssa autoilijat jotka esim satasen tielle liityttäessä on hyvässä lykyssä saanut rampissa Kiiansa kelattua 70-80 km/h vauhtia, sitten on hankalaa kun muut aja 100-110 ja aina ei pääse, eikä laki velvoitakkaan muita väistämään vasemmalle kaistalle.
Moottoriliikennetietä se on ainoastaan Mikkelintien rampilta Taavettiin. Imatralla on sitten se n. 10km pätkä moottoritietä. Siispä Mikkelintien rampin ja Mansikkakosken sillan väli ei ole näitä kumpaakaan, tavallista 4-kaistaista maantietä vain.
Nyt sitä suolaa tarvitaan. kaamea keli lpr-imatra